Praha - Vítězem ankety o nejlepšího sportovce Českého svazu kanoistů se včera večer stal vodní slalomář Jiří Prskavec. Držitel titulů mistra světa a Evropy v kategorii do 23 let po dvou evropských prvenstvích mezi seniory přidal loni i ten nejcennější z mistrovství světa.
Mezinárodní asociace sportovních novinářů ho navíc zařadila po bok Usaina Bolta, Lionela Messiho či Novaka Djokoviče mezi nejlepších 15 sportovců.
"Když jsem se to dověděl, tak jsem to považoval za legraci. Je to pro mě samozřejmě více než překvapující a úžasné zároveň. Ale mezi tato světová esa nepatřím," nešetřil dvaadvacetiletý kajakář skromností v úvodu rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Před dvěma dny jste se vrátil ze Spojených arabských emirátů. Bylo to první soustředění v rámci vaší přípravy na olympiádu?
Ani jedno, ani druhé. Do Emirátů jsem se vydal už potřetí, tentokrát s rodiči, přítelkyní a jedním kamarádem. Z Prahy jsme odletěli už 25. prosince, abych doma nepodlehl vánočním radovánkám, hlavně cukroví a dalším laskominám. Byla to tedy skoro dovolená, s řadou prohlídek známých i méně známých míst. Nezapomněl jsem však ani na trénink, který v příjemném teple měl také svoji hodnotu.
Takže skutečná příprava na olympiádu je teprve před vámi?
Loni jsem sice dosáhl několika cenných úspěchů, ale účast na olympiádě jistou nemám. Letenku do Ria si podle počtu nasbíraných bodů zajistí pouze jeden z našeho kvinteta. Já mám sice pět bodů, druhý Ondřej Tunka jen jeden a třeba stříbrný z londýnské olympiády Vavřinec Hradilek dokonce žádný, ale kdo z nás do Brazílie pojede se rozhodne až ve čtyřech domácích nominačních závodech, eventuálně potom na mistrovství Evropy.
Kdy a kde se tyto závody uskuteční?
Ve druhé polovině dubna. Dva ve Veltrusech a dva v pražské Tróji. Pro svoji náročnost jsou to dobře zvolené tratě. Smutnější je už zmíněná skutečnost, že každou zemi může reprezentovat pouze jeden kajakář, ačkoliv svojí výkonností a pozicí mezi světovou elitou by si Češi, ale třeba i Slováci zasloužili mít nejméně dva zástupce.
V Austrálii ho čeká trénink i surf
Tyto čtyři závody tedy považujete za klíčové?
Určitě. Dokonce si myslím, že budou pro mě obtížnější, než potom případné závody na olympiádě, kde by cesta k přednímu umístění neměla být příliš složitá. Cením si toho, že jsem se stal králem celé české kanoistiky, ale můj olympijský sen tato pocta bohužel ještě nesplňuje.
Jaký je váš nejbližší program?
Příští týden se ještě na čtyři dny vydám znovu do SAE, odkud 28. ledna odletím do Austrálie. V Sydney, což je mé oblíbené město, začne hlavní část mé přípravy na letošní sezonu. Po náročném tréninku nebude sice nálada na nějaké povyražení, přesto tam chci i surfovat a pětitýdenní pobyt si něčím zpestřit.
Jistou účast v Riu sice ještě nemáte, ale koncem roku jste měl možnost, se s olympijskou tratí seznámit. Jaký na vás udělala dojem?
Je specifická a bez nejmenší nadsázky zatím jsem nikdy takovou nepoznal. Není sice nejtěžší, ale voda se v ní velice často mění, je doslova nevyzpytatelná. Je potřeba si na ni zvyknout, dokonale ji nastudovat.
Máte v plánu jet do Ria ještě před olympiádou?
Olympijské hry jsou sice už dost blízko, ale pro mě strašně daleko. Jak už jsem řekl, všechno se rozhodne až koncem dubna a teprve potom určíme závěrečný program přípravy. Pokud udržím současný bodový předstih před ostatními konkurenty, tak nejméně ještě dvakrát před olympiádou do Ria poletíme. Není to zase tak daleko, jen kolem šestnácti hodin ve vzduchu (smích).