Rybář cítí smutek: Gábina bude mít dveře otevřené, ale člověk má i jinou náplň života

Aleš Vávra Aleš Vávra
13. 1. 2018 12:08
V německém Ruhpoldingu se v pátek uzavřel příběh posledních měsíců a týdnů. Přes veškerou snahu se Gabriela Koukalová nestihne připravit na olympijské hry.
Ondřej Rybář a Gabriela Koukalová.
Ondřej Rybář a Gabriela Koukalová. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Ruhpolding (od zvláštního zpravodaje) - "Nedá se říct, že bych cítil nějaké zklamání nebo třeba úlevu. Spíš takový smutek," krčí rameny Ondřej Rybář pod skokanskými můstky v multifunkční Chiemgau Areně.

Naděje zhasla, největší opora biatlonové reprezentace posledních sezon nevyléčila bolavá lýtka.

Gabriela Koukalová na olympiádě v Pchjongčchangu hájit české barvy nebude. V pátek oznámila, že její sezona končí, aniž by vlastně začala.

"Když někdo takzvaně tahá pilu celé čtyři roky a pak nemůže jet na vrcholnou soutěž, na kterou se všichni připravují, tak to není nic příjemného. Pokud to tedy není kvůli nějakým šťastným, třeba rodinným okolnostem. Takhle to nemůže přinést nic jiného než smutek," vysvětluje šéftrenér národního týmu.

Rozhodnutí o neúčasti Koukalové na olympiádě nakonec nebylo tak složité.

"Rozhodlo to, že to prostě nejde. Její zdravotní stav nedovoluje, aby se stoprocentně připravila na závody. Jsou věci, ve kterých se improvizovat nedá a závodit na 70 procent prostě nejde," tvrdí Rybář.

Na jednu stranu je rád, že skončily věčné spekulace a dohady. "Už nebude docházet k žádným dezinformacím. To se vytáhne nějaké slovo, nějaká věta a vytváří se přestřelky, které tam ani reálně nejsou. To mi bylo líto a bylo mi z toho smutno," vrací se kouč k prosincové aféře. Koukalová tehdy v jednom z rozhovorů naznačila, že za její problémy z části může změna techniky běhu.

"Nemyslím si, že by se něco změnilo, že bychom už neměli tu dobrou partu a dobrou atmosféru v týmu. Tohle pak vráží klíny mezi lidi, kteří si navzájem věřili a stále věří, jak doufám," dodává Rybář.

Už před sezonou trenéři počítali s nejhorším. Netušili, jestli se Koukalová dokáže dát včas dohromady. 

"Na to musíte reagovat, protože Světový pohár nebude čekat na to, až se nám uzdraví nejlepší závodnice. Je to pro nás výrazná ztráta, o tom se nedá pochybovat, každopádně život jde dál," zdůrazňuje muž, který stejně jako Koukalová figuroval u zrodu velkého českého biatlonového boomu.

Sportovní budoucnost Gabriely Koukalové teď logicky je a nějakou dobu bude zahalena tajemstvím. Rybář ale doufá, že neřekla poslední slovo.

"Snad se dá rychle dohromady. Sama říkala, že by ráda o sobě ještě dala vědět. Já doufám, že se jí to podaří. Je to závodnice v nejlepších letech," připomíná Rybář. Rodačka z Jablonce oslaví v listopadu tohoto roku devětadvacáté narozeniny.

Chybí nejen fanouškům, ale i soupeřkám. "Celé světové pole jí tady v Ruhpoldingu vyřizovalo celou řadu pozdravů a přání. Nikdo není rád, když soupeř nemůže startovat ze zdravotních důvodů. Vždycky jste rádi, když se můžete s tím soupeřem utkat a porazit ho přímo v boji," říká šéftrenér.

Během posledních dvou měsíců zažíval horskou dráhu emocí. Občas se objevila naděje, jindy zase stav Koukalové přivodil skepsi.

"Už před Vánocemi to byla improvizace ze dne na den. Bojovala do poslední chvíle. Ale v určité chvíli přijde den, kdy už se musíte rozhodnout. Těch dní, kdy to nešlo, nakonec bylo víc. Světlých okamžiků ubývalo," vypráví Rybář.

Koukalová do poslední chvíle věřila, že se situace zlomí. Chtěla pomoci alespoň české olympijské štafetě. Nepovedlo se.

Celý tým váhal s definitivním rozhodnutím. Pořád živil víru v obrat. "Ve sportu je to o drobnostech. Někdy je člověk psychicky na dně, pak ale přijde zčistajasna den, který to otočí. V to doufala spousta lidí kolem Gábiny," odhaluje Rybář pocity posledních dnů a týdnů.

A ještě jednou se v myšlenkách zabývá možnými budoucími scénáři.

"Nemyslím si, že by nebyla schopná naskočit do dalších sezon a ještě dokázat, že je to česká lvice bojovnice. Ale samozřejmě může být spousta důvodů, proč se třeba nevrátí. To mohou být rodinné důvody. Samozřejmě člověk má i jinou náplň života, nejen sport," zamýšlí se.

"Dokázala toho hodně, bude záležet jenom na ní. Pokud bude mít motivaci, bude chtít se vrátit, bude chtít sama sobě něco dokázat, tak u biatlonu bude mít otevřené dveře. To ale bude na jejím rozhodnutí," uzavírá Rybář.

Do reprezentace se nechodí za úspěchy, uvedla Koukalová. Olympiádu bude sledovat jako věrný fanoušek | Video: Gabriela Koukalová
 

Právě se děje

před 44 minutami

Sněmovna žádá vládu o další kroky proti "vyvádění" povolenek z Liberty Ostrava

Sněmovna v souvislosti s prodejem emisních povolenek z hutní firmy Liberty Ostrava žádá vládu mimo jiné o to, aby podnikla kroky proti vyvádění povolenek pro potřeby jiných společností ve skupině GFG, do níž ostravská firma spadá.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím úřadů prověřila transakce spojené s prodejem povolenek a s poskytnutým úvěrem, za který se v rámci protipandemické pomoci zaručila Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) poslancům řekl, že úřady již dodržování podmínek poskytnutí úvěru i záruky za něj prověřují.

Žádosti vládě Sněmovna schválila ve svém usnesení, které na návrh Leo Luzara (KSČM) přijala v rámci projednávání informace ministra Havlíčka o situaci v ocelářském průmyslu. Debatu vyvolal nedávný prodej emisních povolenek z Liberty Ostrava jejímu sesterskému podniku v Rumunsku. Huť si v minulých letech povolenky šetřila, chce je využít k financování nezbytné modernizace. Prodej povolenek vyvolal protesty odborářů, kteří se obávali vyvádění peněz z firmy.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (ČSSD) kontaktovala představitele britské vlády se žádostí o intervenci u vlastníka Liberty Ostrava ve věci dodržení slibů a závazků. Má jít o sliby a závazky dané české vládě při převzetí firmy od předchozího vlastníka. Liberty Ostrava patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.

před 1 hodinou

Rakousko vyjádřilo Česku podporu v kauze Vrbětice, další kroky má nejprve projednat EU

Rakousko, stejně jako všechny členské státy Evropské unie, stojí solidárně za Českou republikou v souvislosti s kauzou Vrbětice. Na čtvrteční tiskové konferenci po jednání s českým ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD) v Praze to řekl šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg. Další možné kroky budou podle něj nejprve probrány na zasedání Evropské rady v Bruselu.

"Nabídli jsme zcela konkrétní podporu třeba prostřednictvím rakouského velvyslanectví v Moskvě, aby bylo možné nadále udržet provoz a fungování úřadů," řekl Schallenberg. Kulhánek také poděkoval za to, že rakouští diplomaté pomáhali při vyjednávání společného stanoviska EU na podporu ČR.

Na dotaz, zda by mohlo Rakousko přistoupit i k dalším krokům typu vyhoštění pracovníků ambasády, Schallenberg odpověděl, že je důležité, aby EU hovořila jedním hlasem. "Jsme vnímáni, pokud jsme jednotní a hovoříme společně. Veškeré další kroky a opatření se budou probírat nejprve v Bruselu na zasedání Evropské rady. Pokud se takové činy staly a Česká republika jasně vysvětlí jejich pozadí, zaslouží si naši plnou solidaritu," poznamenal ministr.

Některé země, například Slovensko či pobaltské státy, vyjádřily Česku solidaritu vyhoštěním ruských diplomatů. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v neděli v České televizi uvedl, že očekává další kroky i od dalších zemí, zmínil například Británii nebo Německo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandských povstalců Ongwenovi 25 let vězení

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandské povstalecké skupiny Dominiku Ongwenovi trest 25 let, žaloba navrhovala 20 let. Soud Ongwena již na začátku února usvědčil z 61 trestných činů, včetně válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, znásilnění, vynuceného sňatku a těhotenství a používání dětských vojáků.

Ongwen sám byl ještě jako dítě unesen a vycvičen v dětského vojáka. Podle žalobce to byl důvod, proč žádat nižší sazbu, ačkoliv zločincům u ICC hrozí až třicetileté tresty, připomínají světové agentury. Obhajoba se proti trestu hodlá odvolat. Činů, za něž byl nyní odsouzen, se muž dopustil na počátku tisíciletí, kdy působil v Armádě božího odporu (LRA), která jej původně unesla. Zatčen byl v roce 2015.

Zdroj: ČTK
Další zprávy