Hokej žije nevídaným balíkem peněz za krabici s kartičkami. Možná zůstane zavřená

jzp jzp
1. 3. 2024 6:49
Koníček z mládí přinesl muži jmění, které jinak vydělávají hvězdy NHL. Pohádkově zbohatl prodejem lepenkové krabice s hokejovými kartičkami, která se mu roky válela na půdě. A kterou už možná nikdy nikdo neotevře.
Šestnáct bílých krabic s hokejovými kartičkami ze sezony NHL 1979/80
Šestnáct bílých krabic s hokejovými kartičkami ze sezony NHL 1979/80 | Foto: Heritage Auctions

V 60. až 80. letech byl vášnivým sběratelem sportovních kartiček. Přímo od distributora kupoval celé krabice s tím, že kartičky uvnitř pak prodával, případně vyměňoval za jiné.

Některé krabice však nikdy neotevřel.

Například tu s hokejovými kartičkami ze sezony zámořské NHL 1979/80. Se synem na ni narazil na půdě při úklidu svého domu v Regině v kanadské provincii Saskatchewan.

Dlouho měl za to, že jde o cennou, ale ne závratně cennou sadu z ročníku 1980/81, neboť na krabici viděl číslo 1980.

Když ji ale natrhl, aby se ujistil, uviděl menší krabičky nikoliv v předpokládané modré, ale v bílé barvě, na kterou výrobce O-Pee-Chee vsadil v sezoně 1979/80. 

V tu chvíli si muž, jenž si přál zůstat v anonymitě, musel uvědomit, že narazil na poklad.

Krabice čítá 16 menších krabiček a každá z nich pak 48 balíčků po 14 kartách. Těch je tedy dohromady víc než deset tisíc.

Opravdu důležitá je ale jen jedna - nováčkovská kartička možná nejlepšího hokejisty historie Waynea Gretzkyho, který hned při vstupu do NHL ukořistil Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče ligy.

V krabici by mělo být kolem 27 karet s Gretzkym.

Proto se v minulém týdnu vydražila za 3,72 milionu amerických dolarů (asi 87 milionů korun). To je o něco víc, než si v aktuální sezoně vydělá brankářská hvězda bostonských Bruins Jeremy Swayman.

Jason Simonds, odborník na sportovní kartičky v aukční síni, která krabici vydražila, řekl, že rodina je z částky "na větvi".

"Předčila naše nejdivočejší očekávání. Takovéto peníze vám změní život," dodal.

Pokud jde o sběratelství sportovních předmětů, ještě nic se v neotevřeném stavu nevydražilo za tolik. Proto o případu psala i britská stanice BBC nebo americký deník New York Times.

Krabice, respektive jednotlivé krabičky, možná zůstanou zavřené i nadále. Po kompletním rozbalení by se totiž mohlo ukázat, že artefakt má ve skutečnosti podstatně nižší hodnotu. 

Měl by sice čítat kolem 27 kartiček s Gretzkym, ale vinou statistické anomálie tam teoreticky nemusí být ani jedna. 

Pak záleží na kvalitě. Před třemi roky se kartička s Gretzkym-nováčkem vydražila za 3,75 milionu dolarů, ale byla v perfektním stavu. Takové jsou teď na světě jen dvě.

U těch, které kvůli drobným nedokonalostem dostanou od specializované společnosti PSA jen o stupínek nižší hodnocení než plných deset, klesá hodnota na "pouhé" desetitisíce.

A pravděpodobnost, že se v čerstvě vydražené krabici najde další "desítka", je malá.

Za naději, že by tam mohla být, však někdo zaplatil bezmála čtyři miliony. Původního majitele ze Saskatchewanu přitom krabice kdysi stála jen pár desítek dolarů. Vskutku povedená investice.

 

Právě se děje

Další zprávy