Moravec věří: Ani tahle štafeta se nepovedla, máme na víc. Všichni ale musejí být vynikající

Aleš Vávra Aleš Vávra
13. 1. 2018 18:55
Česká biatlonová štafeta mužů na třetí pokus vstoupila do elitní desítky. Ani tak ale nebyl její finišman Ondřej Moravec spokojený. "Musí se to sejít, ale když se to povede, můžeme myslet na první šestku a ještě výš," řekl v Ruhpoldingu.
Ondřej Moravec v cíli páteční štafety.
Ondřej Moravec v cíli páteční štafety. | Foto: Milan Kammermayer

Ruhpolding - Češi v Chiemgau Areně devětkrát dobíjeli. "To je prostě moc. My musíme střílet líp. Vždy, když jsme v minulosti uspěli, tak jsme výkon opřeli o minimum dobití," řekl Moravec v Ruhpoldingu.

Právě proto hodnotí páteční představení jako nepovedené. Přestože šlo o výrazný posun kupředu oproti závodům v Hochfilzenu a Oberhofu, kde Češi skončili na nelichotivém osmnáctém respektive čtrnáctém místě.

"Samozřejmě je osmé místo pěkný výsledek, ještě s Ondrou Hoškem na prvním úseku. Na druhou stranu nemůžeme být uspokojení, každý jsme nadělal chyby," vyjádřil se kriticky třiatřicetiletý lídr týmu.

Moravec apeloval na kolegy, aby při štafetě na střelnici méně riskovali. "Ve štafetách se obecně více riskuje. Ale pokud v tu chvíli vím, že na to stoprocentně nemám, tak je čistá střelba vždycky výhodnější," prohlásil biatlonista.

Obecně se výsledek českých štafet považuje za pozitivní, když je do osmého místa. Moravec se ale dívá výš.

"Pořád si myslím, že je kam to posouvat. Ve štafetách se může stát cokoli, ale musí to vyjít všem čtyřem, pokud zrovna nejsme Norové nebo Francouzi, což nejsme. Všichni musejí podat nadstandardní výkon, spíš vynikající. Musí se to sejít, je to týmový závod. A tým musí pracovat jako jeden," popustil Moravec uzdu myšlenkám. 

Pozitivní je, že tentokrát nešlo o propadák. Češi nemuseli ani jednou na trestné kolo. "Ale pokud chceme myslet na elitní šestku, tak to musí být lepší. Reálné to pro nás je. V pátek to byla známka, že ten závod umíme," řekl finišman.

Tři členové štafety jsou jasní, stabilní. Kromě Moravce do elitní čtyřky jednoznačně patří Michalové Krčmář a Šlesingr. Pokračuje ale hledání čtvrtého dílku do skládačky. V pátek jel první úsek dvaadvacetiletý benjaminek Ondřej Hošek. A Moravec ocenil jeho statečný výkon.

"Byl to pro něj asi třetí závod ve Světovém poháru, takže si myslím, že to zvládl hodně dobře. Když si vzpomenu na sebe, ty štafety, obzvlášť tady v Německu, to je neskutečný tlak. Na stoják přijel s ostatníma, což je samo o sobě super. Nemůžeme mu mít za zlé, že něco dobíjel," prohlásil Moravec.

Sám se na závěrečném úseku pořádně nadřel. "Na trati jsem se necítil moc dobře, nevím, čím to bylo. Lyže nebyly zlé, ale soupeři měli asi namazáno o něco lépe. Ve třetím kole jsem toho měl plný brejle. Doufám, že v neděli to takhle bolet nebude," zadoufal druhý muž ze středečního vytrvalostního závodu.

Moravec v pátek dobíjel jen jednou, na stojce. "Za to bych si namlátil, protože jsem si vyhodil náboj. To mě stálo sedmé místo, toho Itala bych dorazil. Ten se otáčel, kde mohl. Byla to neskutečná chyba. Mrzí mě to hodně," řekl Moravec po nejlepší české mužské štafetě olympijské sezony.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA reagují na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, začnou rušit politické výjimky

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení politických výjimek, které Hongkongu poskytovaly ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status. Reagoval tak na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, pro nějž se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament na svém plenárním zasedání. Informovaly o tom tiskové agentury.

Trump dodal, že Spojené státy také zakážou vstup do země "potenciálně rizikovým" osobám z Číny a začnou sankcionovat čínské oficiální činitele, kteří jsou podle Washingtonu zodpovědní za podrývání hongkongské ekonomiky. Podle amerického prezidenta Čína porušila své slovo ohledně zachování hongkongské autonomie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Antidopingový výbor ČR povede Petra Volková

Novou ředitelkou Antidopingového výboru České republiky byla jmenována Petra Volková. Čtyřicetiletá doktorka práv vystřídala ve funkci Martina Lukavského, který organizaci vedl teprve od poloviny ledna. Vedení výboru se dosavadní zástupkyně ředitele Volková ujme oficiálně v pondělí.

Volková v minulosti spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem a Českým olympijským výborem. V antidopingovém výboru působí tři roky a už v březnu byla pověřena jeho řízením.

"Výbor již zpracoval antidopingový národní program pro rok 2020. Ten obsahuje šest stěžejních oblastí, například prevenci, vzdělávání, testování, mezinárodní spolupráci a podobně. Bude třeba zafixovat do povědomí sportovní veřejnosti, že nejsme pouze orgán represivní, ale také preventivní," řekla Radiožurnálu.

Jejím cílem je také zlepšit komunikaci sportovců a dopingových komisařů. "Ten předmět naší činnosti nás předurčuje k tomu, že sportovci zřejmě nejásají, když vidí nás nebo komisaře. A právě proto bude potřeba zkvalitnit komunikaci se samotnými sportovci a vyškolit si lépe komisaře, aby tam nedocházelo k žádným komplikacím a kontroly probíhaly v pořádku," uvedla.

Další zprávy