Pelta Berbrovi zakázal semináře sudích. Damková: Kovařík lže

Luděk Mádl Luděk Mádl
26. 8. 2015 17:00
Obvinění, že české rozhodčí neřídí Dagmar Damková, ale její partner Roman Berbr, začal řešit i Miroslav Pelta, předseda fotbalové asociace.
Na semináře rozhodčí už nikdo z vedení FAČR, včetně místopředsedy Berbra jezdit nebude, slíbil předseda Pelta
Na semináře rozhodčí už nikdo z vedení FAČR, včetně místopředsedy Berbra jezdit nebude, slíbil předseda Pelta | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Šéf českého fotbalu Miroslav Pelta v rámci aktuální krize kolem rozhodčích přeci jen koná. 

"Nikdo z vedení fotbalové asociace, včetně místopředsedy Romana Berbra, už se nebude účastnit seminářů rozhodčích," informoval o svém rozhodnutí, které učinil po dnešním setkání s Dagmar Damkovou, předsedkyní komise rozhodčích, a místopředsedou asociace Romanem Berbrem.

Oč jde? O reakci na ostrá slova dnes už bývalého sudího Libora Kovaříka, kterými popsal údajné poměry mezi českými rozhodčími. Kovařík v rozhovoru pro Sport pohovořil otevřeně o tom, že komisi rozhodčích ve skutečnosti neřídí Damková, ale Berbr, její životní partner, který k tomu přitom nemá z pozice své funkce žádnou kompetenci.

Navíc Kovařík popsal údajné Berbrovy praktiky, kdy prý sudí perzekuuje za jakýkoli projev neposlušnosti. A obecně se vůči nim chová diktátorsky a hrubě. Dal to i  do souvislosti s jeho někdejším působením v roli člena Státní bezpečnosti v socialistickém Československu (více zde).

Tiskové oddělení Fotbalové asociace ČR rozeslalo dnes odpoledne mail nazvaný Vyjádření FAČR. Obsahuje citace Pelty, Berbra, Damkové, stanovisko komise rozhodčích a vyjádření dvou sudích, která vyjadřují nesouhlas s tím, jak situaci mezi českými rozhodčími popsal Libor Kovařík.

Dagmar Damková označuje Kovaříkova slova za lživá. A také Roman Berbr všechna obvinění odmítl. Naopak na Kovaříka zaútočil. "Rozhodl-li se (Kovařík) za své děsivé chyby (při řízení zápasů) vinit mě a komisi rozhodčích, je to jeho osobní záležitost, nikoli českého fotbalu."

Pelta: Chci mluvit s Kovaříkem

Berbr však dodal, že s opatřením, jež navrhl předseda Pelta, souhlasí. Patrně tím míní rozhodnutí, že se nikdo z vedení asociace, včetně Berbra, již nadále seminářů rozhodčích zúčastňovat nebude.

Ještě by to však nemělo znamenat konec celého příběhu. "Předpokládám, že situací se bude zabývat i výkonný výbor FAČR, který se sejde v Praze příští úterý," poznamenal k situaci Vlastimír Hrubčík, moravský člen Peltovy "fotbalové vlády". Ten už v minulosti zmiňoval přílišný vliv Berbra na rozhodčí a poukazoval také na to, že z listin pro profesionální soutěže mizí sudí z Moravy. Podle Libora Kovaříka moravské sudí Berbr veřejně dehonestuje a nazývá je běžně "Asiaty":

Také Miroslav Pelta naznačil, že ani pro něj ještě celá story nekončí. "Případné další kroky budou záležet na tom, co si vyslechnu od pana Kovaříka, s nímž jsem ještě neměl možnost mluvit. Především chci mít kompletní informace," řekl předseda.

Zároveň dodal, že od jiných rozhodčích dostal zcela odlišné informace. "Smutné je, že rozhodčí poté, co sami ukončí kariéru, sdělují své pocity do médií, přičemž za mnou v době aktivního výkonu (funkce rozhodčího) nepřijdou. Je mi to líto, protože to poškozuje celý fotbal."

Kovaříkova kritická slova se na veřejnosti poprvé objevila v pondělí, ještě ani během úterka bývalý rozhodčí nezaznamenal, že by se ho pokoušel někdo z vedení asociace, včetně Pelty, kontaktovat - viz jeho rozhovor pro deník Aktuálně.cz.

Kovařík mimo jiné poukázal na to, že zimní soustředění rozhodčích probíhají v exotických destinacích, kde je pobyt pro sudí zbytečně nákladný. "Výběr lokalit pro zahraniční soustředění (rozhodčích) bude předmětem dalších jednání," zmínil předseda asociace ČR.

V Peltových slovech lze najít prvky racionality a snahy o řešení situace, naproti tomu další vyjádření obsažená v mailu, jenž byl rozeslán ze Strahova, jsou laděna vyloženě odmítavě.

Damková: Jsem znechucena z jeho lží

Tohle řekla k vyjádřením Libora Kovaříka předsedkyně komise sudích Dagmar Damková: "Podobně jako řada jeho kolegů, kteří se mi ozývají, jsem znechucena z jeho lživých prohlášení. Naše komise nerozhoduje pod vlivem nikoho z vedení FAČR." Sama se prý Kovaříka vždy snažila podpořit. "Mnohokrát jsem se ho zastávala a je posledním, kdo by si mohl stěžovat na způsob jednání. Komunikovala jsem s ním vždy otevřeně a na úrovni, včetně konzultací jeho chyb."

Na ty se ve svém stanovisku zaměřil Roman Berbr. "Kdybych měl na komisi jakýkoli vliv, tak rozhodčí Kovařík po mnoha chybách, které za poslední dva roky udělal a poškodil tím některé kluby, již profesionální soutěže nepíská."

Za největší rozhodcovskou chybu uplynulého ročníku Berbr označil penaltu nařízenou proti Teplicím, kterou Kovařík nařídil po nafilmovaném pádu sparťana Lafaty. Berbr zdůraznil, že rozhodčí Matějek za podobnou chybu skončil - na mysli měl přitom zjevně duel Plzeň-Sparta s penaltovým pádem Limberského - zatímco Kovařík pokračoval. "I když jeho chyba byla výraznější," míní Berbr. "Zároveň se podílel na neskutečné chybě na Spartě, kde se hrálo bez rohových praporků. Rozhodl-li se vinit za své děsivé chyby mě a komisi rozhodčích, je to jeho osobní záležitost, nikoliv českého fotbalu."

Jak vidno, místopředseda asociace s kompetencí pro český výkonnostní a regionální fotbal má o rozhodcovství v profesionálních soutěžích vynikající přehled. Přesto zdůrazňuje: "Odmítám veškerá pocitová obvinění, která jednostranně probíhají v médiích. S rozhodčími jako člen vedení asociace a bývalý rozhodčí samozřejmě komunikuji, ale jednání komise rozhodčích jsem se nikdy nezúčastnil a její činnost nijak neovlivňuji."

Bezprecedentní útok, míní komise

Tohle stanovisko podpořilo i publikované komuniké komise rozhodčích, která se ohradila proti Kovaříkovým výrokům. "Jeho vyjádření je bezprecedentním útokem na každého jednotlivce mezi českými rozhodčími," sdělila komise, která odmítla, že by do její nezávislosti kdokoli, včetně Romana Berbra, zasahoval. A vyjádřila Damkové plnou důvěru.

Mezi těmi, kdo přispěchali, aby odmítli slova svého bývalého kolegy Libora Kovaříka, nechybí rozhodčí Pavel Královec a Jan Jílek.

"Především po odborné stránce dostáváme od komise nejlepší možné zajištění, průpravu a informace. Mám srovnání se  zahraničím a také zde semináře probíhají na profesionální úrovni," cituje Strahovem rozesílaný mail Pavla Královce, člena elitní skupiny evropských rozhodčích. "Pokud s námi někdy mluví pan Berbr, vyjadřuje vždy pouze svůj osobní názor, byť bývá někdy kritický. S ponižováním, o němž mluvil pan Kovařík, jsem se rozhodně na žádném semináři nesetkal."

A přitakává mu Jan Jílek, který vedle rozhodcovství zastává i roli předsedy Jihočeského krajského fotbalového svazu. "K fungování komise nemám žádnou výhradu.  Rozhodčí vždy měli a mají možnost se vyjádřit, nejsou dehonestováni, ale případně věcně kritizováni. A rozhodně se neztotožňuji s informacemi, které se v posledních dnech objevily v médiích."

 

Právě se děje

před 10 minutami

Dallas zdolal basketbalisty New Orleans a na západě už je druhý

Basketbalisté Dallasu v NBA znovu potvrdili výtečnou formu, uspěli podesáté z posledních jedenácti utkání. K sobotnímu vítězství 130:84 nad New Orleans je dovedl mladík Luka Dončič, jenž zaznamenal 26 bodů, devět asistencí a šest doskoků. Mavericks se na západě posunuli už na druhé místo za Lakers. Vedle Denveru a Clippers je stíhá také Houston, jenž po boji zdolal Phoenix 115:109.

Dončič zaznamenal alespoň 20 bodů, pět asistencí a pět doskoků už poosmnácté v řadě, čímž dorovnal sérii legendárního Michaela Jordana ze sezony 1989/90. Na rekord Oscara Robertsona ztrácí mladý Slovinec, jenž na palubovce strávil jen něco málo přes 26 minut, ještě 11 duelů.

Tým se opíral o šest dvouciferných střelců včetně Bobana Marjanoviče, jenž si připsal double double za 15 bodů a 16 doskoků. "Je ohromně velký a silný. Jakmile dostane míč, už s ním pod košem moc nezmůžete," vyzdvihl srbského pivota spoluhráč Kristaps Porzingis, jenž přidal 13 bodů.

Výsledky NBA:

Dallas - New Orleans 130:84, Houston - Phoenix 115:109, New York - Indiana 103:104, Philadelphia - Cleveland 141:94, Utah - Memphis 126:112.

před 20 minutami

Vaněček udržel v AHL poprvé v sezoně čisté konto

Český hokejový brankář Vítek Vaněček z Hershey vychytal poprvé v sezoně v nižší zámořské soutěži AHL čisté konto. Třiadvacetiletý odchovanec Havlíčkova Brodu pomohl v sobotu 32 zákroky k vítězství farmy Washingtonu doma nad Lehigh Valley 1:0. Za svůj výkon byl vyhlášen první hvězdou utkání.

V této sezoně AHL má Vaněček z 12 duelů průměr 2,43 obdržené branky na zápas a úspěšnost zákroků 90,4 procenta. Vicemistr světa do 18 let z roku 2014, jehož si Washington vybral v témže roce v druhém kole draftu na 39. místě, stále čeká na premiéru v NHL.

Na farmách Capitals působí pátým rokem. Jako chráněný volný hráč uzavřel 1. července nový tříletý kontrakt s Washingtonem na 2,15 milionu dolarů. Na tuto sezonu má dvoucestnou smlouvu, ale na další dvě už jednocestnou, takže i v AHL může brát plný plat.

před 48 minutami

Další smrt domorodců: Útočníci v Brazílii zastřelili dva indiány

Dva domorodé obyvatele Brazílie zabili v sobotu neznámí ozbrojenci, kteří ve státě Maranhao zahájili palbu na skupinu příslušníků indiánského kmene Guajajara. Tento kmen je známý tím, že chrání amazonský prales před nelegálním kácením, napsala agentura AP.

Domorodci byli přepadeni na silnici nedaleko vesnice El-Betel na severovýchodě Brazílie. Útočníci stáhli okénko auto a začali na indiány střílet, přičemž dva usmrtili a další dva zranili. Násilný čin se odehrál v oblasti, kde byl minulý měsíc při plánovaném útoku zastřelen domorodý ochránce pralesa Paulo Paulino Guajajara. Podle agentury Reuters jsou za násilnosti vůči domorodcům zodpovědní hlavně ilegální těžaři a dřevorubci.

Guajajaraové jsou jednou z největších domorodých skupin v Brazílii, čítají asi 20 tisíc členů. V roce 2012 založili spolek Strážci lesa za účelem ochrany teritoria Arariboia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy