Po Vízkovi chce 100 000, po Kovaříkovi dokonce 800 000 korun. Berbr se soudí o omluvy a odškodné

Luděk Mádl Luděk Mádl
24. 2. 2016 6:00
Fotbalový boss Roman Berbr udeřil na své kritiky. Po bývalém sudím Liboru Kovaříkovi chce omluvu a odškodné 800 000 korun, po bývalém reprezentantovi Ladislavu Vízkovi 100 000 korun. Žaloby rozeslal i na další osoby.
Roman Berbr není troškař. Na Liboru Kovaříkovi chce vysoudit 800 000 korun, na Ladislavu Vízkovi osminu této částky
Roman Berbr není troškař. Na Liboru Kovaříkovi chce vysoudit 800 000 korun, na Ladislavu Vízkovi osminu této částky | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Už je to pár měsíců, co někdejší mezinárodní sudí Libor Kovařík promluvil v médiích o Romanu Berbrovi. Popsal ho jako diktátora, který ovládá české rozhodčí, ačkoli k tomu jako český místopředseda fotbalové asociace nemá kompetenci. A zneužívá faktu, že předsedkyní komise rozhodčích je jeho životní partnerka Dagmar Damková.

Celý příběh se brzy přesune do soudní síně. "Pan Berbr a paní Damková podali žalobu na ochranu osobnosti s požadavkem na finanční odškodnění ve výši 800 000 korun," uvedl Libor Kovařík ve svém prohlášení pro Aktuálně.cz a deník Sport.

"Podle mého názoru má tato žaloba odradit další potenciální kritiky pana Berbra od veřejného vystupování. Myslím si, že je důležité, aby byla ve fotbale a nejen v něm zachována svoboda projevu jednotlivce," zdůrazňuje Kovařík, který samozřejmě doufá, že soudní spor vyhraje.

Není ovšem sám, kdo dostal vyrozumění o žalobě, Roman Berbr a Dagmar Damková nezapomněli ani na své další kritiky. "Chtějí po mně 100 000 korun. Volal mi Ivan Hašek z Emirátů, že to nemůžu prohrát. Ale jsem z toho nervózní, u soudu jsem v životě nebyl," říká Ladislav Vízek, slavný reprezentant osmdesátých let.

Také on se loni na podzim vyjadřoval v médiích k dvojici Berbr + Damková a její práci kriticky. Podobně jako bývalí sudí Tomáš Kovařík a Antonín Kordula. Oba už byli také "poctěni" žalobou, v jejich případě chce ale žalující strana jen omluvu a případnou náhradu soudních výdajů - více zde.

"Mám zprávy, že se na mě ohledně žaloby také nezapomnělo. Ale oficiálně mi o tom zatím žádné vyrozumění doručeno nebylo," podotýká Drahomír Handlíř, další z podzimních kritiků.

Advokátka Vondráčkové vs. Haindlová a Benešová

Roman Berbr, český místopředseda Fotbalové asociace ČR, včera na telefonu nebyl k zastižení, neodpověděl ani na otázku zaslanou prostřednictvím SMS, kolik žalob celkem jeho právní zástupkyně Jana Gavlasová v této věci vypracovala a podala.

Právě advokátku Gavlasovou si Berbr a Damková vybrali pro její specializaci, tedy ochranu osobnostních práv. Gavlasová v řadě sporů s touto tematikou zastupovala mimo jiné zpěvačku Helenu Vondráčkovou.

Seriál soudních jednání bude mít zajímavé obsazení. "U soudu mě bude zastupovat Markéta Haindlová, která má dobrou pověst a zná také poměry v českém fotbale," říká Libor Kovařík. Jak známo, Haindlová je prezidentkou České asociace fotbalových hráčů a bývalou předsedkyní Odvolací a revizní komise FAČR.

S obhajobou Ladislava Vízka by podle jeho slov měla pomáhat dokonce Marie Benešová, někdejší ministryně spravedlnosti.

Co vlastně žalovaní o Berbrovi a Damkové řekli? Pokusme se to shrnout. Mluvili o tom, že semináře rozhodčích probíhají v atmosféře strachu a řídí je Berbr, který tam přitom vůbec nemá být. Přesto vyžaduje absolutní poslušnost a každé vybočení z řady trestá perzekucemi, například tím, že příslušného sudího přestane nominovat k ligovým zápasům, nebo ho schválně posílá pískat co nejdál jeho bydliště. Podle výpovědí jmenovaných má Berbr obzvlášť spadeno na moravské sudí, jež prý nazývá Asiaty.

Rozhovor, jejž Libor Kovařík poskytl na dané téma pro DVTV, si ostatně můžete přehrát ZDE.

