2×6+2×7,5km • Smíšená štafeta • 15:30

Biatlon ŽIVĚ: Smíšená štafeta si vyjela stříbro

Dobrý den, vítejte u online reportáže ze závodu smíšené štafety biatlonistů na olympijských hrách v Soči. Vše začíná v 15:30.

Český tým dnes bude chtít potvrdit jednoznačný vstup mezi biatlonové velmoci. Čtyři medaile z individuálních závodů, to je samozřejmě výsledek, který olympiádu v Soči zařadí do zlatého fondu českého biatlonu.

Česi jsou jedním z hlavních favoritů na zlatou medaili. V sestavě mají tři medailisty, Gabrielu Soukalovou, Ondřeje Moravce a Jaroslava Soukupa. Tuto silnou trojici doplní také velmi zdatná závodnice Veronika Vítková.

Právě za Veroniku Vítkovou, která na medailový úspěch v Soči zatím čeká, chtějí dnes bojovat ostatní tři členové smíšené štafety.

Czech Republic's Veronika Vitkova reacts after crossing the finish line in the women's biathlon 15km individual event at the 2014 Sochi Winter Olympics February 14, 2014.
Czech Republic's Veronika Vitkova reacts after crossing the finish line in the women's biathlon 15km individual event at the 2014 Sochi Winter Olympics February 14, 2014. | Foto: Reuters

Vítková zahájí závod na prvním úseku, po ní se vydá na trať Gabriela Soukalová a pak oba muži. Nejprve Jaroslav Soukup a poté finišman Ondřej Moravec. Ženy pojedou po šesti kilometrech, muže čeká 7,5 kilometru. Všichni závodnici budou střílet jednou v leže a jednou ve stoje.

Česká republika má startovní číslo 1, jelikož jediný mix letošní sezony Světového poháru v listopadu ve švédském Östersundu ovládla. Druhé skončilo Norsko a třetí Ukrajina. Češi měli totožnou sestavu jako dnes, s jednou výjimkou. Místo Jaroslava Soukupa jel veterán Zdeněk Vítek. Více o tehdejším závodu si přečtěte ZDE.

Světový pohár v biatlonu - česká štafeta slaví
Světový pohár v biatlonu - česká štafeta slaví | Foto: Reuters

Takhle vypadá startovní listina, která čítá šestnáct národů: 1-Česká republika, 2-Norsko, 3-Ukrajina, 4-Itálie, 5-Francie, 6-Rusko, 7-Německo, 8-Bělorusko, 9-Rakousko, 10-Kanada, 11-USA, 12-Slovensko, 13-Švýcarsko, 14-Polsko, 15-Kazachstán, 16-Estonsko.

Kde hledat favority? Kromě Čechů vypadá hodně silně Norsko, které pošle do závodu dokonce čtyři medailisty z těchto her - Toru Bergerovou, Tiril Eckhoffovou, Oleho Björndalena a Emila Svendsena.

Soči 2014, biatlon hromadný start M: Emil Hegle Svendsen, Norsko
Soči 2014, biatlon hromadný start M: Emil Hegle Svendsen, Norsko | Foto: Reuters

Dále je třeba zmínit domácí Rusko, které má obrovskou motivaci uspět. Pojede ve složení Olga Zajcevová, Olga Viljuchinová, Jevgenij Garaničev a Anton Šipulin.

MS v biatlonu 2013, muži na 15 km: Anton Šipulin
MS v biatlonu 2013, muži na 15 km: Anton Šipulin | Foto: Eduard Erben

A samozřejmě Francie s trojnásobným medailistou ze Soči Martinem Fourcadem jako finišmanem. Před ním budou závodit Marie Dorin Habertová, Anaise Bescondová a Jean Guillaume Beatrix. To je také velmi silná sestava.

Soči 2014, biatlon 20 km: Martin Fourcade, Francie
Soči 2014, biatlon 20 km: Martin Fourcade, Francie | Foto: Reuters

Naopak Ukrajina nevypadá příliš nebezpečně, v sestavě nemá ani jednu ze svých čtyři špičkových závodnic. Sestry Semerenkové, Džymová i Pidhrušná dnes chybí. Ani Německo v sestavě Sachenbacherová, Dahlmaierová, Böehm a Schempp nepatří mezi největší favority, avšak může být černým koněm. Stejně jako Itálie.

Šéf biatlonového svazu Václav Fiřtík chtěl před OH jednu historickou medaili. Teď má čtyři. Ale s jídlem roste chuť. "Jsem úplně nadšený, spokojený. Chtěli jsme aspoň jednu a teď máme čtyři medaile. Doufám, že to ještě zakončíme nějakým úspěchem ve štafetách, třeba mixu opravdu hodně věřím," řekl prezident svazu včera serveru Aktuálně.cz.

Podle bookmakerů jsou největším favoritem smíšené štafety Norové, následuje Francie a na třetím místě Česko se stejným kurzem jako Rusko. "Myslím, že zase hodně lidí od nás očekává dobrý výsledek, ale těch jakoby vyrovnaných týmů tam bude hodně. Bude to dost o štěstí a střelbě," řekla před závodem pro ČTK Gabriela Soukalová.

Půvab a sympatické vystupování Gabriely Soukalové ženou v Česku doposud dosti opomíjený biatlon prudce vzhůru.
Půvab a sympatické vystupování Gabriely Soukalové ženou v Česku doposud dosti opomíjený biatlon prudce vzhůru. | Foto: Facebook, Gabriela Soukalová

Ještě připomeňme, že ve štafetě se po chybách dobíjí. Každý závodník má tři náhradní náboje, pokud i poté zbyde na střelnici nesestřelený terč, musí jet trestný okruh měřící 150 metrů.

V olympijské Laura aréně už se vše připravuje na první štafetový boj o medaile. Startovat se bude za sedm minut.

Je odstartováno, držme pěsti! Veronika Vítková na prvním úseku.

Do úvodního stoupání jede jako první právě Veronika Vítková, vedle ní už ale svůj stroj nahodila Norka Tora Bergerová.

Závodnice zvládly zákeřnou biatlonovou zatáčku ve sjezdu. Vítková se stále drží na druhém místě za Bergerovou. Třetí je Američanka Dunkleeová.

1. Bergerová, 2. Dunkleeová, 3. Vítková, 4. Zajcevová - takové je pořadí po prvním kilometru.

Teď bylo ve sjezdu krásně vidět, jak skvěle jedou Veronice Vítkové lyže. Češka vjíždí na stadion na prvním místě! Blíží se úvodní "ležka"...

Soči 2014: Veronika Vítková
Soči 2014: Veronika Vítková | Foto: ČOV/Václav Mudra

Vítková zastřílela fantasticky, ani jednou nemusela dobíjet a odjíždí na prvním místě!

Druhá je Italka Wiererová, třetí Habertová z Francie a čtvrtá Tora Bergerová se ztrátou šesti vteřin. Pátá je Ukrajina.

Zákeřná zatáčka opět v absolutní pohodě pro Veroniku Vítkovou. Češka běží na prvním místě před Italkou Dorotheou Wiererovou. Dopředu už se ale prokousává Tora Bergerová.

Mezičas 2,9 km: 1. Bergerová, 2. Vítková... Norka se prohnala přes českou závodnici, Vítková by se jí měla držet zuby nehty.

Vedoucí čtveřice už se oddělila od ostatních závodnic. Česko, Norsko, Francie a Itálie. Ruska Zajcevová tuhle čtyřku statečně pronásleduje.

Vítková ve sjezdu na stadion znovu ukázala rychlé lyže. Je tu druhá střelba, tentokrát ve stoje...

Bergerová musí dvakrát dobíjet, Veronika jednou!

Italka Wiererová jde do čela s jednou opravou, Vítková to také zvládla a je druhá o 5,5 vteřiny. Třetí je Ukrajinka Burdygová a čtvrtá Polka Palková. Pátá Bergerová, šesté USA a sedmá Francie.

Verča to rozjela velmi dobře, doufejme že jí vystačí síly v závěrečném dvoukilometrovém okruhu.

Dlouhé stoupání dělá biatlonistkám problémy. A hlavně Veronice Vítkové, která klesá na páté místo. Bergerová už stíhá první Wiererovou.

Vítková zachytila tempo třetí Američanky Dunkleeové, jen tak dál.

Tora Bergerová už předjela Italku a vypracovala si několikametrový náskok. Norsko zatím plní roli největšího favorita. Je tu první předávka.

1. Norsko, 2. Itálie +2,3, 3. ČR +6,3, 4. USA +6,9, 5. Ukrajina +10,8, 6. Polsko, 7. Francie, 8. Německo, 9. Bělorusko, 10. Slovensko, 11. Rusko

Veronika Vítková tedy udržela skvělý odstup a předala Gabriele Soukalové na třetím místě! Za Norsko jede Eckhoffová, za Itálii Oberhoferová.

Soči 2014, biatlon hromadný start Ž: Gabriela Soukalová
Soči 2014, biatlon hromadný start Ž: Gabriela Soukalová | Foto: Reuters

Gábina jde ve stoupání na úroveň první Eckhoffové. Tahle dvojice se může ostatním závodnicím vzdálit.

Soukalová už na prvním kilometru předběhla Eckhoffovou. Další už ztrácejí více než pět vteřin.

Česká biatlonistka už uhání na stadion, za zády má Eckhoffovou. Následovat bude jejich první střelba v leže...

Soukalová míjí první ranou... A třetí taky...

Bohužel Soukalová musí dobíjet hned třikrát. Eckhoffová v pohodě za nula.

Soukalová zvládla opravit všechny tři terče, uf. To se nám ulevilo. Odjíždí ze střelnice čtvrtá se ztrátou 22 vteřin. Jít na trestné kolo by znamenalo konec nadějí, takhle je všechno ještě otevřené.

Francouzka Bescondová musí na trestné kolo, to je velký problém pro Francii!

Soukalová už ve stoupání jde před druhou Italku Oberhoferovou a stíhá Norku Eckhoffovou. Češka jede po třech chybách na střelnici fantasticky!

 

Norka Tiril Eckhoffová vjíždí na stadion, má celkem nadějný náskok před druhou Soukalovou. Jak s pořadím zamíchá střelba ve stoje?

Norka bezchybná, Gábina také!

Italka Oberhoferová musela jednou dobíjet a ztrácí na první Norku už 17 vteřin. Soukalová je druhá pět vteřin za Eckhoffovou.

Ostatní závodnice na střelnici hodně dobíjejí, Norsko a Česko si teď vytvoří luxusní náskok!

Soukalová ve stoupání už šlape na paty Eckhoffové. Česká stříbrná medailistka ze závodu s hromadným startem jede výtečně.

Třetí Italka Oberhoferová už na vedoucí duo ztrácí osmnáct vteřin.

Čtvrtá Polka Palková dokonce 38 vteřin. Pátá jede Slovenka Kuzminová se ztrátou 52 sekund.

Gabriela Soukalová bude Jaroslavu Soukupovi předávat na prvním místě!

Norsko je druhé o vteřinu, na trať vyrazil legendární veterán Ole Einar Björndalen.

1. ČR, 2. Norsko, 3. Itálie +19,5, 4. Polsko +49,3, 5. Slovensko +1:00, 6. Německo +1:00, 7. Ukrajina, 8. Rusko, 9. Francie...

Po polovině závodu je Česká republika na prvním místě smíšené štafety! Teď je to na Jaroslavu Soukupovi a Ondřeji Moravcovi.

Soči 2014: biatlonista Jaroslav Soukup s bronzovou medailí ze sprintu
Soči 2014: biatlonista Jaroslav Soukup s bronzovou medailí ze sprintu | Foto: Reuters

Soukup na prvním kilometru stále v čele, ovšem Björndalen těsně za ním. Ital Windisch už ztrácí 24 sekund.

Němec Daniel Böehm zatím září a posunul se na čtvrté místo, ztrácí 55 sekund.

Soukup s Björndalenem jsou na stadionu, za malou chvíli začne střelba v leže.

Björndalen je čistý, Soukup musí jednou dobíjet!

Soukup ztrácí kontakt s Norem, ovšem hned první oprava se podařila!

Ital Windisch také jednou kazí...

Soukup je druhý o 11 vteřin za norským závodníkem. Windisch třetí se ztrátou 41 vteřin. Němec Daniel Böehm dobíjí jednu ránu, Slovák Hurajt vše vyčistil a Slovensko už je čtvrté, se ztrátou jedné minuty a tří vteřin.

Rus Garaničev byl bezchybný a už je sedmý. Také Francouz Beatrix skvělou střelbou vylepšuje pozici favorizovanému týmu. Země galského kohouta je devátá.

Mezičas 3,4 km: 1. Norsko, 2. ČR +15 sekund, 3. Itálie +45

Šestá střelecká položka dnešního závodu může být klíčová. Stojka Jaroslava Soukupa totiž v posledních závodech přinášela časté chyby.

Čtyřicetiletý Ole Einar Björndalen jede famózně. Dnes může překonat krajana Björna Dahlieho v počtu olympijských medailí. A už je na stadionu, je tu obávaná "stojka".

Nor je opět bezchybný! A co Soukup...

Český biatlonista musí jednou dobíjet...

Zvládl to! Výborně! Soukup pojede na stříbrné pozici. Dominik Windisch dvakrát minul.

Soči 2014, biatlon 10 km: bronzový Jaroslav Soukup
Soči 2014, biatlon 10 km: bronzový Jaroslav Soukup | Foto: ČTK

Všichni pronásledovatelé šíleně moc chybují! Böehm tři chyby, Windisch také Garaničev jde dokonce na trestné kolo!

 

Jaroslav Soukup ztrácí na prvního Björndalena 36 vteřin. Norové si zřejmě pojedou pro zlato, ovšem ke stříbru má nejblíže Česká republika!

Mezičas 5,9 km: 1. Norsko, 2. ČR +41, 3. Itálie

Björndalen peláší na poslední předávku a suverénně posílá do posledního úseku Emila Hegleho Svendsena!

Soči 2014, biatlon hromadný start M: Emil Hegle Svendsen, Norsko
Soči 2014, biatlon hromadný start M: Emil Hegle Svendsen, Norsko | Foto: Reuters

Jaroslav Soukup předává Ondřeji Moravcovi, ztráta je 43 vteřin na první Norsko!

Soči 2014, biatlon hromadný start M: Ondřej Moravec
Soči 2014, biatlon hromadný start M: Ondřej Moravec | Foto: ČTK

Třetí Itálie má obrovskou ztrátu, minutu a čtrnáct vteřin na první Norsko. Teď jede Lucas Hofer.

Čtvrté je Německo, páté Slovensko, šestá Francie. Co s tím udělá fenomenální Martin Fourcade? Má ztrátu přes dvě minuty na Svendsena.

 

Na prvním kilometru ztrácí Moravec na Svendsena stále 43 vteřin. Český reprezentant drží tempo prvního Nora. Uvidíme, co nám ukáže první střelba v leže.

Slovák Matěj Kazár spadl v obávaném sjezdu, Slovákům se komplikuje snaha o skvělé páté místo.

Emil Hegle Svendsen už uléhá ke střelbě... A za ním přijíždí Ondřej Moravec.

Nor ani jednou nezaváhal, vypadá to, že nebude co řešit. Svendsen by musel totálně selhat na "stojce".

Ondřej Moravec byl bezchybný a stříbro pro Českou republiku je stále blíž!

Ovšem Lucas Hofer se také na střelnici vytáhl, navíc měl velmi rychlou položku. Moravec ztrácí na Svendsena 36 vteřin a Hofer přesně minutu.

Čtvrtý Němec Simon Schempp také výtečný, ztrácí 1:34. Pátý už je Martin Fourcade a také nechybuje. Francie je pátá se ztrátou dvou minut, těsně šesté je Slovensko.

Až sedmé je Rusko, za které jede poslední úsek Anton Šipulin.

Emil Hegle Svendsen mezitím letí po trati a už se blíží znovu na stadion. Přichází poslední položka dnešního závodu.

Ondřej Moravec na norského závodnika stáhl tři vteřiny...

Svendsen to zvládl s velkou bravurou a Norsko bude zlaté! Nor si neodpustil vítězné gesto a už peláší do posledního okruhu.

Ondřej Moravec jednou dobíjí! A zvádl to! Češi si jedou pro další stříbro! Už pátou medaili z biatlonových soutěží na OH v Soči.

Lucas Hofer bezchybný, Itálie zřejmě bude mít bronz. Na Moravce ztrácí dvacet vteřin.

Čtvré Německo, Simon Schempp znovu nezaváhal. Pátá Francie, za kterou exceluje Martin Fourcade, byť musel jednou dobíjet. Stejně jako Slovák Matěj Kazár.

Ondřej Moravec, pokud se nestane nějaká sportovní tragédie, získá už svou třetí medaili v Soči!

Soči 2014, biatlon, smíšená štafeta: Ondřej Moravec
Soči 2014, biatlon, smíšená štafeta: Ondřej Moravec | Foto: Reuters

Je to jasné, kilometr a půl před cílem už Moravec najel další vteřiny na třetího Itala Hofera. Svendsen je první o půl minuty.

Nor Emil Hegle Svendsen protíná cílovou čáru. Norsko získává první zlatou medaili v premiérovém olympijském závodu smíšených štafet. On osobně má čtvrté zlato z olympiád, Björndalen se stává nejlepším zimním olympionikem všech dob.

Soči 2014, biatlon hromadný start M: Emil Hegle Svendsen, Norsko
Soči 2014, biatlon hromadný start M: Emil Hegle Svendsen, Norsko | Foto: Reuters

Ondřej Moravec si bere českou vlaječku a raduje se z dalšího stříbra!

Bronz bere Itálie, za kterou finišuje šťastný Lucas Hofer.

Čtvrté končí Německo, páté Rusko a šesté Slovensko.

Před několika desítkami minut získala zlatou medaili Martina Sáblíková, takže Česká republika už má osm cenných kovů. Hry v Soči jsou tedy nejúspěšnější zimní olympiádou v dějinách země.

Pět z osmi medailí získali v ruských horách čeští biatlonisté.

S tímto konstatováním se loučím a přeji pěkný zbytek olympijského dne. Držme pěsti hokejistům.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy