Vary už mají jistotu. Porazily Spartu a jsou v předkole, Boleslavi sezona skončí

Aktualizováno 1. 3. 2024 21:01
Hokejisté Karlových Varů zdolali v utkání 51. kola hokejové extraligy Spartu 5:1 a zajistili si postup do předkola play off. Mladá Boleslav zůstane třináctá, i když porazila Olomouc 2:0. Pardubice stáhly v Třinci ztrátu tří branek a vyrovnaly historický bodový rekord Liberce, důležitou čtvrtou příčku drží před posledním kolem základní části Kometa.
Jiří Černoch pomohl Varům ke klíčové výhře třemi body.
Jiří Černoch pomohl Varům ke klíčové výhře třemi body. | Foto: Jakub Knap / HC Energie Karlovy Vary

Energie uspěla po šesti porážkách, v tabulce se posunula na jedenácté místo a na třináctou Mladou Boleslav má před nedělním závěrečným kolem základní části náskok čtyř bodů.

Západočeši se Spartou, která do play off postoupí z druhého místa, po první třetině prohrávali, ale ve druhé části vývoj utkání otočili. Dvěma góly a asistencí se na výhře domácích podílel kapitán Jiří Černoch, tři kanadské body nasbíral také finský útočník Iikka Kangasniemi. Karlovy Vary porazily Spartu potřetí v sezoně.

Téměř čtyři tisíce diváků v KV areně čekalo na první gól až do závěru první třetiny. Po sérii slibným příležitostí na obou stranách se prosadil nenápadnou střelou nejproduktivnější hráč Sparty Chlapík.

Ve druhé části byli o poznání nebezpečnější Západočeši, což dokumentoval počet střel i velkých šancí. V polovině zápasu však byl blízko gólu sparťanský Forman, ale při přečíslení dvou na jednoho jeho střelu z první perfektně zlikvidoval Frodl.

Energie vyrovnala ve 31. minutě, kdy Kangasniemi nabruslil do mezikruží, naznačil střelu a poté nezištně přihrál Černochovi, pro kterého nebylo problémem zasunout poprvé puk od odkryté Kovářovy branky. Povzbuzení domácí přidali na aktivitě a svým pohybem nutili hráče z hlavního města k častým faulům. Ve 37. minutě otočil vývoj zápasu Procházka, který pohotovou dorážkou potrestal faul Harpera.

Ve třetí třetině domácí nevyužili první ze dvou přesilovek pět na tři trvající necelé dvě minuty, ale poté, co přežili dvě krátce po sobě jdoucí oslabení, dostali v 50. minutě při vyloučení Mikliše a Kempného opět šanci hrát dvojnásobnou přesilovku a tentokráte ji už využili.

V 51. minutě prudkou střelou z první protlačil puk pod Kovářovým betonem Černoch. Povzbuzení Západočeši využili další nedisciplinovanost Pražanů a po efektní kombinaci na jeden dotek navýšil vedení na na tříbrankový rozdíl Hladonik. Euforii domácích potvrdil v 55. minutě výborně hrající Kangasniemi, když po přesném vysunutí Bartejsem překonal v samostatném úniku Kováře popáté.

Důležitou čtvrtou příčku drží Kometa

Mladá Boleslav porazila Olomouc 2:0, ale i přes čtvrtou výhru z posledních pěti duelů ztratili Bruslaři při úspěchu Karlových Varů proti Spartě (5:1) naději na předkolo, skončí třináctí a v neděli jim sezona skončí. Góly domácích dali Vojtěch Malínek, jenž oslavil první extraligový gól, a Róbert Lantoši. Páté čisté konto v sezoně vychytal Jan Růžička. Hostující obránce Jiří Ondrušek odehrál 1000. soutěžní zápas v dresu Hanáků.

Brno vyhrálo na ledě Liberce 6:4 a udrželo se na čtvrtém místě tabulky zajišťujícím přímý postup do čtvrtfinále. Bílí Tygři jsou sedmí a čeká je předkolo. Kometa porazila Liberec i počtvrté v sezoně, dvěma góly se na tom podílel útočník Steve Moses. Kapitán hostů Martin Zaťovič vstoupil do Klubu hokejových střelců deníku Sportu.

České Budějovice přehrály poslední Kladno 5:3, vyhrály potřetí za sebou a udržely se ve hře o přímý postup do čtvrtfinále play off. Aktuálně je Motor pátý, bod za čtvrtým Brnem.

Hradec Králové zdolal Plzeň 3:1 a posunul se na osmé místo zajišťující výhodu domácího prostředí na startu předkola play off. Plzeňský brankář Milan Klouček sice statečně čelil značné střelecké převaze domácích, Mountfield ale i tak zvítězil 3:1 díky rozdílovému gólu Radovana Pavlíka ze 48. minuty.

Litvínov porazil doma Vítkovice 5:4 a po druhé výhře z posledních pěti zápasů si udržel naději na posun na čtvrté místo, které zaručuje přímou účast ve čtvrtfinále. Shodně třemi body za gól a dvě asistence k tomu přispěli Nicolas Hlava a Ondřej Kaše. Ostravané neuspěli poprvé po sérii pěti vítězství.

Třinec udolal na svém ledě Pardubice 4:3 po nájezdech a soupeře poprvé v sezoně porazil. Obhájce titulu vedl o tři góly po trefách Libora Hudáčka, Adama Helewky a Patrika Hrehorčáka až do 54. minuty. Lídr soutěže vyrovnal i díky dvěma gólům při risku bez brankáře. Zápas zdramatizoval dvěma zásahy Richard Pánik. Nájezdy rozhodl Hudáček. Dynamo vyrovnalo extraligový bodový rekord Liberce (118) z ročníku 2015/16.

51. kolo hokejové extraligy:

HC Energie Karlovy Vary - HC Sparta Praha 5:1 (0:1, 2:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 31. Černoch (Kangasniemi), 38. O. Procházka (Kangasniemi, Plutnar), 51. Černoch (Bartejs, Hladonik), 53. Hladonik (Černoch, McFadden), 55. Kangasniemi (Bartejs) - 18. Chlapík (P. Kousal, Kempný). Rozhodčí: Veselý, Jaroš - Gerát, Zíka. Vyloučení: 4:10. Využití: 3:0. Diváci: 3674.

Sestavy:

Karlovy Vary: Frodl - Bartejs, Mikyska, Plutnar, Huttula, Stříteský, McFadden, Dlapa - O. Beránek, Černoch, Kangasniemi - O. Procházka, Gríger, Rachůnek- Koffer, Hladonik, Redlich - Kružík, Kofroň, Čihař. Trenér: Eismann.

Sparta: Jakub Kovář - Moravčík, Kempný, Mikliš, Krejčík, Irving, Beaudin - Řepík, Sobotka, Forman - P. Kousal, D. Vitouch, Chlapík - Hrabík, Konečný, Buchtele - Mužík, Lajunen, Harper. Trenér: Hořava.

BK Mladá Boleslav - HC Olomouc 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 23. Malínek (Závora, Lintuniemi), 42. Lantoši (O. Roman, Järvinen). Rozhodčí: Sýkora, Úlehla - Hnát, Klouček. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. Diváci: 2871.

Sestavy:

Mladá Boleslav: J. Růžička - Bernad, Pyrochta, F. Pavlík, A. Čech, Štibingr, Lintuniemi, Vlasák - Lantoši, O. Roman, Skalický - Rohdin, Järvinen, J. Stránský - Gardoň, Hradec, Krivošík - Zvagulis, Závora, Malínek. Trenér: R. Král.

Olomouc: J. Sedláček - Řezníček, Ondrušek, A. Rutar, Sirota, Mareš, Škůrek - Navrátil, Macuh, Plášek - Bambula, Anděl, Kunc - Orsava, P. Musil, Klimek - Kusko, Nahodil, J. Káňa. Trenér: Tomajko.

Bílí Tygři Liberec - HC Kometa Brno 4:6 (0:2, 3:1, 1:3)

Branky a nahrávky: 21. A. Najman (Flynn, Rychlovský), 26. Rychlovský (A. Najman), 40. Filippi (Flynn, Melancon), 57. Hawryluk (A. Najman, Rychlovský) - 7. Zaťovič (Cingel), 11. Kollár (Pospíšil), 30. Moses (Kollár), 52. Marcinko (Cingel, A. Zbořil), 54. Moses (Kollár), 59. Flek (Holland, Cingel). Rozhodčí: Kika, Šindel - Kajínek, Rampír. Vyloučení: 4:6, navíc Knot (Liberec) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 7286.

Sestavy:

Liberec: Hrenák - Melancon, McCoshen, Knot, T. Galvas, Budík, Ivan, Derner - Faško-Rudáš, Filippi, Bulíř - Flynn, A. Najman, Rychlovský - Hawryluk, J. Vlach, Birner - Zachar, Šír, Kelly Klíma. Trenér: Pešán.

Brno: Furch - Gazda, Ďaloga, Holland, Ščotka, Moro, Kaňák, Osburn - Flek, Cingel, Zaťovič - Moses, Kollár, Pospíšil - Kos, Marcinko, Vincour - Kohout, A. Zbořil, Okál. Trenér: Modrý.

Banes Motor České Budějovice - Rytíři Kladno 5:3 (1:0, 2:1, 2:2)

Branky a nahrávky: 13. F. Přikryl (Štencel, Pýcha), 29. Valský (Štencel, Pech), 33. Kachyňa (M. Doudera), 50. Kondelík (Gulaš), 53. M. Beránek (Gulaši, Hovorka) - 31. Smoleňák (Vimmer), 53. Frolík (Vimmer, Jarůšek), 59. Smoleňák (Sideroff, Klepiš). Rozhodčí: Jeřábek, Zeliska - Frodl, Ondráček. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. Diváci: 6421.

Sestavy:

České Budějovice: Strmeň - Hovorka, Gulaši, Kachyňa, M. Doudera, Pýcha, Štencel - Gulaš, Kondelík, Ordoš - F. Přikryl, Harris, M. Beránek - Valský, Pech, Kubík - Koláček, Vopelka, Toman. Trenér: Čihák.

Kladno: Bow - Slováček, Nemčík, Martenet, Veber, Ticháček, Trojna - Smoleňák, Klepiš, Tralmaks - Kusý, Pytlík, Sideroff - M. Procházka, Babka, Strnad - Jarůšek, Vimmer, Frolík. Trenér: Vejvoda.

Mountfield Hradec Králové - HC Škoda Plzeň 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 17. Kevin Klíma (Okuliar, McCormack), 48. R. Pavlík, 60. Okuliar - 43. Pour (Malák, Bučko). Rozhodčí: Mejzlík, Květoň - Hynek, Dědek. Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 4173.

Sestavy:

Hradec Králové: Pařík - Blain, Freibergs, Pláněk, T. Pavelka, McCormack, Pilař, Marcel - Jasper, Tamáši, Perret - Jergl, Kevin Klíma, Okuliar - Šťastný, Estephan, Eberle - Miškář, Lalancette, R. Pavlík. Trenér: T. Martinec.

Plzeň: Klouček - Zámorský, Laakso, Bučko, Malák, Dujsík, Kvasnička - Schleiss, Mertl, Holešinský - Rekonen, Jansa, Šiler - Indrák, Benák, Pour - Matýs, Soukup, P. Straka. Trenér: Kořínek.

HC Verva Litvínov - HC Vítkovice Ridera 5:4 (2:1, 2:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 7. M. Sukeľ (O. Kaše, Hlava), 19. Kirk (Abdul), 29. D. Kaše (O. Kaše), 38. O. Kaše (Hlava, Jaks), 50. Hlava (D. Kaše) - 5. Lednický (Grman), 27. Percy (Krieger), 33. R. Půček (Fridrich), 54 Claireaux (Roberts Bukarts, P. Zdráhal). Rozhodčí: Hribik, Pilný - Lhotský, Štěpánek. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Diváci: 4033.

Sestavy:

Litvínov: M. Tomek - Zile, Baránek, Jaks, Šalda, D. Zeman, Czuczman, Demel - Koblasa, M. Sukeľ, Kudrna - O. Kaše, D. Kaše, Hlava - Abdul, Kirk, Jurčík - Havelka, Gut, Zygmunt. Trenér: Mlejnek.

Vítkovice: Klimeš - Raskob, Percy, Grman, Mikuš, Prčík, Auvitu, R. Jeřábek - P. Zdráhal, Barinka, Fridrich - Rihards Bukarts, Krieger, Roberts Bukarts - Lednický, Claireaux, R. Půček - Přibyl, Chlán, Peterek. Trenér: Trnka.

HC Oceláři Třinec - HC Dynamo Pardubice 4:3 po sam. nájezdech (1:0, 2:0, 0:3 - 0:0)

Branky a nahrávky: 11. L. Hudáček (Daňo, Cienciala), 23. Helewka (P. Vrána, Cienciala), 25. Hrehorčák (Helewka, Smith), rozhodující sam. nájezd L. Hudáček - 54. Pánik (Sedlák, D. Musil), 59. Radil (R. Kousal, A. Musil), 60. Pánik (Čerešňák, Mandát). Rozhodčí: Ondráček, Vrba - Axman, Blažek. Vyloučení: 7:3. Využití: 1:1. Diváci: 5400 (vyprodáno).

Sestavy:

Třinec: Mazanec - Marinčin, Smith, Kundrátek, Nedomlel, Adámek, J. Jeřábek, Šenkeřík - M. Růžička, Nestrašil, D. Voženílek - L. Hudáček, Cienciala, Daňo - Hrehorčák, P. Vrána, Helewka - Kurovský, Čacho, Dravecký. Trenér: Moták.

Pardubice: Will - Čerešňák, D. Musil, Košťálek, T. Dvořák, J. Kolář, Vála - Hyka, Sedlák, Pánik - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - Paulovič, A. Musil, Říčka - Vondráček, Poulíček, Mandát. Trenér: Zadina.

1. Pardubice 51 32 8 6 5 196:113 118
2. Sparta Praha 51 31 6 3 11 170:118 108
3. Třinec 51 25 9 5 12 170:129 98
4. Brno 51 21 8 5 17 157:137 84
5. České Budějovice 51 23 2 10 16 145:142 83
6. Litvínov 51 23 4 4 20 159:162 81