Sjezdaře do závodu MS nepustil Malojský had. V ohrožení jsou i zítřejší závody

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 2. 2017 15:40
Neobvyklý meteorologický jev, přezdívaný "Malojský had", překazil sobotní závod ve sjezdu mužů na mistrovství světa ve Sv. Mořici. V ohrožení jsou i zítřejší klání na šampionátu.
MS 2017, sjezd M: mlha
MS 2017, sjezd M: mlha | Foto: Reuters

Svatý Mořic - Sjezd mužů na mistrovství světa se dnes nejel. Mlha ve střední části trati způsobila, že se lyžaři nemohli postavit na start a jejich ostře sledovaný závod musel být zrušen. Federace FIS jej nakonec přeložila už na neděli, v jeden den se tak pojedou dva sjezdy. Nejprve ženský se startem v 11:15 a od 13:30 mužský.

Sjezdaři měli vyjet do tratě v prudké části zvané "volný pád" v pravé poledne, proti ale bylo počasí. Jury postupně odkládala start a ve 14:15 rozhodla o zrušení závodu. Na start sjezdu se měli postavit také čtyři čeští reprezentanti Jan Hudec, Filip Forejtek, Ondřej Berndt a Jan Zabystřan.

Lyžaře do závodu nepustil jev typický pro údolí Engadin. Německy se mu říká Malojaschlange (Malojský had) a vyvolává ho působení větru vznikajícího vysokými rozdíly mezi vlhkostí a teplotou v noci a ve dne. Obvykle se při slunečných dnech objevuje v poledne, což byl dnešní případ.

"Je to tady strašák, snad to nebude i zítra," řekla novinářům Olga Charvátová-Křížová, která na mistrovství světa působí jako technický delegát a operuje na startu ženských závodů. "Všichni ten jev znají. Když začne jihozápadní proudění, táhne se pruh mlhy, který se drží v jedné hladině," vysvětlila.

Počasí se na šampionátu sleduje velmi bedlivě. "Bohužel se to kvůli pevným vysílacím televizním časům nemohlo odjet ráno," uvedla bronzová olympijská medailistka z OH v Sarajevu. "Dělají se dlouhodobé i krátkodobé prognózy. Sledujeme vývoj počasí během dne, je to velmi dobře zpracované. Vědělo se dopředu, že v sobotu bude problém," uvedla.

Ve Svatém Mořici po dvou zamračených dnech svítí sluníčko, ale přes noc napadlo až 20 centimetrů sněhu, který pořadatelé stihli odklidit pouze z tratě mužů. Trénink na sjezd žen byl zrušen.

"Všichni nastoupili a pomáhali uklidit mužskou sjezdovku. Na přípravě ženské tratě pro sjezd se bude pracovat celou noc, aby se vůbec sjezdovka dala dohromady," vysvětlila Charvátová-Křížová.

Upozornila ale, že podobný jev může zhatit i nedělní sjezd žen. "Když tam ta mlha bude zase ležet, tak se nepojede," uvedla. "Kdyby ležela výš, tak se sjezd zkrátí, ale ona leží uprostřed. Ale jsme optimisté," řekla. "Jsem tři v ženské jury, tak to nějak zařídíme," usmála se.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Za vraždu cyklistky v Olomouci si muž odpyká 25 let, odvolání vzal zpět

Za loňskou brutální vraždu cyklistky na okraji Olomouce si osmačtyřicetiletý Rostislav Basler definitivně odpyká výjimečný trest 25 let. Na začátku jednání u olomouckého vrchního soudu vzal dnes své odvolání nečekaně zpět. Muž původně s vinou souhlasil, odvolal se pouze do výše trestu. Kromě výjimečného trestu má uloženu také zabezpečovací detenci. Znalci jej totiž označili za agresivního sadistu, který je pro společnost extrémně nebezpečný.

Případ se stal loni 15. dubna na periferii Olomouce. Muž si jednapadesátiletou cyklistku náhodně vytipoval a počíhal si na ni podle obžaloby na rozcestí u božích muk. Poté, co odmítla jeho výzvu k sexu, ji surově napadl. Pětkrát ji udeřil sekerou sečnou stranou do hlavy a trupu, bodl kuchyňským nožem do krku a poté s největší pravděpodobností ještě rdousil rukou. Žena utrpěla řadu zranění, zemřela na místě. Bezprostřední příčinou byl krvácivý šok, vykrvácela z proříznuté hrdelní žíly.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Stát chce Brusel požádat o proplacení dotace pro firmu Agrofertu. Pokud to zamítne, může ho Praha žalovat

Plastikářská firma Fatra ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) obdržela letos v únoru dotaci 547 tisíc korun ze státní kasy. A to i přesto, že v tu dobu Evropská komise preventivně pozastavila dotace pro podniky z holdingu Agrofertu. Informoval o tom v úterý o tom server iRozhlas.cz.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) nyní mají v plánu zariskovat a pokusit se požádat Evropskou komisi o proplacení dotace, aby otestovali její reakci, píše dále server. Do Bruselu již ohledně toho napsali dopis.

Pokud to Brusel zamítne, získají české úřady rozhodnutí o zamítnutí platby, na základě kterého budou moct Evropskou komisi žalovat a dohnat tak spor o střet zájmů Andreje Babiše před soud.

Tento plán by ale také mohl vést k pozastavení všech dotací z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost pro Česko. "Vezměte prosím na vědomí, že pokud nebudou zohledněna další doporučení auditu, bude nutné širší přerušení plateb," odpověděl podle iRozhlasu na dopis českých ministrů  šéf Generálního ředitelství pro regionální politiku Evropské komise Marc Lemaitre.

Zdroj: Domácí
Další zprávy