Listkiewicz vede české sudí už čtyři kola: Chyb bylo méně než za dva víkendy v Anglii

Podívejte se na galerii ze strahovského tréninku rozhodčích ePojisteni.cz ligy.
Polského experta Michala Listkiewicze dovedl na post předsedy komise rozhodčích šéf asociace Miroslav Pelta, aby se pokusil očistit nedůvěrou svázané prostředí prvoligových sudích.
S rozhodčími se setkává na pravidelných seminářích. Jeden z nich se konal na pražském Strahově, kde se v pravé poledne sudí vydali na kondiční trénink.
Kondiční příprava musí rozhodčí nachystat až na dvanáct naběhaných kilometrů během jediného utkání.
Proto se příliš neliší od tréninků samotných hráčů. Začíná se důkladným rozcvičením, po němž na tomto tréninku následovaly rychlostní a vytrvalostní úseky. Zobrazit 13 fotografií
Foto: Milan Kammermayer
Petr Havlíček
24. 8. 2016 15:54
Jednou za tři týdny až měsíc plánuje Polák Michal Listkiewicz pořádat celodenní setkání prvoligových arbitrů. Dnes v Praze proběhlo druhé z nich od doby, co se ujal vlády nad českou komisí rozhodčích. Po dopoledním semináři měl na kondičním tréninku na strahovském stadionu pod dohledem přes dvacet hlavních arbitrů. Přitom si našel čas jejich dosavadní výkony zhodnotit. "Radši anglicky, česky to ještě není dobré," omluvil se na začátek.

Jste po svém nástupu spokojený?

Celkově jsem velmi spokojený s výkonem rozhodčích na hřišti. Samozřejmě se staly nějaké chyby, ale to je ve fotbale normální. Když to porovnám s ostatními ligami, nemyslím si, že by jich bylo nějak více. Když si vezmete anglickou Premier League po dvou kolech, udělali rozhodčí podle mě víc chyb než za čtyři kola české ligy. Spokojený jsem však i s výkonem mimo hřiště, především se sebehodnocením sudích.

Tím myslíte hodnocení, které musí rozhodčí po každém utkání komisi odevzdat. Jak se jim to zatím daří?

Bylo to něco nového a myslel jsem, že to zabere více času. Všichni sudí to ale okamžitě pochopili a dokázali velmi dobře udělat. V porovnání se zahraničím na skutečně dobré úrovni.

Jsou k sobě upřímní?

Jsou upřímní, někdy zase sebekritičtí. Na semináři to společně diskutujeme, řekl jsem jim, aby šli ještě více do detailů. Zatím hodnotí pouze to, co našli delegáti a média, ale přál bych si to ještě podrobnější. Osmdesát procent je ovšem na velmi slušné úrovni.

V čem se mohou na hřišti rozhodčí ještě zlepšit?

Především v pozici na hřišti a její analýze. Pro sudí je důležité mít co nejlepší místo na hřišti a někteří to tady musí zlepšit. Příliš mnoho rozhodnutí dělají ze špatné pozice, v níž je jednoduché chybovat. Další oblastí je pak spolupráce s asistenty přes komunikační systém, tady se také mohou zlepšit. Jsou na dobré úrovni, ale mělo by to být lepší.

Při svém nástupu jste mluvil o příchodu nových tváří do ligy. Kde je hledáte?

Chodíme na druhou ligu, nižší a mládežnické soutěže. Pracujeme na tom, máme deset až dvanáct nadějných jmen. Každé kolo jdou dva až tři členové komise osobně na druhou ligu. Já byl dvakrát, chceme chodit přímo na zápasy. Aspoň jednou, ideálně dvakrát až třikrát za víkend. Dívat se na televizi nestačí, musíme mluvit s rozhodčími a delegáty.

V úterním předkole Ligy mistrů hrála Plzeň proti Razgradu, viděl jste utkání?

Díval jsem se v restauraci, protože ve svém pražském bytě nemám televizi. Plzeň podle mě hrála dobře – lépe než v lize – a zasloužila si lepší výsledek než 2:2. Byl to její nejlepší zápas v sezoně, teď by mohla uspět v Evropské lize.

Hodně se mluvilo o výkonu španělského rozhodčího Mallenca. Co říkáte dvěma sporným momentům?

Nemůžu mluvit o jeho výkonu, je to můj dobrý přítel a zkušený rozhodčí. Ten neuznaný gól pro ofsajd byla velmi těžká situace pro asistenta, hru rukou před vyrovnávací brankou Razgradu zase může každý rozhodčí posoudit jinak. Nebylo to jasné.

 

Právě se děje

Další zprávy