Na olympiádu už jsem trochu alergická, říká Hilgertová. Ale o Rio budu ještě bojovat

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
15. 10. 2015 16:05
Štěpánka Hilgertová byla od roku 1992 na všech letních olympijských hrách, sedmá účast příští rok v Riu je ale ohrožena, před kvalifikačními závody ztrácí na mistryni světa Kateřinu Kudějovou tři body. Jak ale sama říká, na olympiádu může jen jeden a vodní slalom není jen o jednom závodě za čtyři roky.
Štěpánka Hilgertová na kanále v Troji
Štěpánka Hilgertová na kanále v Troji | Foto: ČTK

Praha - Štěpánka Hilgertová skončila na nedávném mistrovství světa ve vodním slalomu na osmém místě, takže znovu potvrdila svoji pozici v elitní světové kajakářské společnosti.

Ani ve 47 letech se s divokou vodou neloučí, ale naopak po důkladné zimní přípravě se chce na jaře příštího roku představit v co nejlepším světle ve čtyřech domácích nominačních závodech, v nichž se rozhodne o složení reprezentačního týmu a zároveň pravděpodobně i o účasti na olympijských hrách v Riu.

"Svému sportu se chci nadále věnovat proto, že mi stále něco dává a můžu v něm i něco dokázat,“ svěřila se dvojnásobná olympijská vítězka v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Lze říci, že na mistrovství světa v Londýně jste prožila hodně zvláštní den?

Zvláštní a zcela výjimečný. Nejprve zklamání z předpokládaného vyřazení v semifinále nahradilo příjemné překvapení z postupu. Ve finále jsem na sebe chtěla upozornit kvalitním výkonem, ale nebyla to nejlepší jízda, škoda několika chyb. Nakonec jsem však přece jen měla radost z prvního místa v závodě hlídek. Když to shrnu, tak z Londýna jsem odjížděla se smíšenými pocity.

Na šampionátu už šlo i body potřebné k účasti na olympijských hrách. Jak velkou šanci máte k cestě do Ria?

Mistryně světa Kateřina Kudějová za titul mistryně světa obdržela pět bodů a já za účast ve finále jeden. Další body bude možné získat ve čtyřech jarních nominačních závodech. Šance na moji sedmou olympijskou účast zatím moc velká není, ale pokud nominace není uzavřena, tak stát se může ještě leccos.

Olympiáda se už v posledních měsících skloňuje ve všech pádech. Jak tuto atmosféru vnímáte?

Od roku 1992 jsem startovala na všech olympijských hrách, jsou pro mě stále největším a úžasným svátkem, ale na jejich současnou přehnanou propagaci jsem už trochu alergická. Upozorňovaly na ně dokonce i panely teď na mistrovství světa v Londýně. Navíc pak ve vodním slalomu může každou zemi v příslušné disciplíně reprezentovat pouze jeden závodník, takže řada vynikajících slalomářů se do Ria nedostane.

S jakými myšlenkami tedy vstupujete do přípravy na novou sezonu?

Olympiádu v hlavě nemám a nehodlám se k ní v této době ani příliš upínat. Chci se věnovat svému sportu proto, že mně stále něco dává a snad v něm pořád mohu něco dokázat. Když budu zdravotně v pořádku, tak se chci na další sezonu připravit co nejlíp a v závodech prozradit své možnosti. Mám tím na mysli nejen už zmíněná čtyři nominační měření sil v českých vodách, ale i Světový pohár a mistrovství Evropy, které sice budou ve stínu olympiády, ale za nějakou druhou ligu je nepovažuji.

Máte už představu, jak by měla vaše zimní příprava vypadat?

Zatím jen v jakési hrubé podobě, bez přesných termínů. Do konce roku se budu na domácí půdě věnovat kondici a po začátku příštího roku se chci vydat někam do tepla. Pravděpodobně do Spojených arabských emirátů a třeba i několikrát, vždy  nejvýš na dva týdny. Není to daleko a létá se tam často. Hodně bude záležet na počasí. Kdyby nebyla velká zima, tak bych se mohla připravovat i na nominačních tratích v České  republice. Proto termíny jsou zatím otevřené.

Jak jste spokojena s výkony a výsledky svého syna?

Nemohu si stěžovat. Letos si velice dobře vedl ve třech závodech Světového poháru a patří mezi špičkové české kajakáře, kterých je však pět, takže v této disciplíně je doslova obrovská konkurence. Přitom v reprezentačním týmu mohou být jen tři závodníci a na olympiádu pojede pouze jeden.

A v jakém světle vidíte další kajakářku vaší rodiny, neteř Amálku?

Přechází do kategorie 23 let a svoji dosavadní kariéru může hodnotit pozitivně. Před dvěma lety se stala juniorskou mistryní světa a zdobí ji i dvě zlaté medaile ze závodů hlídek. Velice cenný je i bronz z olympiády mládeže v Číně. Už při svém mládí se podívala do mnoha zemí celého světa, viděla zajímavá místa, získala spoustu přátel doma i v zahraničí. Zkusila si i dva závody v ženách, nechybí ji potřebná chuť, trénuje s kvalitním trenérem společně s českými kajakářskými špičkami Prskavcem a Kudějovou. Má tedy všechny předpoklady prosadit se i v silnější konkurenci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D11 zablokoval na dvě hodiny kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 byl ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. Na 64. kilometru u Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stálo napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Situaci navíc komplikovala cisterna, která zůstala stát na krajnici a bránila kamionu v manévrování. Provoz byl obnoven krátce před 22:30.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy