Praha - Čtvrt století díky své vedoucí pozici ve společnoti Pragosport kontroluje podstatnou část finančních toků do (a také z) českého sportu. Již druhé volební období je navíc Jaroslav Vacek také místopředsedou ČMFS za kluby první a druhé ligy.
Právě tento vcelku nenápadný muž, který ale ve skutečnosti má v dnešních dnech na fotbalovém svazu pravděpodobně nejdůležitější slovo, bude představen v sedmém dílu seriálu Aktuálně.cz.
Šestapadesátiletý inženýr ekonomie platí v českém fotbale za „ministra financí". Je to on, kdo má největší přehled o peněžních prostředcích ČMFS i jeho dceřinné organizace STES, v níž je předsedou představenstva.
Čtěte také: Kubíček on-line: Košťál rozhodl. Zvolí se Chovanec |
Ze své funkce třetího místopředsedy rovněž šéfuje ligového shromáždění klubů první a druhé ligy. A ač veřejně prohlašuje, že ho fotbal vlastně nezajímá, podílí se na jeho řízení mnoho let.
Hlavní parketou protřelého ekonoma jsou však televizní a marketingová práva a obchodování s nimi.
Z žíněnky do čela Pragosportu
Vacek nikdy fotbal nehrál, zato byl v mládí úspěšným judistou. Dotáhl to až do reprezentace, později také šéfoval svazu judistů.
Zároveň také vystudoval Vysokou školu ekonomickou a jeho kariéra se mohla rozjet na plné obrátky. Vše začalo nástupem na sekretariát tehdejšího ČSTV.
Jen o pár let později dvaatřicetiletý inženýr ekonomie Vacek usedá do ředitelského křesla podniku zahraničního obchodu Pragosport, který před revolucí kontroloval prakticky veškerý pohyb sportovců z a do bývalého Československa.
Kdokoliv chtěl jet na nějaký závod, popř. přestoupit do zahraničí, musel k tomu mít požehnání Pragosportu.
Kvůli této prestižní pozici se také logicky vyrojí spekulace, že musel Vacek spolupracovat s tehdejším režimem, čehož důkazem je má být jeho zařazení v Cibulkových seznamech coby důvěrníka StB pod krycím jménem Jára.
Místopředseda ČMFS ovšem tvrdí, že vlastní negativní lustrační osvědčení, a jakékoliv takové debaty odmítá.
Kamarád František...
Vackovi se vedlo výborně také po Sametové revoluci. Ostatně principy tržního hospodářství si v Pragosportu vyzkoušel už před ní. Jak sám přiznává, byla to pro něj dobrá škola.
Na začátku devadesátých let minulého století se socialistický podnik privatizoval, jeho ředitel ovšem zůstal stále na svém postu. Byl si moc dobře vědom, jaké peníze se ve sportu točí a chtěl být u nich.
Jaroslav Vacek
- Vzdělání: Vysokoškolské ekonomické
- Datum narození: 19. 2. 1952
- Funkce: Místopředseda ČMFS, šéf ligového shromáždění
Seriál Aktuálně.cz:
Bossové českého fotbalu:
Krátce poté se dal dohromady s tehdejším předsedou ČMFS Františkem Chvalovským a spolu brzy vytvořili nerozlučnou dvojici. Oba měli za dobu svého působení v zahraničním obchodě hodně kontaktů a bohatě je využívali.
V roce 1993 pak společně založili firmu STES, která měla jako primární úkol stanoven prodej televizních a marketingových práv fotbalového svazu. Jejím šéfem byl zpočátku Chvalovský, posléze předal velení Vackovi.
Šestapadesátiletý ekonom je i dnes v dceřinné společnosti ČMFS předsedou představenstva a má rozhodující vliv nad nemalým tokem finačních prostředků.
... a kamarád Pavel
Zajímavé je také spojení Vacka a předního hráčského agenta Pavla Pasky. Proslýchá se, že kromě kamarádství toho ti dva mají společného daleko víc.
Na některých Paskových obchodech s hráči se má totiž údajně podílet také třetí místopředseda fotbalového svazu. A to nejen svými odbornými znalostmi, ale zejména procentem z přestupové částky.
V roce 2003 média informovala o případu záložníka Jana Poláka, po jehož přestupu do Liberce poslalo Brno na účet Pragosportu částku ve výši tří milionů korun.
Jestli šlo skutečně a jakousi provizi, se však nikdy nepotvrdilo. Vacek ani Paska pochopitelně nic takového ani nepřiznali.
Stejně tak zůstávají opředeny tajemstvími podivné obchody s televizními právy. Několikrát se objevily názory, že na nich svazový místopředseda na úkor klubů či ČMFS závratně bohatne, žádné obvinění se ovšem prokázat nepodařilo.
Předseda? Ani náhodou
Jaroslav Vacek se sice ve vysokém fotbale pohybuje přes dvacet let, přesto neměl nikdy ambice stát se předsedou ČMFS. Ani po tom, co byl v únoru 2001 zatčen jeho přítel a tehdejší šéf svazu Chvalovský.
Vyhovuje mu stát vzadu a v klidu si hrát svoji hru. Raději podpoří někoho jiného, někoho, kdo má rád slávu a moc. Sám zůstává u peněz.
Vacek není také žádný velký řečník, ani klasický „frontman". Proto mu hrálo do karet, když se před valnou hromadou v roce 2005 mohl spojit s Vlastimilem Košťálem, tehdy prezidentem Sparty a největším kandidátem na post předsedy svazu.
Ač nakonec v čele ČMFS stanul Pavel Mokrý, šestapadesátiletý inženýr ekonomie je i tak spokojen. Znovu získal pozici třetího místopředsedy a tím také šéfa ligového shromáždění. Z hlediska svého širokého vlivu je však zřejmě nejmocnějším mužem českého fotbalu.