Vydřené vítězství. Sparta před derby zvítězila, přehrála Zlín 2:0

8. 4. 2019 20:08
Fotbalisté Sparty porazili v dohrávce 27. kola nejvyšší soutěže Zlín 2:0 a pojistili si třetí místo v tabulce.
Zdeněk Ščasný
Zdeněk Ščasný | Foto: Milan Kammermayer

O sedmou výhru Letenských z osmi jarních zápasů se ve druhém poločase postarali Adam Hložek a Benjamin Tetteh. Zlín po třetí porážce za sebou zůstal devátý.

"Neměli jsme tolik náběhů za obranu, kolik bylo třeba. Jinak si myslím, že kluci pracovali velmi dobře, hlavně ve druhé půli, a že byli trpěliví, a nakonec jsme podle mého názoru naprosto zaslouženě vyhráli," řekl na tiskové konferenci sparťanský trenér Zdeněk Ščasný.

Oproti poslednímu ligovému duelu v Mladé Boleslavi nechal Ščasný na lavičce Frýdka s Tettehem, kteří by v případě další žluté karty nemohli zasáhnout do nedělního derby se Slavií. Tetteh ale do hry nakonec v 62. minutě naskočil. Místo nich nastoupili v základní sestavě teenageři Hložek s Drchalem. Ve čtvrtém soutěžním utkání za sebou se Letenští museli obejít bez zraněného Dočkala a podle Ščasného je jeho start proti Slavii nejistý.

Hostující kouč Pivarník v porovnání s minulým zápasem s Olomoucí provedl čtyři změny. Od začátku si vysloužili důvěru Gajič, Čanturišvili, Hnaníček a Železník.

Sparta poprvé zahrozila už ve druhé minutě. Sáček těsně před vápnem vybojoval přímý volný kop a následně se k němu sám postavil, jenže brankovou konstrukci minul. V 18. minutě vypálil Sáček ze šestnáctky, ale zlínský gólman Rakovan jeho pokus zastavil.

V 36. minutě vyzkoušel hostující Bartošák přízemní střelou pozornost brankáře Nity, jenž vyrazil míč na roh. Na druhé straně vzal na sebe roli zakončovatele Hložek, ale zamířil vedle.

Ve druhém poločase pokračovala hra v podobném duchu. Sparťané se tlačili dopředu, vážnější šanci si ale nevypracovali. V 66. minutě se Zlín dostal do přečíslení, které Bartošák zakončil střelou do Nity. Vzápětí domácí udeřili. Karlsson zvládl souboj jeden na jednoho a našel ve vápně volného Hložka, jenž si zpracoval balon a překonal Rakovana.

"Dostal jsem výborný balon od Davida. Neohlížel jsem se kolem sebe, neviděl jsem, jestli je za mnou nějaký hráč. Dal jsem si to na dva doteky a docela dobře zakončil," popsal svoji druhou ligovou trefu šestnáctiletý talent Adam Hložek.

O chvilku později vypálil zlínský záložník Hlinka nad. V 70. minutě po standardní situaci hostů přešli sparťané do přečíslení, po faulu na Plavšiče nechal rozhodčí domácím výhodu a Kanga přihrávkou uvolnil Tetteha, který prostřelil vyběhnutého Rakovana mezi nohy.

"Nám se to teď opakuje v každém zápase stejně. Z první šance, kterou si soupeř vytvoří, inkasujeme. Bohužel Sparta si vytvořila druhou šanci a z té jsme dostali gól," prohlásil zlínský kouč Roman Pivarník.

Sparta oplatila "Ševcům" podzimní prohru 0:1 a doma s nimi neprohrála podesáté za sebou. Zlín ve třetím utkání v řadě neskóroval.

"Na Spartě se dá uhrát dobrý výsledek, ale podle mě potřebujete trochu štěstí, abyste šance, které si soupeř vytvoří, dokázali přežít a byli nebezpeční dopředu," uvedl Pivarník.

Sparta Praha - Fastav Zlín 2:0 (0:0)

Branky: 67. Hložek, 70. Tetteh. Rozhodčí: Zelinka - Hrabovský, Novák - Franěk (video). ŽK: Kanga - Čanturišvili, Hnaníček. Diváci: 9325.

Sparta: Nita - Zahustel, Štetina, Costa, Hanousek - Hložek, Sáček, Kanga, Hašek (57. Plavšič), Karlsson (89. Čivič) - Drchal (62. Tetteh). Trenér: Ščasný.

Zlín: Rakovan - Matejov (80. Džafič), Buchta, Gajič, Bartošák - Čanturišvili, Jiráček, Hnaníček (89. Jakubov), Hlinka, Holík - Železník (72. Vyhnal). Trenér: Pivarník.