kanoistika

Kanoista Fuksa si na MS zajistil druhé finále, uspěly i další čtyři české lodě

Kanoista Martin Fuksa na mistrovství světa v Kodani dominoval v rozjížďce na 500 metrů a s přehledem si zajistil nedělní finále. Tam může získat třetí světový titul na této neolympijské trati. Druhé finále si zajistila také kajakářka Anežka Paloudová, která po úspěchu na kilometru postoupila i na olympijské pětistovce. Do finále stejné olympijské trati se dostal čtyřkajak Jakub Špicar, Daniel Havel, Jan Vorel a Radek Šlouf, na kilometru deblkajaků uspěli Tomáš Sobíšek a Jakub Brabec a v závodě deblkanoí na neolympijské distanci 500 metrů se prosadili Jiří Minařík a Jiří Zalubil.

Jedenáct ze dvanácti českých slalomářů pojede semifinále v Pau

Jedenáct ze dvanácti českých vodních slalomářů postoupilo do semifinále závěrečného závodu Světového poháru. Ve francouzském Pau uvízl v kvalifikaci jen kajakář Jakub Krejčí. Stříbrný olympijský medailista Lukáš Rohan i jeho kolegyně z Tokia Tereza Fišerová museli do opravné jízdy, ale tu zvládli suverénně. Vítězstvím se blýskla kanoistka Martina Satková. Ze sedmého místa postoupil vedoucí muž průběžného pořadí kajakářů Vít Přindiš.

Kajakář Zavřel získal na mistrovství Evropy bronz na 500 metrů

Kajakář Jakub Zavřel získal na mistrovství Evropy bronz v závodě na 500 metrů. Na neolympijské trati v dnešním finále v Poznani nestačil jen na Maďara Bálinta Kopasze a Portugalce Joaa Ribeira. Postaral se o první českou medaili na šampionátu v rychlostní kanoistice, kde největší naději výpravy Martina Fuksu čekají finálové závody o víkendu.

Zavřel se v této sezoně neúspěšně pokoušel probojovat na olympijské hry v Tokiu na dvoustovce. V závodě na 500 metrů prokázal pětadvacetiletý kajakář dobrou formu už před dvěma týdny na Světovém poháru v sibiřském Barnaulu, který vyhrál. V polovině evropského finále byl pátý, ale ve druhé části závodu zrychlil a finišoval o stříbro. S portugalským soupeřem prohrál o čtvrt sekundy, ale i tak přidal další cenný kov k evropskému titulu z roku 2017. S více než sekundovým náskokem se stal evropským šampionem Kopasz, předloňský mistr světa na kilometru.

Kanoistka Jana Zetek obsadila na pětistovce pátou příčku v závodě, ve kterém se vzhledem k počtu přihlášených jelo rovnou finále. Pro evropský titul si s více než šestisekundovým náskokem dojela Ukrajinka Ljudmyla Luzanová.

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

Pokračovat