"Odmítám veškerá pocitová obvinění, která jednostranně probíhají v médiích. S rozhodčími jako člen vedení asociace a bývalý rozhodčí samozřejmě komunikuji, ale jednání komise rozhodčích jsem se nikdy nezúčastnil a její činnost nijak neovlivňuji," řekl k celé věci Roman Berbr ve vyjádření, jež fotbalová asociace zaslala médiím 26. srpna loňského roku.

V podobném duchu se tehdy vyjádřila i Dagmar Damková a další členové komise rozhodčích - více zde.

"Teď už je to věc soudů, nějaké žaloby jsme podali," připustil Berbr v krátkém telefonátu s reportérem Aktuálně.cz letos v lednu.

Kovařík: Diskutovat odmítli, zato poslali žaloby

Vlnu kritiky spustil před půl rokem Libor Kovařík. "Chtěl bych připomenout, že jsem v srpnu loňského roku skončil s kariérou rozhodčího, protože jsem za současného stavu dále nechtěl působit jako rozhodčí. Chtěl jsem vysvětlit, proč jsem skončil. Aby si každý mohl udělat názor, tak jsem popsal konkrétní situace, kterých jsem byl svědkem a které podle mého názoru nejsou v pořádku," vrací se k tomu nyní Libor Kovařík.

"Fotbal je z významné části financován státem z veřejných zdrojů. Pan Berbr i paní Damková jsou členy nejužšího vedení fotbalu, takže jsou to veřejné osoby. A jako veřejné osoby se měly, dle mého názoru, otevřeně obhájit," podotýká Kovařík. "Byli jsme společně zváni do několika pořadů, kde jsme si mohli vyměnit argumenty a obhájit svá tvrzení v demokratické diskusi. Berbr s Damkovou to vždy odmítli a místo toho na mě a některé další lidi, kteří mě podpořili, podali žalobu."

Na to mimochodem reagovali funkcionáři FC Zličín, kteří vyzvali Berbra, Damkovou a spolu s nimi předsedu asociace Miroslava Peltu, aby odstoupili ze svých funkcí. Pokud se tak nestane, nenastoupí Zličín na jaře k prvnímu mistrovskému utkání. Další následovníky své výzvy ale nenašel - více zde.

Šéf asociace Miroslav Pelta na kritickou vlnu, již strhnul Libor Kovařík, reagoval. Majitelům ligových klubů v pražském hotelu Marriott slíbil, že "vzniklou situaci bude dál řešit ze své pozice předsedy." Více o jeho slibu zde.

Některé kluby se k problému vyjadřovaly velmi vyhraněně, zástupce Teplic hovořil dokonce o bojkotu ligy - více zde.

Žádné konkrétní východisko přesto zatím nebylo zveřejněno, spekuluje se však velmi nahlas o tom, že by Dagmar Damková mohla získat pozici v novém vedení FIFA a že by následně mohla opustit své funkce v českém fotbale. Favoritem na obsazení pozice předsedy komise rozhodčích by pak údajně byl její dosavadní místopředseda Miroslav Tulinger.

Není seminář jako seminář. Někam Berbr smí

Jedno opatření však Pelta realizoval na přelomu léta a podzimu minulého roku okamžitě: "Nikdo z vedení FAČR, včetně místopředsedy Romana Berbra, se nebude účastnit seminářů rozhodčích," vyhlásil. A Berbr k tomu poznamenal: "S návrhy předsedy FAČR naprosto souhlasím."

V tomto ohledu tedy zaujala zpráva, jež se objevila na webu Fotbalové asociace ČR s datem 15. února 2016. Informuje o semináři rozhodčích Řídící komise pro Čechy, který proběhl u Kunětické hory blízko Pardubic.

V textu se mimo jiné dozvíme, že "Olga Zadinová převzala odznak rozhodčí FIFA pro rok 2016 z rukou místopředsedy VV FAČR pana Romana Berbra".

Deník Aktuálně.cz proto Miroslavu Peltovi zaslal dotaz, zda nebyla porušena dohoda, že se Berbr ani nikdo jiný z vedení asociace nebude zúčastňovat seminářů rozhodčích.

Peltova odpověď: "Roman Berbr je místopředsedou české komory a z toho titulu se zúčastnil akce rozhodčích ČFL a divizí, kde pronesl úvodní slovo a za FAČR předal odznak rozhodčí FIFA."

Další komentář už k tomu Pelta neposkytl, nicméně z jeho odpovědi lze patrně vydedukovat, že zatímco na semináře pro rozhodčí I. a II. ligy Berbr chodit nemá, objeví-li se však o pomyslné patro níž, tedy u sudích řídících české výkonnostní soutěže, tak s tím už předseda asociace nejspíš problém nemá.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

Další zprávy