kanoistika

Český čtyřkajak byl na kilometru na ME pátý

Čtyřkajak Tomáš Sobíšek, Michal Kulich, Vilém Kukačka, Martin Sobíšek obsadil ve finále mistrovství světa rychlostních kanoistů v Mnichově páté místo na kilometrové trati a postaral se o nejlepší český výsledek v dnešních bojích o medaile. Neolympijskou disciplínu ovládli domácí Němci, za kterými česká posádka zaostala téměř o pět sekund.

"Finále hodnotím kladně, jelo se nám super. Byl to náš první kilák, takže jsme úplně nevěděli, co od toho čekat. Předjely nás lodě se zkušenými kajakáři, takže si myslím, že to dopadlo dobře," řekl Tomáš Sobíšek.

Sedmý skončil na pětistovce kajakář Jakub Zavřel a na kilometru deblkajak Eliška Betlachová, Adéla Házová. Kanoistka Denisa Řáhová byla na pětistovce osmá. Ani jedna z těchto tratí v současnosti nepatří do olympijského programu.

Kanoisté Heger a Satková získali zlato na ME do 23 let, Kneblová přidala stříbro

Čeští kanoisté Vojtěch Heger a Gabriela Satková se stali mistry Evropy do 23 let. Stříbro dnes na šampionátu v Českých Budějovicích přidala Tereza Kneblová.

Heger zajel čistou jízdu a zvítězil s náskokem 48 setin před Mewenem Debliquym z Francie, který zapsal dvě trestné sekundy. Adam Král byl pátý a Martin Kratochvíl devátý.

Heger, který na loňském mistrovství do 23 let získal stříbro a v roce 2020 zlato, potvrdil, že se mu v probíhající sezoně daří. Letos už vybojoval bronz na mistrovství světa do 23 let v Ivree a byl sedmý ve finále seniorského šampionátu.

"Je to neuvěřitelné, neskutečně si to užívám," uvedl Heger v nahrávce pro média. "Ještě máme svěťáky, ale sezona byla neskutečná. Dvě medaile, finále na mistrovství světa seniorů, jsem neskutečně spokojenej," dodal.

Gabriela Satková i Tereza Kneblová zajely finále bez chyb, Satková však přesto zvítězila s náskokem 2,48 sekundy. Třetí česká reprezentantka Eva Říhová dojela se dvěma trestnými sekundami pátá.

"Na startu jsem byla dost nervózní a nevěřila jsem, že bych to mohla projet. Ale kombinace se mi postupně dařily a začala jsem věřit, že by se to mohlo podařit," uvedla Satková.

Kneblová připomněla, že se Satkovou stejně skončily i na juniorském mistrovství světa z roku 2019. "Tohle byla asi první normální jízda, kterou jsem letos dokázala zajet. Jsem ráda, že to vyšlo a jsem ráda, že jsme zopakovaly Krakov 2019," řekla.

Na prvních dvou místech se v závodě juniorek seřadily Klára Kneblová s Adrianou Morenová. Kanoisté tak navázali na úspěšné vystoupení kajakářů ze soboty, kdy Jakub Krejčí obhájil titul do 23 let, zlatá byla ve stejné kategorii také Antonie Galušková a stříbro přidala juniorka Olga Samková.

Kajakář Dostál i kanoista Martin Fuksa si na MS zajistili obě finále

Kajakář Josef Dostál bude v sobotu bojovat na mistrovství světa o dvě medaile, po úspěchu na pětistovce postoupil do finále i na kilometru. Obě stříbra z loňského roku bude obhajovat kanoista Martin Fuksa, který uspěl v semifinále na 500 i 1000 metrů. Na dvoustovce se dostal do elitní devítky jeho mladší bratr Petr. V dnešním semifinálovém programu uspěly také čtyřkajak Jakub Špicar, Radek Šlouf, Jakub Zavřel a Daniel Havel, kajakářka Anežka Paloudová a deblkanoe Antonín Hrabal, Jiří Zalubil.

Kanoista Martin Fuksa dvakrát vyhrál i na Světovém poháru v Poznani

Kanoista Martin Fuksa vybojoval na Světovém poháru v Poznani stejně jako před týdnem v Račicích dvě vítězství. Nejprve ovládl závod na 500 metrů a poté triumfoval i na dvojnásobné trati. V obou případech odsunul na druhé místo Rumuna Catalina Chirilu.

Kajakář Josef Dostál skončil v závodu na 1000 metrů čtvrtý, stejně jako deblkanoe Antonín Hrabal, Jiří Zalubil.

Fuksa ovládl pětistovku se suverénním náskokem 1,32 sekundy před Rumunem Catalinem Chirilou, který vylepšil třetí příčku z Račic. Brazilský olympijský vítěz Isaquias Queiroz, jenž před týdnem zaostal za českým kanoistou na druhé příčce o tři desetiny, v Polsku nestartoval. Fuksův mladší bratr Petr obsadil šesté místo.

Na kilometru Fuksa porazil Chirilu o 62 setin. "Doufal jsem, že ve finiši už do mě nikdo nepůjde. Už nezbývalo moc sil a přemlouvat se na to jít s někým do finiše by nebylo úplně nejlehčí. Vítr se trochu otočil a foukal přímo zprava, takže to neodsejpalo tak, jako když fouká do zad. Ale zvládl jsem to do zlatého konce a to je úplně nejdůležitější," uvedl dvojnásobný mistr světa a desetinásobný evropský šampion v nahrávce pro média.

Devětadvacetiletý český reprezentant má na kontě už 15 vítězství ve Světovém poháru.

Čtyřnásobný olympijský medailista Dostál po nevydařeném vystoupení v Račicích na deblkajaku s Radkem Šloufem neuspěl v boji o stupně vítězů ani na singlu. Ve finále kilometrové trati dojel čtvrtý téměř sekundu za třetím Belgičanem Artuurem Petersem. Vyhrál čtyřnásobný mistr světa a stříbrný olympionik z Tokia v této disciplíně Portugalec Fernando Pimenta.

Se čtvrtým místem v úvodu sezony byl Dostál i vzhledem k povětrnostním podmínkách v Polsku spokojený. "Závod jsem si vážně užil. Už před startem jsem cítil dobrou energii. Hezky jsem vyrazil, takticky jsem sednul na vlnu, akorát finiš jsem začal moc brzy a ke konci jsem vytuhnul," řekl Dostál.

Hrabal se Zalubilem prohráli na kilometru o 24 setin souboj o bronz s kanadskou posádkou Craig Spence, Bret Himmelman. Od druhých Poláků dělila české reprezentanty necelá sekunda. Za sebou nechali o 22 setin ukrajinské kanoisty. Závod vyhráli s velkým náskokem trojnásobný olympijský šampion Sebastian Brendel a Tim Hecker z Německa.

Čtyřkajak Jakub Špicar, Radek Šlouf, Jan Vorel, Daniel Havel byl na pětistovce osmý, stejně jako ženská posádka Kateřina Zárubová, Barbora Betlachová, Eliška Betlachová, Adéla Házová. Na dvoustovce deblkanoistek uzavřely finálovou osmičku Alžběta Veverková s Martinou Malíkovou.

Světový pohár v Poznani provázel silný vítr, kvůli kterému pořadatelé změnili program a všechny sobotní finálové jízdy přeložili na dnešek. Závodilo se pouze o medaile, finále B a C byla zrušena.