Kvalifikace do Ria vrcholí. Češi mají 85 míst, bojovat ještě musí i Špotáková

Do začátku olympijských her v Rio de Janeiru zbývá 67 dní. Kvalifikace pomalu vrcholí. Češi už mají jistých 85 účastníků, Český olympijský výbor ale počítá s číslem až 130.
Atletika - Česká atletika do Ria jistě vyšle minimálně 26 atletů, kteří už splnili požadované limity. Čas je do 11. června. Když atleti splní A limit, mohou z jedné země na OH až tři v jedné disciplíně. Jistotu Ria ještě nemají některá známá jména české atletiky, například šampionka z posledních dvou olympiád oštěpařka Barbora Špotáková. Vrací se po zranění a o limit se pokusí už o víkendu na Diamantové lize v Římě.
Box - Tady to z českého pohledu nevypadá dobře. Evropské hry v Baku boxerům nevyšly, stejně tak světový šampionát. Šance už je pouze v dodatečné světové kvalifikaci. Tam si ovšem zajistí místo pouze první tři boxeři s tím, že platí, že v jedné váhové kategorii smí reprezentovat zemi pouze jeden boxer. Možností je i kvalifikace skrze žebříček, ale tam si Češi nevedou tak slibně. Boxerská kvalifikace se uzavírá posledním turnajem 19. června 2016.
Badminton - Celkem 38 míst v singlových a 16 v deblových soutěžích obsadí badmintonisté podle žebříčku, jistou má Kristýna Gavnholt, mezi muži ještě čeká na oficiální zvací dopis Petr Koukal, ale v úterý 31. května by jeho kvalifikace také měla být potvrzena. Figuruje totiž na hraně nominace.
Basketbal - Poslední naděje, jak ještě dostat na olympijské hry nějaký české želízko v týmovém sportu. Basketbalisté si to rozdají o poslední místo na speciálním turnaji. Odehraje se od 5. do 11. července v Srbsku. Ve skupině B je čeká Japonsko a Lotyšsko.
Foto: ČTK
Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
30. 5. 2016 21:04
Projděte si v galerii, kdo z českých sportovců už má místo na OH v Riu a kdo ještě musí bojovat v kvalifikacích.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Záchranná stanice Prahy pro volně žijící živočichy loni přijala 5275 zvířat

Pracovníci záchranné stanice hlavního města pro volně žijící živočichy loni přijali 5275 zvířat 138 druhů, podobně jako o rok dříve. ČTK to sdělila Petra Fišerová, mluvčí městské organizace Lesy hlavního města, která záchrannou stanici v pražských Jinonicích provozuje. Stanice se loni starala o 786 ježků, což byl nejvyšší počet v historii stanice.

"Rok 2021 byl výjimečný příjmem velkého množství ježků. Celkem jsme jich přijali 786, z toho bylo více než 280 osiřelých ježčích mláďat. Důvodem vysokého počtu přijatých ježků mohou být vhodné klimatické podmínky pro opakované vrhy ježků, ale zároveň více střetů s aktivitami člověka," uvedla Fišerová.

Nejčastěji se do záchranné stanice dostávali živočichové, kteří utrpěli zranění. Obvykle šlo o střety s vozidlem nebo o nárazy do překážek jako jsou skleněné plochy nebo trolejové vedení. Dvě třetiny zvířat v záchranné stanici loni tvořili ptáci. V péči pracovníků záchranné stanice loni skončilo také 219 zajíců, 114 veverek, zhruba stovka netopýrů a 50 srnců.

Počet zraněných či jinak handicapovaných zvířat, které stanice ročně přijme, podle mluvčí v posledních letech stoupá. Zatímco například v roce 2017 bylo nově přijato 4134 zvířat, v roce 2021 jich bylo zhruba o tisíc více. Dosud nejvíce zvířat bylo přijato v roce 2019, kdy se pečovatelé starali o 5368 živočichů. Stanice v pražských Jinonicích funguje od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy