Z třicátého místa až k senzačnímu zlatu. Tak Švýcar Aerni ovládl na MS kombinaci

Luca Aerni slaví titul na MS. Zatím jde o nejpřekvapivější zlato šampionátu.
Pondělní kombinace začala dopoledním sjezdem. Jako první ze všech se na trať s dlouhými skoky vydal domácí Mauro Caviezel. Osmadvacetiletý sjezdař zajel čtrnáctý nejrychlejší čas, ve slalomu se však o jedenáct míst zlepšil a získal bronzovou medaili. Jeho odstup od první příčky přitom činil pouhých šest setin sekundy.
S číslem čtyři se divákům představil další Švýcar, třicetiletý Carlo Janka. Olympijský vítěz z obřího slalomu ve Vancouveru byl po sjezdu na šesté pozici a celkově skončil sedmý.
Sjezd vyšel nejlépe Romedu Baumannovi z Rakouska. Jednatřicetiletý závodník získal v kombinaci na MS 2013 ve Schladmingu bronzovou medaili, zde ve Svatém Mořici měl před slalomem zálusk na ještě cennější kovy.
Náročnou trať s dlouhými skoky a krásnými panoramaty si užili také čtyři Češi. Vedle Filipa Forejtka (na obrázku) bojovali s nástrahami sjezdu a slalomu také Kryštof Krýzl, Ondřej Berndt a Jan Zabystřan. Krýzl byl po nevydařeném sjezdu rád za celkové devětadvacáté místo, zbylá trojice Čechů skončila ve čtvrté desítce.
Foto: Reuters
Sport Reuters Sport, Reuters
13. 2. 2017 16:37
Podívejte se na fotografie z kombinace na MS 2017 ve sjezdovém lyžování ve Svatém Mořici. Závod opanoval Luca Aerni před Marcelem Hirscherem a Maurem Caviezelem.
 

Právě se děje

před 4 minutami

Americká vláda po smrti dvou černochů zahájila vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland oznámil plán rozsáhlého vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu, které prověří přístup k používání síly či možné problémy s diskriminací. Krok přichází souběžně s procesem s nyní již bývalým členem policejního sboru, jehož čeká trest za smrt černocha George Floyda, a po nepokojích vyvolaných policejním novým zásahem, který rovněž skončil smrtí muže tmavé pleti. Garland dal už dříve najevo, že boj proti nepřiměřeným zásahům strážců zákona považuje za jednu z priorit.

K situaci v Minneapolisu přitáhlo pozornost počínání policisty Dereka Chauvina, který byl loni v květnu natočen, jak několik minut klečí na krku Floyda, zatímco 46letý černoch si stěžuje na problémy s dýcháním a nakonec přestává jevit známky života. Případ vyvolal masivní protesty a Chauvin byl toto úterý shledán vinným z vraždy druhého stupně i zabití, což podle médií přineslo mnohým Američanům úlevu. O výši trestu se rozhodne za osm týdnů.

Městem během procesu s Chauvinem otřásl další kontroverzní zákrok proti černochovi, když policistka zastřelila 20letého Daunteho Wrighta, který nespolupracoval při zatýkání. Na počátku incidentu byla kontrola kvůli údajně neplatné registrační známce na automobilu. Následné několikadenní protesty u policejní centrály na předměstí Brooklyn Center pak provázely zprávy o tvrdém postupu policie proti novinářům.

Ministerstvo spravedlnosti už vyšetřuje, zda policisté zapojení do zásahu proti Floydovi neporušili jeho občanská práva. Nově ohlášené vyšetřování však podle informací agentury AP má mít mnohem širší dopad. Zaměří se na celou policii a může vyústit v zásadní změny policejní praxe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy