Glosa: Díky za nový herní systém. Všichni mají o co hrát, včetně udýchané Plzně

Marek Janoš Marek Janoš
8. 4. 2019 6:06
Představme si, že aktuální ročník české nejvyšší fotbalové soutěže by probíhal ve standardním herním systému na třicet kol. Bylo by prakticky rozhodnuto a především ve středu tabulky bychom sledovali řadu zápasů, ve kterých by opravdu o nic nešlo. V novém herním systému ale nemá nikdo nic jisté.
Roman Hubník, jeden z klíčových mužů Viktorie Plzeň
Roman Hubník, jeden z klíčových mužů Viktorie Plzeň | Foto: Reuters

Jenže s blížící se nadstavbovou částí ještě mají všichni o co hrát. Změně systému pomohl také jiný způsob, jakým kluby sestupují z nejvyšší soutěže. Nově pošupačí přímo dolů jen jeden tým, další dva jdou do baráže, ve které si zahrají se druhým a třetím celkem druhé ligy na férovku doma a venku.

To je zásadní změna, která mění situaci v celé dolní polovině tabulky. Pokud by tabulka takto vypadala tři kola před koncem loni, Dukla a Karviná by byly téměř jistými sestupujícími. Jejich šance by nebyly o moc vyšší, kdyby je čekala nadstavba, ale byla by zachována dvě místa přímo sestupujících.

Nyní je potenciálně sestupové i čtrnácté místo. To nejenže dává větší naději Dukle a Karviné, ale zároveň větší nejistotu týmům nad nimi.

V současné tabulce to znamená, že i jedenáctá Opava je tři body od potenciálně sestupového místa. O co hrát mají i desáté Teplice. Přestože jejich udržení v desítce je velmi pravděpodobné, při zaváhání v dalším kole by se na ně mohla dotáhnout Opava nebo Slovácko a stáhnout je do boje o záchranu. Podobná je situace i pro další týmy. Rozhodně nesledujeme, jak se říká, "nudný střed tabulky."

A z nadstavby mají radost i v Plzni. Viktoria zůstává za Slavií jediným týmem bojujícím o titul a s vyhlídkou na dvě ligová derby pražských S a vzájemným zápasem se Slavií se šance Plzně nejeví jako úplně zanedbatelné.

Jenže zkušený tým působí v posledních kolech zadýchaně. Na Slovácku to opět potvrdil. Díky gólu Patrika Hrošovského z penalty sice Západočeši slavili vítězství, žádný fantastický výkon to od nich ale nebyl, což potvrdila i pozápasová tisková konference.

O tom, jak Plzeň v utkání hrála, zpravidla více než obsah odpovědí Pavla Vrby na otázky novinářů svědčí jeho nálada. A ta po zápase v Uherském Hradišti nebyla úplně sluníčková. 

Plzeň se bude muset zlepšit, aby dokázala uspět v zápasech se silnými soupeři z čela tabulky.

Pomoci by jí k tomu mohl i uzdravený Jan Kopic, který na Slovácku potvrdil statistiku, že Plzeň výrazně častěji vyhrává zápasy, pokud je ofenzivní záložník v sestavě. Viktoria vyhrála ve 13 z 15 duelů, do kterých v tomto ročníku Kopic zasáhl. Druhým klíčovým hráčem je Roman Hubník.

Zda současná situace vyplyne v nadstavbové části v dramatickou koncovku, může být zřejmé už v dalším kole. V Plzni ví, že už si nemohou dovolit zaváhání.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Březina na MS v kanoistickém maratonu podlehl jen obhájci titulu

Kanoista Jakub Březina se stal vicemistrem světa v maratonu. Český reprezentant na šampionátu v Číně přidal stříbro ke čtvrtečnímu bronzu z krátké trati.

Březinu porazil o deset sekund španělský kanoista Manuel Campos, který obhájil loňské prvenství a získal čtvrtý titul. Čtyřiatřicetiletý favorit nezískal z posledních třinácti šampionátů medaili jen v roce 2008.

Jan Dlouhý závod na 26 kilometrů se šesti přeběhy nedokončil, mezi kajakáři byli Anna Kožíšková osmá a Jakub Adam jedenáctý. Tituly získali premiérově Dán Mads Pedersen a podruhé za sebou Vanda Kiszliová z Maďarska.

V neděli jsou v Číně na programu závody dvoučlenných posádek a Březina s Dlouhým budou na C2 obhajovat bronz z minulého šampionátu v Portugalsku. Už v pátek skončily v Šao-Singu na třetím místě mezi juniorkami kajakářky Adéla Házová s Kateřinou Zárubovou.

před 1 hodinou

Země G20 se shodly na regulaci kryptoměn,obávají se jejich zneužití k praní špinavých peněz

Finanční představitelé zemí ze skupiny G20 zahrnující 20 největších ekonomik světa se shodli na přísnějších regulací kryptoměn, jako je plánovaná libra firmy Facebook. Vydávání těchto tzv. stablecoin by podle nich nemělo být povoleno, dokud nebudou vyřešena různá globální rizika, která tyto měny představují. Vyplývá to z prohlášení zveřejněném po zasedání ministrů financí a šéfů centrálních bank G20.

Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí G20 se shodli na tom, že stablecoiny by mohly teoreticky přinést výhody z finanční inovace, současně však umožňují vznik řady vážných rizik. Tato rizika, zejména ta související s praním špinavých peněz, nepovoleným financováním a ochranou spotřebitelů a investorů, je potřeba před zahájením těchto projektů vyhodnotit a vyřešit.

G20 také požádala Mezinárodní měnový fond (MMF), aby prozkoumal ekonomické důsledky vydávání těchto měn, včetně otázek měnové suverenity.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

Další zprávy