Vítková překonala vlastní strach. Davidová potvrdila sílu rvát se o medaile

av av
8. 3. 2019 6:42
První závod světového šampionátu v biatlonu přinesl českým barvám naději do dalších klání. Slušné šesté místo smíšené štafety naznačilo, že by se přece jen mohlo podařit vyladit formu na vrchol sezony.
Markéta Davidová ve smíšené štafetě: skvělý výkon.
Markéta Davidová ve smíšené štafetě: skvělý výkon. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Veronika Vítková na prvním úseku začala dvěma chybami vleže. A jak potvrdila po závodě, měla velký strach, aby v dalším průběhu závod nezkazila ještě mnohem víc.

"V prvním kole jsem si říkala, že to není ono, bála jsem se, co budu dělat v těch dalších," popisovala.

Obavy ale překonala velmi dobře a český tým po bezchybné stojce nakonec udržela ve hře o výrazný úspěch.

"Druhé kolo jsem jela dost sama, snažila jsem se dotáhnout vláček před sebou. Až mě překvapilo, že jsem pak měla v závěru dost sil, udržela jsem se Dunkleeové a holky před sebou jsem dojížděla i předjížděla. Takže pocit špatný nebyl," pochvalovala si třicetiletá biatlonistka další náznak zlepšení po předchozím tragickém průběhu poolympijské sezony.

Už v pátek jej bude moci potvrdit. Ženy v 16:15 pojedou v Östersundu o první individuální medaile, na programu je sprint.

V něm je Vítková bronzovou medailistkou z loňských olympijských her v Pchjongčchangu, navzdory tomu se ale její jméno mezi favoritkami neobjevuje. Česká vlaječka ovšem mezi často zmiňovanými kandidátkami na nejvyšší pozice přesto figuruje. Stojí u ní jméno Markéty Davidové.

Dvaadvacetiletá biatlonistka potvrdila v mixu svou sílu. Na střelnici působila precizně, nechybovala a znovu nadchla také v běžecké části. Na svém úseku byla druhá nejrychlejší a celkově mělo ve čtvrtek jen pět biatlonistek lepší čas než ona.

Davidová po závodě potvrdila dobrý pocit z vlastního výkonu. Dvě nuly na střelnici považovala za zásadní. "V tom bych klidně pokračovala. Pořád si myslím, že v biatlonu je nejdůležitější střelba. Když dáte dvě nuly, tak víte, že už jste víc udělat nemohli. Běžecky je to vždycky to, na co máte. Takže jsem za to ráda," vyprávěla.

Poslední sprint v Soldier Hollow se jí sice nepovedl, na tom předchozím na konci ledna v Anterselvě ale zaznamenala dosud největší úspěch kariéry, když slavila první triumf ve Světovém poháru v životě. Její zařazení mezi favoritky je tedy naprosto logické.

Muži pojedou sprint až v sobotu. A co se jejich výkonů ve smíšené štafetě týče, běžecky to znovu nebylo ono.

Ondřej Moravec však potvrdil, že jeho již pověstná vyladění formy na rozhodující fáze sezony rozhodně nejsou náhodná. Čtyřiatřicetiletý Čech vynuloval obě položky, navíc byl druhým nejrychlejším střelcem celého závodu. Dvě střelby zvládl za fantastických 51 sekund.

"Dneska jsem si řekl, že to udělám tak, jak jsem to dělával, a povedlo se," zaujal Moravec také sebevědomým bonmotem. Pokud ještě půjde o něco nahoru běžecky, může v individuálních závodech kousat.

To finišman Michal Krčmář byl ze čtvrteční české sestavy tím nejméně spokojeným. Jediné dobíjení bylo slušným střeleckým počinem, nicméně na trati se osmadvacetiletý reprezentant necítil komfortně.

"Neměl jsem dneska na trati moc dobrý den. Nebylo to ono. V posledním kole to byl jenom důsledek toho, jak jsem dnes běžel. Trošku mě to mrzí, ale prostě na to nebylo," hlesl po závodě.

O pár chvil později už ale sdílel pozitivnější příspěvek na svůj instagramový účet. Další závody jsou skutečně před námi. Ještě je dostatek času zazářit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy