Mění se na Letné ovzduší? Fanoušci vypískali kotel za rasistický pokřik

Marek Janoš Marek Janoš
9. 4. 2019 15:01
Pondělní utkání se Zlínem bylo pro sparťanské fanoušky také ve znamení příprav na nedělní derby proti Slavii. K tomu už po léta patří antisemitský pokřik "Jude Slavie". V pondělním zápase ovšem zbytek stadionu odpověděl na pokřik sparťanského kotle pískotem.
FORTUNA:LIGA 2018/19, Sparta - Baník: Fanoušci Sparty
FORTUNA:LIGA 2018/19, Sparta - Baník: Fanoušci Sparty | Foto: Milan Kammermayer

Nebylo to v letošní sezoně poprvé, co se mezi tvrdým jádrem fanoušků a ostatními diváky na stadionu objevily neshody. V prvních jarních kolech tak několikrát pískali diváci na kotel po pokřiku "Ščasný ven".

Příznivci Sparty ze sektorů za bránou ve skandování antisemitského pokřiku pokračovali i při děkovačce hráčům. Ti se ovšem v tu chvíli otočili k fanouškům zády a vydali se směrem ke kabinám. "Přišla adekvátní reakce jak od zbytku stadionu, tak zároveň od samotných hráčů," řekl tiskový mluvčí Sparty Ondřej Kasík.

Sparta má potíže s pokřikem "Jude Slavie" řadu let. Přestože klub proti skandování činil dílčí opatření, dosud neuspěl. V pondělí se začalo zdát, že se něco mění.

"Jsme rádi za reakci směrem k tomu pokřiku od ostatních fanoušků mimo kotel," vyjádřil se Kasík. "Je to vážné téma, víme o tom, jako klubu se nám to nelíbí. Derby se blíží, takže oba fanouškovské tábory se na něj připravují. Byli bychom výrazně raději, kdyby se na to naši fanoušci chytali jinak, než pokřikem 'Jude Slavie'," doplnil.

K pokřiku se Aktuálně.cz už v roce 2017 vyjádřil ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát: "Jude není české slovo, je to slovo německé. Takto bylo vepsáno do Davidových hvězd, které z příkazu nacistů museli Židé v řadě zemí nosit na oděvu. Takto ocejchováni byli i židovští občané předválečné republiky deportovaní do koncentračních a vyhlazovacích táborů. Pokud tedy někdo takový termín používá ještě dnes, otevřeně se hlásí k nacistickému antisemitismu," řekl tehdy.

Derby pražských S je na programu v neděli od 18 hodin v Edenu, vysílat jej bude O2 TV. Domácí budou hrát o udržení náskoku na čele tabulky. Třetí Sparta je stále teoreticky ve hře o druhou pozici, čtvrtý Jablonec na ni ztrácí 8 bodů.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Podle Borise Johnsona stojí Írán za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Teherán z útoku, ke kterým došlo 14. září letošního roku, už dříve obvinil americký prezident Donald Trump. K zodpovědnosti se mezitím přihlásila jemenská skupina šíitských povstalců, kteří jsou podporovaní právě Íránem. 

"Budeme pracovat s našimi americkými a evropskými přáteli, abychom zareagovali způsobem, který by deeskaloval napětí v oblasti (Perského, pozn. red.) zálivu," řekl Johnson novinářům na palubě letadla po cestě na klimatický summit OSN v New Yorku.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá a varuje, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

před 22 minutami

Trump a Johnson chtějí mít do července 2020 uzavřenou obchodní dohodu

Britský premiér Boris Johnson a americký prezident Donald Trump se dohodli, že do července příštího roku uzavřou obchodní dohodu mezi oběma zeměmi, píše britský deník The Sun. Na složitá jednání by tak měli zhruba jen devět měsíců. Fungovat by dohoda začala až po skončení případného přechodného období po vystoupení Spojeného království v Evropské unie. 

Zdroj: Reuters
Další zprávy