Je to nejbolavější sezona v kariéře, přiznává Vítková. Na MS se hlavně nechce trápit

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
28. 2. 2019 6:11
Před rokem touto dobou slavila svou první individuální olympijskou medaili, teď je ráda, že je vůbec s ostatními schopna závodit a nedostává se na trati do několikaminutových ztrát. Biatlonistka Veronika Vítková si až v posledních závodech zvedla sebevědomí a na nadcházející mistrovství světa jede klidnější.
Veronika Vítková
Veronika Vítková | Foto: Petr Slavík, Český biatlon

Až v únorových závodech v Soldier Hollow si zajela nejlepší výsledky sezony. 19. místo ve sprintu a deváté ve stíhačce. Do té doby to byl zmar. 

"Jo, tohle jsem potřebovala. Sezona není dobrá a dva závody se mi zadařily a to jsem byla ráda. Ale čím to bylo? Netuším, nezměnilo se nic, jenom jsem se posunula asi o osmdesát míst dopředu," uvedla Vítková před odjezdem na poslední soustředění před šampionátem.

Ještě o týden dřív v kanadském Canmore na ni při vytrvalostním závodu trenéři pokřikovali, ať v průběhu vzdá a šetří se, ale ona dojela přesto do cíle s časem, který stačil na 72. místo.

"To byla hodně velká bezmoc. Těžší závod jsem nezažila. Trenéři se mě ptali, proč jsem nevzdala, že mi to říkali, ale já jsem jela v takovém tunelu, že jsem to ani neslyšela," přiznala.

Recept, který zafungoval nezná. "Pořád jsem věřila, že se to musí zlomit. Po špatných závodech je člověk vždycky špatný, ale dělala jsem všechno, aby sezona byla dobrá.  Ale nedařilo se, nevíme úplně proč a jsme ráda, že se to podařilo nastartovat."

V Americe se najednou všechno otočilo, po příjezdu do Prahy však bylo opět zle. "Ještě minulý pátek jsem byla dost skeptická, když jsem ležela v posteli a měla jsem zvýšenou teplotu, tak jsem říkala. že zřejmě ani nikam nepojedu. V sobotu už mi bylo líp a v neděli už dobrý," uvedla.

Loni odjížděla na vrchol sezony do dějiště olympijských her a byla z toho bronzová medaile ze sprintu, tentokrát je vzhledem k vývoji sezony o mnoho skromnější.

"Aby mě to v závodu tak strašně nebolelo a netrápila jsem se. (smích) Pak z toho vzejde třeba nějaký výsledek. Nevím. Neřeším to," krčí rameny třicetiletá biatlonistka.

Zatím totiž zažívá pocity, které ještě nikdy neměla." Řekla bych, že tohle je nejbolavější sezona, co kdy byla. Závod vždycky bolí, každý jede co může, ale tohle je ještě víc mi přijde," říká Vítková.

Sama zatím nedělá žádné závěry, jestli jede na své poslední mistrovství světa nebo ne. Jisté je, že se ale tak trochu vrací na místo činu. V Östersundu absolvovala svůj první dospělý šampionát v sezoně 2007/2008.

"Jo, ráda na to vzpomínám, byla jsem tam ještě jako juniorka, poprvé jsem rozjížděla štafetu a zajela jsem si tam i pěkný výsledek," zavzpomínala na 14. místo z individuálního závodu.

Světový šampionát ve švédském Östersundu začíná 7. března a odstartuje závodem smíšených štafet.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Březina na MS v kanoistickém maratonu podlehl jen obhájci titulu

Kanoista Jakub Březina se stal vicemistrem světa v maratonu. Český reprezentant na šampionátu v Číně přidal stříbro ke čtvrtečnímu bronzu z krátké trati.

Březinu porazil o deset sekund španělský kanoista Manuel Campos, který obhájil loňské prvenství a získal čtvrtý titul. Čtyřiatřicetiletý favorit nezískal z posledních třinácti šampionátů medaili jen v roce 2008.

Jan Dlouhý závod na 26 kilometrů se šesti přeběhy nedokončil, mezi kajakáři byli Anna Kožíšková osmá a Jakub Adam jedenáctý. Tituly získali premiérově Dán Mads Pedersen a podruhé za sebou Vanda Kiszliová z Maďarska.

V neděli jsou v Číně na programu závody dvoučlenných posádek a Březina s Dlouhým budou na C2 obhajovat bronz z minulého šampionátu v Portugalsku. Už v pátek skončily v Šao-Singu na třetím místě mezi juniorkami kajakářky Adéla Házová s Kateřinou Zárubovou.

před 1 hodinou

Země G20 se shodly na regulaci kryptoměn,obávají se jejich zneužití k praní špinavých peněz

Finanční představitelé zemí ze skupiny G20 zahrnující 20 největších ekonomik světa se shodli na přísnějších regulací kryptoměn, jako je plánovaná libra firmy Facebook. Vydávání těchto tzv. stablecoin by podle nich nemělo být povoleno, dokud nebudou vyřešena různá globální rizika, která tyto měny představují. Vyplývá to z prohlášení zveřejněném po zasedání ministrů financí a šéfů centrálních bank G20.

Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí G20 se shodli na tom, že stablecoiny by mohly teoreticky přinést výhody z finanční inovace, současně však umožňují vznik řady vážných rizik. Tato rizika, zejména ta související s praním špinavých peněz, nepovoleným financováním a ochranou spotřebitelů a investorů, je potřeba před zahájením těchto projektů vyhodnotit a vyřešit.

G20 také požádala Mezinárodní měnový fond (MMF), aby prozkoumal ekonomické důsledky vydávání těchto měn, včetně otázek měnové suverenity.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

Další zprávy