Ruhpolding - Gabriela Koukalová, bezpochyby nejzásadnější postava těžko uvěřitelné popularizace kdysi okrajového sportu, tuhle sezonu závodit nebude.
Olympijské hry v Pchjongčchangu zůstanou v kolonce snů, jež si biatlonistka kvůli chronickým potížím s lýtky musí odepřít. Jakkoli jde o výraznou ztrátu pro celý český sport, povyk vyvolaný pátečním verdiktem není zdravý.
Biatlon pochopitelně není jen Koukalová, ač se podle některých hysterických reakcí může zdát opak.
Česká reprezentace pokračuje v tvrdé práci a po měsíci nejistoty a obav znovu zaznamenává ve světové konkurenci pozoruhodné úspěchy. Strhávat veškerou pozornost na neúčast Koukalové by nebylo fér.
Nedělejme to a z pětidenní štace v bavorském Ruhpoldingu vypíchněme něco úplně jiného než maličko ze řetězu utrženou zápletku s oznámením elitní biatlonistky.
Třeba to, že reprezentační šéftrenér drží slovo. A jeho tým zatím dokonale plní plán.
V prosinci už bylo veřejné mínění na hraně. Kritika byla po výkonech, jež měly ke konkurenceschopnosti daleko, naprosto oprávněná. Jak se však nyní ukazuje, měla být na druhé straně pozornost více věnována uklidňujícím prohlášením Ondřeje Rybáře.
Ten vícekrát deklaroval, že příprava je tentokrát vystavěná trochu jinak. Ačkoli to samozřejmě nebylo pro český biatlon v tu chvíli dobré, tři úvodní zastávky Světového poháru ve Švédsku, Rakousku a Francii fungovaly jako odrazový můstek.
Na konci roku, bezprostředně po Vánocích, přišel na řadu rozhodující tréninkový úsek. A po něm, jako když lusknete prsty, přišlo enormní zlepšení u drtivé většiny českých biatlonových opor. Přesně tak, jak trenéři předpokládali.
Oberhof a Ruhpolding už viděl české biatlonisty v plné síle, schopné poprat se s největšími hvězdami o nejvyšší příčky. Byla radost na vlastní oči sledovat při chuti závodící opory.
Zejména výkonnost Ondřeje Moravce šla prudce nahoru, úžasný stříbrný vytrvalostní závod v Chiemgau Areně toho byl nejlepším důkazem. Po problémech s kolenem a lehké viróze se působivě vrátil Michal Šlesingr a vybojoval dvě umístění v elitní desítce. Vzrůstající formu potvrdil i Michal Krčmář, zatím nejlepší Čech v bodování seriálu.
Všichni tři se vrátili do boje o širší pódium, všichni tři působili v Bavorsku nesmírně pozitivně a odhodlaně.
Kdo nicméně v Ruhpoldingu nejvíce sázel úsměvy všude kolem sebe, byla jednoznačně Veronika Vítková. Po druhém medailovém zářezu sezony už sedmá žena celkového pořadí. Ani ona však navzdory euforické náladě nepodléhá uspokojení. Po bronzovém závodu s hromadným startem prohlásila, že je stále co zlepšovat.
Objektivně vzato je Eva Puskarčíková jedinou českou oporou, jež se zatím nezlepšuje takovým tempem jako kolegové. Alespoň ale ví, na čem pracovat. V závodě s hromadným startem vynikala nejrychlejší střelbou z celého startovního pole. Ještě o pár chybných výstřelů méně a bude o dost veseleji i v jejím případě.
Nominaci na olympijské hry má v tuto chvíli jistou. Stejně jako Vítková, Moravec, Krčmář, Šlesingr a Jessica Jislová. Pochyb není ani o letence pro mladičkou Markétu Davidovou.
Ve hře jsou ještě dvě místa pro ženy a dvě místa pro muže.
V ženách pojedou dvě z trojice Veronika Zvařičová, Lucie Charvátová, Lea Johanidesová. Mezi muži je interní boj ještě zajímavější. Ve hře je nemocný Jaroslav Soukup a dále Ondřej Hošek, Tomáš Krupčík, Adam Václavík a nově také Lukáš Kristejn, který bude závodit na nadcházejícím Světovém poháru v italské Anterselvě.
Tam se Čechům tradičně nedaří. Změní to v olympijské sezoně, v níž zatím jejich forma graduje? Uvidíme od čtvrtka do neděle. Pak už biatlonisté odcestují na poslední soustředění v kazašském Almaty.