Nová loď a čerstvý kouč. Hradilek olympiádu v Riu nevzdává

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
24. 9. 2015 9:52
Vavřinec Hradilek, stříbrný z poslední olympiády, si na mistrovství světa v Londýně notně zkomplikoval cestu na Hry v Rio de Janeiru. Skončil totiž až šestnáctý a před kvalifikačními závody se mu jediné české místo na olympiádě vzdálilo. Před kvalifikačními závody si ale přesto věří, i kvůli novému trenérovi Dejanu Karljovi a lodi.
Vavřinec Hradilek
Vavřinec Hradilek | Foto: Jan Homolka/kanoe.cz

Praha - Osmadvacetiletý Vavřinec Hradilek, stříbrný z poslední olympiády a předloňský mistr světa, skončil minulý týden na šampionátu v Londýně mezi českými kajakáři až třetí, nenašel cestu do finále, čímž se mu hodně vzdálila účast na příští olympiádě v Rio de Janeiru.

Východisko ke zlepšení současné výkonnosti hledá v pomoci ještě nedávného slovinského reprezentanta Dejana Kralja. A A také uvažuji i o změně lodi,“ prozradil v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Co se na mistrovství světa nepovedlo, že jste skončil před branami finále?

Mrzí mě šest trestných vteřin za tři šťouchy, které mě odsunuly až na šestnácté místo. Stačilo o dvě trestné vteřiny méně a skončil jsem v elitní desítce. Jinak jsem se cítil dobře, jízda nebyla špatná a mohl jsem být spokojen i s časem. Nálada po nevydařeném semifinále se mi zlepšila po prvenství v hlídkách, v nichž jsme potvrdili, že nejlepší kajakáři jsou v České republice.

Proč jste se rozhodl navázat kontakt se Slovincem Kraljem?

Uvažoval jsem o nějakém impulzu, který by mě vrátil do hry o Rio. S Kraljem se známe už několik let, byl to výborný kajakář a potřebuji někoho, kdo mně z břehu přinese další pohled na vodu. Nepůjde jen o jeho radu, abych nešťouchal, ale jeho pomoc by měla být komplexnější. Domluvili jsme se, že se mnou po Vánocích poletí na soustředění do Austrálie, kam by se měl vydat i týmový fyzioterapeut.

Vaším trenérem zůstává Milan Říha?

Stará se o mě už od mých devíti let a budu s ním i nadále pokračovat. Neumím si představit, že bych od něj odešel, zná mě  velice dobře, ale třeba do Austrálie se mnou jet nemůže. Pokud jde o spolupráci s Kraljem a vůbec celou náplň mé přípravy jsem s ním podrobně prodiskutoval.

V listopadu se uskuteční testovací závod v Riu. Jako třetí český kajakář tam ale nemůžete jet ... ?

Musel bych si to sám zaplatit, což bych nezvládl. Díky finanční pomoci Českého olympijského výboru tam však pojedu, což je pro mě moc důležité. Už několik týdnů připravujeme nový, vylepšený model lodi, což je druhá změna v mém dosavadním sportovním životě. Teto týden jsem ji už vyzkoušel a líbí se mi. Zatím ještě nevím, zda na ni budu jezdit celý rok, ale na testy do Ria si ji určitě vezmu.

Co prozrazuje váš zdravotní stav?

Necítím se úplně nejlíp, ale krční páteř ani ramena konečně nebolí, takže budu moci trénovat naplno. Už se těším, velká motivace směrem k olympiádě mně nechybí.

Vidíte pořád určitou šanci na letenku do Ria?

Prskavcovi i Tunkovi samozřejmě přeji, že se probojovali do elitní desítky, ale o účasti na olympiádě se bude rozhodovat až ve čtyřech domácích nominačních závodech. Prskavec má sice přede mnou díky titulu mistra světa dokonce pětibodový náskok, ale o Rio budu ještě bojovat. Nebude to samozřejmě snadné, ale přípravu už mám rozplánovanou a zabezpečenou jako nikdy před tím. A věřím, že pokračující spolupráce s Milanem Říhou a nově navázaný kontakt s Dejanem Karljem přinese své ovoce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Vláda schválila návrh na podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise, podle nějž má ČR vrátit zhruba miliardu za zemědělské dotace.

Vláda schválila návrh na podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise, podle nějž má ČR vrátit zhruba miliardu za zemědělské dotace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy