Pelta Berbrovi zakázal semináře sudích. Damková: Kovařík lže

Luděk Mádl Luděk Mádl
26. 8. 2015 17:00
Obvinění, že české rozhodčí neřídí Dagmar Damková, ale její partner Roman Berbr, začal řešit i Miroslav Pelta, předseda fotbalové asociace.
Na semináře rozhodčí už nikdo z vedení FAČR, včetně místopředsedy Berbra jezdit nebude, slíbil předseda Pelta
Na semináře rozhodčí už nikdo z vedení FAČR, včetně místopředsedy Berbra jezdit nebude, slíbil předseda Pelta | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Šéf českého fotbalu Miroslav Pelta v rámci aktuální krize kolem rozhodčích přeci jen koná. 

"Nikdo z vedení fotbalové asociace, včetně místopředsedy Romana Berbra, už se nebude účastnit seminářů rozhodčích," informoval o svém rozhodnutí, které učinil po dnešním setkání s Dagmar Damkovou, předsedkyní komise rozhodčích, a místopředsedou asociace Romanem Berbrem.

Oč jde? O reakci na ostrá slova dnes už bývalého sudího Libora Kovaříka, kterými popsal údajné poměry mezi českými rozhodčími. Kovařík v rozhovoru pro Sport pohovořil otevřeně o tom, že komisi rozhodčích ve skutečnosti neřídí Damková, ale Berbr, její životní partner, který k tomu přitom nemá z pozice své funkce žádnou kompetenci.

Navíc Kovařík popsal údajné Berbrovy praktiky, kdy prý sudí perzekuuje za jakýkoli projev neposlušnosti. A obecně se vůči nim chová diktátorsky a hrubě. Dal to i  do souvislosti s jeho někdejším působením v roli člena Státní bezpečnosti v socialistickém Československu (více zde).

Tiskové oddělení Fotbalové asociace ČR rozeslalo dnes odpoledne mail nazvaný Vyjádření FAČR. Obsahuje citace Pelty, Berbra, Damkové, stanovisko komise rozhodčích a vyjádření dvou sudích, která vyjadřují nesouhlas s tím, jak situaci mezi českými rozhodčími popsal Libor Kovařík.

Dagmar Damková označuje Kovaříkova slova za lživá. A také Roman Berbr všechna obvinění odmítl. Naopak na Kovaříka zaútočil. "Rozhodl-li se (Kovařík) za své děsivé chyby (při řízení zápasů) vinit mě a komisi rozhodčích, je to jeho osobní záležitost, nikoli českého fotbalu."

Pelta: Chci mluvit s Kovaříkem

Berbr však dodal, že s opatřením, jež navrhl předseda Pelta, souhlasí. Patrně tím míní rozhodnutí, že se nikdo z vedení asociace, včetně Berbra, již nadále seminářů rozhodčích zúčastňovat nebude.

Ještě by to však nemělo znamenat konec celého příběhu. "Předpokládám, že situací se bude zabývat i výkonný výbor FAČR, který se sejde v Praze příští úterý," poznamenal k situaci Vlastimír Hrubčík, moravský člen Peltovy "fotbalové vlády". Ten už v minulosti zmiňoval přílišný vliv Berbra na rozhodčí a poukazoval také na to, že z listin pro profesionální soutěže mizí sudí z Moravy. Podle Libora Kovaříka moravské sudí Berbr veřejně dehonestuje a nazývá je běžně "Asiaty":

Také Miroslav Pelta naznačil, že ani pro něj ještě celá story nekončí. "Případné další kroky budou záležet na tom, co si vyslechnu od pana Kovaříka, s nímž jsem ještě neměl možnost mluvit. Především chci mít kompletní informace," řekl předseda.

Zároveň dodal, že od jiných rozhodčích dostal zcela odlišné informace. "Smutné je, že rozhodčí poté, co sami ukončí kariéru, sdělují své pocity do médií, přičemž za mnou v době aktivního výkonu (funkce rozhodčího) nepřijdou. Je mi to líto, protože to poškozuje celý fotbal."

Kovaříkova kritická slova se na veřejnosti poprvé objevila v pondělí, ještě ani během úterka bývalý rozhodčí nezaznamenal, že by se ho pokoušel někdo z vedení asociace, včetně Pelty, kontaktovat - viz jeho rozhovor pro deník Aktuálně.cz.

Kovařík mimo jiné poukázal na to, že zimní soustředění rozhodčích probíhají v exotických destinacích, kde je pobyt pro sudí zbytečně nákladný. "Výběr lokalit pro zahraniční soustředění (rozhodčích) bude předmětem dalších jednání," zmínil předseda asociace ČR.

V Peltových slovech lze najít prvky racionality a snahy o řešení situace, naproti tomu další vyjádření obsažená v mailu, jenž byl rozeslán ze Strahova, jsou laděna vyloženě odmítavě.

Damková: Jsem znechucena z jeho lží

Tohle řekla k vyjádřením Libora Kovaříka předsedkyně komise sudích Dagmar Damková: "Podobně jako řada jeho kolegů, kteří se mi ozývají, jsem znechucena z jeho lživých prohlášení. Naše komise nerozhoduje pod vlivem nikoho z vedení FAČR." Sama se prý Kovaříka vždy snažila podpořit. "Mnohokrát jsem se ho zastávala a je posledním, kdo by si mohl stěžovat na způsob jednání. Komunikovala jsem s ním vždy otevřeně a na úrovni, včetně konzultací jeho chyb."

Na ty se ve svém stanovisku zaměřil Roman Berbr. "Kdybych měl na komisi jakýkoli vliv, tak rozhodčí Kovařík po mnoha chybách, které za poslední dva roky udělal a poškodil tím některé kluby, již profesionální soutěže nepíská."

Za největší rozhodcovskou chybu uplynulého ročníku Berbr označil penaltu nařízenou proti Teplicím, kterou Kovařík nařídil po nafilmovaném pádu sparťana Lafaty. Berbr zdůraznil, že rozhodčí Matějek za podobnou chybu skončil - na mysli měl přitom zjevně duel Plzeň-Sparta s penaltovým pádem Limberského - zatímco Kovařík pokračoval. "I když jeho chyba byla výraznější," míní Berbr. "Zároveň se podílel na neskutečné chybě na Spartě, kde se hrálo bez rohových praporků. Rozhodl-li se vinit za své děsivé chyby mě a komisi rozhodčích, je to jeho osobní záležitost, nikoliv českého fotbalu."

Jak vidno, místopředseda asociace s kompetencí pro český výkonnostní a regionální fotbal má o rozhodcovství v profesionálních soutěžích vynikající přehled. Přesto zdůrazňuje: "Odmítám veškerá pocitová obvinění, která jednostranně probíhají v médiích. S rozhodčími jako člen vedení asociace a bývalý rozhodčí samozřejmě komunikuji, ale jednání komise rozhodčích jsem se nikdy nezúčastnil a její činnost nijak neovlivňuji."

Bezprecedentní útok, míní komise

Tohle stanovisko podpořilo i publikované komuniké komise rozhodčích, která se ohradila proti Kovaříkovým výrokům. "Jeho vyjádření je bezprecedentním útokem na každého jednotlivce mezi českými rozhodčími," sdělila komise, která odmítla, že by do její nezávislosti kdokoli, včetně Romana Berbra, zasahoval. A vyjádřila Damkové plnou důvěru.

Mezi těmi, kdo přispěchali, aby odmítli slova svého bývalého kolegy Libora Kovaříka, nechybí rozhodčí Pavel Královec a Jan Jílek.

"Především po odborné stránce dostáváme od komise nejlepší možné zajištění, průpravu a informace. Mám srovnání se  zahraničím a také zde semináře probíhají na profesionální úrovni," cituje Strahovem rozesílaný mail Pavla Královce, člena elitní skupiny evropských rozhodčích. "Pokud s námi někdy mluví pan Berbr, vyjadřuje vždy pouze svůj osobní názor, byť bývá někdy kritický. S ponižováním, o němž mluvil pan Kovařík, jsem se rozhodně na žádném semináři nesetkal."

A přitakává mu Jan Jílek, který vedle rozhodcovství zastává i roli předsedy Jihočeského krajského fotbalového svazu. "K fungování komise nemám žádnou výhradu.  Rozhodčí vždy měli a mají možnost se vyjádřit, nejsou dehonestováni, ale případně věcně kritizováni. A rozhodně se neztotožňuji s informacemi, které se v posledních dnech objevily v médiích."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Koalice Spolu navrhuje, aby šéf BIS Koudelka dostal státní vyznamenání

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) navrhuje, aby ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka obdržel státní vyznamenání. Chce tím ocenit práci kontrarozvědky pro českou bezpečnost, informovalo uskupení v tiskové zprávě. Medaile Za zásluhy by byla podle nich adekvátním oceněním i za zvládnutí situace v posledních dnech, kdy vyšly najevo informace o zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Koudelka podle koalice Spolu nynější situaci, která vyústila v diplomatickou krizi mezi ČR a Ruskem, zvládl bravurně, i když byl vystaven "různým tlakům a zájmům ze strany zahraničních i domácích spolupracovníků cizích mocností". "Ředitel BIS Koudelka je člověk, který slouží občanům této země s plným nasazením. Dělá práci, o které se většinou vůbec nedozvíme, ale přesto je pro naši bezpečnost naprosto zásadní," uvedl v tiskové zprávě předseda lidovců Marian Jurečka.

Zeman činnost BIS a Koudelky dlouhodobě kritizuje, šéfa kontrarozvědky pětkrát odmítl jmenovat generálem. Premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden uvedl, že kabinet opět navrhne Koudelkovo povýšení do hodnosti generála. Vláda o tom bude rozhodovat v pondělí. Rovněž udělování státních vyznamenání patří mezi pravomoci prezidenta.

Aktualizováno před 1 hodinou

Inspekce obvinila tři policejní důstojníky z vynášení informací podnikatelům

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila tři policejní důstojníky kvůli rozsáhlému úniku informací. Podle inspekce movitým podnikatelům poskytovali informace o tom, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované. Kromě tří policejních důstojníků v činné službě byli obviněni i dva bývalí policisté, jeden civilista a jedna firma. Na webu GIBS o tom v pátek informovala její mluvčí Ivana Nguyenová. Dozor nad vyšetřováním případu má Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Podle České televize a Českého rozhlasu případ souvisí s kauzou lobbisty Tomáše Horáčka, který je stíhán za korupci při zadávání nemocničních zakázek.

V případě získání informací o policejním prověřování z neveřejných evidencí mohli podnikatelé ovlivnit trestní řízení ve svůj prospěch nebo dosáhnout zmaření jednotlivých úkonů. "Podnikatelé za poskytování této 'ochrany' zaplatili minimálně jeden milion korun," uvedla Nguyenová.

Dva ze tří obviněných důstojníků slouží v ostravské expozituře Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Třetí u hospodářské kriminální policie na krajském policejním ředitelství Moravskoslezského kraje. Obviněny byly i čtyři další osoby, z toho dva bývalí policisté a jedna právnická osoba. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Stíhání proti nim je vedeno kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a nosičům informací, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplacení. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným tři roky až deset let vězení.

Podle zdrojů webu iROZHLAS.cz stíhaní policisté Horáčkovi poskytovali informace z interních databází, informovali ho o připravovaných zásazích a údajně ho vedli jako informátora. Mezi obviněnými jsou podle serveru soukromí detektivové, kteří Horáčkovi zajišťovali například ochranu proti odposlechům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy