Po škrtech chce pro sudí důvěru. Listkiewicz zavádí systém trojí kontroly a chystá videorozhodčího

Luděk Mádl Luděk Mádl
25. 7. 2016 16:00
Polský expert Michal Listkiewicz převzal vedení komise rozhodčích FAČR. Škrtnul pět jmen, povolal osmnáct nováčků. Sudí nově budou hodnotit sebe sama, pracuje se na experimentu s videorozhodčím
Polský expert Michal Listkiewicz převzal vedení komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR
Polský expert Michal Listkiewicz převzal vedení komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR | Foto: ČTK

Praha - Uvnitř českého fotbalu jej rozhodně všichni nevítají s otevřenou náručí. Hlasování výkonného výboru FAČR o obsazení pozice šéfa komise rozhodčích Michalem Listkiewiczem a posléze o personálním složení komise samotné, dopadla podle informací ze zákulisí velmi těsně, první 6:4, to druhé 7:6.

Nicméně berbrovskému křídlu navzdory už se polský expert i jeho tým pustili do práce. Začali vyřazením pěti nejdiskutovanějších jmen minulého ročníku (Paták, Kocourek, Lerch, Hock a Hájek) a seminářem, na kterém v Rožnově pod Radhoštěm zapracovali 18 nováčků. Nová listina sudích pro I. a II. ligu, hlavních + asistentů, čítá celkem 70 jmen.

Otázku ohledně nedůvěry, jež mu vyjadřuje část vedení českého fotbalu, zodpověděl Michal  Listkiewicz elegantně: "Polská reprezentace na Euru prohrála s Portugalskem na penalty. Těsnější už to být nemohlo. No vidíte. A Portugalci pak dokráčeli až do finále. Takže já teď nezabývám tím, jeslti nějaké hlasování dopadlo 7:6 nebo 7:0. Výkonný výbor naši komisi akceptoval a na nás teď je, abychomi ty členy výkonného výboru, kteří nám nevěří, svojí prací přesvědčili. Vím, že jste tu měli problémy, ale to my v Polsku také. A důvěru v rozhodčích se obnovit podařilo. Přesně to je náš hlavní cíl i směrem k českým rozhodčím."

Důvěra je pro Listkiewicze klíčové slovo. "Hovořili jsme o tom s předsedou Peltou, ideální stav je takový, když vlastně rozhodčí nikdo neřeší. Odpískají si zápas, odjedou domů a všechno je v klidu. To je, jak říkám, optimální stav. Samozřejmě, že chyby se stanou, i v Lize mistrů, kdekoli, ale podstatné pro nás je, aby rozhodčí přistupoval k utkáním profesionálně a pokud chybu udělá, aby si i sám uměl vyhodnotit, proč k ním došlo."

S tím souvisí i jedna zásadní změna. "Zavádíme systém trojí kontroly. Prvním opěrným bodem pro nás bude zpráva delegáta. Druhým pak hodnocení člena nebo spolupracovníka naší komise, ať už ze stadionu nebo od televize. A třetím pak bude hodnocení, které sám na sebe sepíše samotný rozhodčí," vysvětluje polský expert.

"Jde nám o to, aby se rozhodčí klidně s časovým odstupem - ostatně na vypracování té zprávy bude mít dva tři dny - podíval na svůj výkon zpětně a sám si zanalyzoval třeba tři čtyři klíčové momenty. A pokud v nich udělal chybu, aby sám zkusil najít příčinu toho, proč k ní došlo," vysvětluje Václav Krondl, stejně jako Listkiewicz bývalý mezinárodní sudí, nyní člen jeho komise.

Tulinger a spol. nové komisi nic nepředali

Vedle těch dvou komisi dále tvoří Petr Mlsna, bývalý rozhodčí na úrovni druhé ligy, nyní náměstek ministra vnitra. Ten se stal místopředsedou komise, kterou dále tvoří Ivo Chytil, Roman Hrubeš a Dagmar Damková, jakožto jediný zástupce komise předchozí.

A tady už se objevují první zádrhele, protože Listkiewiczova komise požádala své předchůdce, jimž velel Miroslav Tulinger, aby jí předali svou pracovní agendu a dokumentaci, což se dosud nestalo. "Když před lety byla pučem zbavena mandátu komise Luďka Macely, jejímž jsem byl členem, odevzdali jsme všechno včetně vyúčtování do týdne. Je s podivem, že teď to najednou nejde," utrousil Otakar Černý z České televize, který se nyní objevil v roli poradce Michala Listkiewicze.

"V Rožnově pod Radhoštěm už jsme absolvovali první velký mítink rozhodčích. V průběhu třídenního programu jsme měli možnost se všemi hovořit, včetně 18 nováčků a měl jsem z toho skvělý pocit, je tady opravdu obrovský entuziasmus a potenciál," podotkl Listkiewicz.

Pět jmen však na semináři, kde sudí mimo jiné vstřebávali i 94 nových úprav pravidel, scházelo, protože je nikdo nepozval.

Hlavní sudí Michal Paták, Tomáš Kocourek, Ondřej Lerch a asistenti Robert Hájek s Davidem Hockem spadli z ligové listiny o patro níž.

"Rozhodčí, jejichž jména už byla publikována, si nezískali důvěru komise a tím považujeme celou záležitost za uzavřenou," podotkl Petr Mlsna na adresu jmenovaných. Na tiskovce posléze padl dotaz, zda se vyřazení sudí mohou časem do ligy vrátit, pokud je Řídící komise v Čechách či na Moravě k takovému postupu opět navrhne. "Naše komise k návrhům může přihlédnout, ale není povinna je akceptovat," poznamenal Mlsna.

Michal Paták ztrácel důvěru veřejnosti dlouhodobě, na jaře se mu nepovedl zápas Plzně se Zlínem. Tomáš Kocourek se podepsal pod skandál spojený s duelem Dukla-Sparta a Ondřej Lerch kouzlil s kartami v duelu Olomouc-Plzeň.

Další novinka: absolutní mediální otevřenost

V předchozích letech a měsících bylo prakticky nemožné zjistit, jak komise rozhodčích jednotlivé výkony sudích posuzovala. I to by se mělo výrazně změnit.

"Naše nová komise bude zasedat každé pondělí a pokud se případně rozhodčí dopustí nějaké chyby a my se rozhodneme, že dostane na nějaký ten zápas pauzu, tak to veřejnosti oznámíme. Já v tom nevidím problém," říká Listkiewicz. "Stejně tak platí, že se po každém utkání může ke svému výkonu každý sudí sám mediálně vyjádřit, bude-li chtít. Jen to po něm nechtějte hned po posledním hvizdu, dejte mu tak půl hodinky, ať může věc probrat s delegátem a podobně. Ale nikdo mu nebude zakazovat, aby pak sám médiím něco sdělil."

Velkou budoucnost vidí Michal Listkiewicz v projektu spojeném s pomocí videa při rozhodování ligových zápasů."FIFA vybrala tuším jen devět zemí, kde se s tím začne experimentovat. A Česká republika bude jednou z nich, to je velký úspěch."

Pokud si ale někdo myslí, že se už v blížícím se ročníku nejvyšší soutěže budou ujišťovat, zda měli odpískat penaltu, někde u monitoru, mýlí se, tak rychlé to nebude. "Nejdřív je potřeba všechno připravit, už jsme v té věci jednali s ředitelem ligy panem Bártou. Z naší strany by mohl být vyčleněn nějaký zkušený bývalý mezinárodní rozhodčí. Je potřeba udělat několik kroků, aby se experimentálně od příští sezony s videem mohlo začít," plánuje Listkiewicz.

Do budoucnosti hledí s optimismem. "Pavel Královec patří mezi nejlepší sudí v Evropě. Chceme mu pomoci, aby se dostal i na mistrovství světa." A Petr Mlsna připomněl další úspěch české rozhodcovské školy. "Lucie Ratajová bude řídit olympijský turnaj žen, i to je úspěch, který je samozřejmě třeba ocenit."

A jak vlastně bude Polák Listkiewicz české sudí řídit? "Přijedu vždeycky v pátek, víkend strávím na zápasech, počítám, že uvidím tři až čtyři, podobně jako kolegové z komise. V pondělí bude zasedat komise a pak bych jel na dva tři dny domů do Polska. Jednou za měsíc budeme mít seminář, takže to strávím v Česku celý týden."

Listkiewicz zatím hovoří polsko-česky či česko-polsky, každopádně našinci srozumitelně, ale chce se dále zlepšovat. "První věc, co jsem tady dostal, byl slovníček," směje se. "Dal jsem si cíl, že do tří měsíců chci česky mluvit mnohem líp."

 

Právě se děje

Další zprávy