Tréninky ve stylu Jágra. Krčmář před MS dřel na střelnici i bez trenérů v zádech

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
26. 2. 2019 6:11
Sezonu si rozhodně představoval lépe, vždyť loni touhle dobou se radoval ze stříbrné olympijské medaile. Teď má biatlonista Michal Krčmář před sebou další výzvu v podobě mistrovství světa v Östersundu. Před odletem na poslední soustředění přiznal, že si po návratu z Ameriky zkoušel vyčistit hlavu na střelnici bez trenérů.
Michal Krčmář
Michal Krčmář | Foto: Luboš Vácha

Čeká vás týden práce v Norsku a pak mistrovství světa. S čím do toho jdete?

Chtěl bych především zůstat zdravý, to je zásadní. Po příletu z Ameriky jsem se necítil úplně fit, ale není to nic extra zásadního, jen taková rýmička, i když pro chlapy samozřejmě zásadní je. (smích) Tréninky jsou na trenérech, asi si zanalyzovali, co nám chybí, co potřebujeme doladit, to nechávám na nich. Spíš se chci naladit a připravit na vrchol sezony.

A teď už jste v pořádku?

Ne, tak zase nechci, aby to vyznělo, že Krčmář přijel a je nemocný. Každý to měl asi stejné, trochu se srovnat zpátky s posunem, byl jsem docela rozbitý. Ani bych neřekl, že to bylo tolik tím časem, spíš po těch závodech, jak jsme se vraceli z nadmořské výšky. Od pátku už jsem se cítil relativně dobře, udělal jsem i tréninky doma, co bylo třeba, v tomhle ohledu to šlo bez problémů.

Minulý rok byly vrcholem boje pod pěti kruhy, zkuste porovnat své rozpoložení tehdy a letos.

Loni jsem říkal, že odjíždím docela svěží a nevyzávoděný na olympiádu, letos mám ten samý pocit. Vůbec mi nepřijde, že se sezona blíží ke konci a že bych už měl brát z posledního na její závěr. Věřím, že jak byly pozitivní záblesky od Anterselvy přes Ameriku, co se týče fyzického nastavení, tak se na ně podaří navázat. Spíš jsem se trochu trápil střelecky v zámoří, bylo to nahoru dolů. I po příletu jsem si udělal svoji práci, byl jsem na střelnici sám bez trenérů.

To zní jako trénink ve stylu Jaromíra Jágra, který chodil sám na led. V čem je to přínosné, být sám na střelnici?

Někdy vám to pomůže, když se soustředíte jen sám na sebe, oprostíte se od trenérů. Je to takové hraní, aby byl člověk dobře nastavený a získal zpět sebevědomí, které mu mohlo chybět. Je to stejné jako před vstupem do sezony.

Sníte o nějakém úspěchu?

Těžko mluvit o cílech, samozřejmě loni jsem měl medaili, tak nemůžu říct, že bych byl spokojený s 20. místem. Určitě budu spokojený, když se povede zajet do desítky. Zase po té sezoně jsem střízlivej a nebudu házet umístěním na medailích, ale do desítky by to s ohledem na vývoj sezony nebylo vůbec špatné.

Můžou vám vzpomínky na olympiádu pomoct? Tam se vám vyladění na vrchol sezony povedlo na jedničku. 

Může to být stejné, ale snažím se to od sebe odbourat. Přiznávám, že si člověk na to vzpomene, že loni to nebylo ono, pak to přišlo, tak se o to trochu opírá. Na druhou stranu sezona je pokaždé jiné, tělo se vyvíjí trochu jinak v průběhu zimy. Neupínám se k tomu tak, že když loni to vyšlo, letos to půjde taky. Načasování formy je vždycky i otázka hlavy. Vrcholový sportovec se soustředí na to, aby hlavu připravil na vrcholnou akci, tělo za ten týden už žádné zázraky neudělá.

Jak vaši dosavadní sezonu vůbec hodnotíte?

Neříkám, že sezona je úplně průserová, ale zase si nebudu lhát, že jsem maximálně spokojený. Ve svěťáku nejsem extrémně vzadu, jsem celkově 17., ale upřímně jsem čekal, že se občas podívám blíž té šestce, to přiznávám. Člověk se opírá, když to není optimální, o to, co vycházelo roky před tím. Musí se to sejít, což naznačuje i můj výsledek na loňské olympiádě. Musí klapnout všechno mně, ale těžko zajedu první, druhý nebo třetí běžecký čas, to se mi nikdy nepovedlo, takže musí to být i tak, že to někteří soupeři tolik nezvládnou. 

Sedí vám Östersund jako destinace?

Nesedí. Ale to samé bylo v Pchjongčchangu, taky se mi to tam rok předtím totálně nepovedlo, nesedělo mi to, ale myslím, že to je i tím, že začátek sezony jsem nikdy kromě této sezony nechytl a vždycky to bylo v Östersundu. To jsem vymazal z hlavy, teď tam pojedu v březnu a v úplně jiném rozpoložení než na začátku prosince. K tomu se neupínám, bude to středisko jako každé jiné. Samozřejmě moje výsledky tam nejsou dobré, ale nemám v sobě, že by mě to nějak zrazovalo.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Hlavní líčení v brněnské korupční kauze Stoka bude pokračovat až příští rok

Krajský soud v Brně bude v hlavním líčení sledovaného případu obžaloby z korupce na radnici Brno-střed, takzvané kauze Stoka, pokračovat v roce 2021. Listopadové i prosincové termíny soud odvolal. Vyplývá to z justiční databáze.

V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek správy nemovitostí městské části Brno-střed a 27 zakázek v městské části Brno-střed, kdy výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun. Švachula vinu popřel.

Hlavní líčení začalo 21. září, pokračovalo další dva jednací dny, následující dva jednací dny byly 6. a 7. října. Soud během těchto pěti dní vyslechl obžalované. Na listopad a prosinec bylo původně nařízeno ještě dalších zhruba 15 jednacích dní, soud je ale všechny postupně odvolal. První nezrušený termín je nyní vypsán na 5. ledna, jde o třídenní blok, poslední termín je zatím 18. března.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Předpokládá to vládní novela, kterou Sněmovna podle dnešního stanoviska svého rozpočtového výboru schválí. Nyní platí tento princip v souvislosti s koronavirovou krizí do konce letošního roku. Předloha, o níž by měli poslanci hlasovat ve čtvrtek, jej zavádí trvale.

Možnost vracení nespotřebovaného piva určeného k likvidaci či přepracování zpět do režimu podmíněného osvobození od daně mají pivovary od jara. Před epidemií koronaviru zákon převod piva zpět do daňového skladu neumožňoval. Od příštího roku nebude přesun vyžadovat povolení jako nyní, ale rozhodnutí, což by mělo snížit administrativu. Kontrolu likvidace piva by prováděla celní správa.

před 59 minutami

Případ pražských taxikářů, kteří předražovali jízdné, předal soud magistrátu. Mohlo by jít o přestupek

Pražský městský soud ve středu předal magistrátu případ taxikářů, kteří předražovali jízdné. Podle odvolacího senátu totiž díky novele trestního zákoníku, která upravuje hranici nepatrné škody nespáchali trestný čin, mohlo by jít ale o přestupek. Soud však zároveň uložil obžalovaným podmínky za to, že upláceli úředníka magistrátu, který jim za to poskytl informace o kontrolách taxislužeb. Rozsudek soudu je pravomocný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy