Sáblíková v Nur-Sultanu vyhrála závod divize B, Zdráhalová 11. mezi elitou

8. 12. 2019 11:12
Martina Sáblíková potvrdila ve Světovém poháru dobrou formu, když vyhrála závod B divize na 1500 metrů. její kolegyně z reprezentace Nikola Zdráhalová v elitní skupině dojela jedenáctá. Nadějně rozjel svůj nedělní závod i sdruženář Ondřej Pažout, běžkaři závody v Davosu vynechali.
Martina Sáblíková
Martina Sáblíková | Foto: Milan Kammermayer

Sáblíková kralovala B skupině

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová obsadila v Nur-Sultanu 11. místo v závodu na 1500 metrů a vylepšila 14. pozici z minulého dílu Světového poháru v Polsku. Martina Sáblíková suverénně vyhrála divizi B.

Závod ovládla Ivanie Blondinová z Kanady, na kterou Zdráhalová ztratila 2,81 sekundy. Česká rychlobruslařka dosáhla času 1:58,416.

Sáblíková, jež v kazašské metropoli v pátek skončila za Blondinovou těsně druhá na 5000 metrů, byla v divizi B rychlejší. Trojnásobná olympijská vítězka zajela čas 1:57,507 a porazila o 63 setin další specialistku na delší tratě Isabelle Weidemannovou z Kanady.

Dvaatřicetiletá Sáblíková jela patnáctistovku podruhé v sezoně. V úvodním závodu SP v Minsku, kde se potýkala s virózou, obsadila 19. místo v divizi A, před dvěma týdny v Tomaszówě Mazowieckém svou doplňkovou disciplínu vynechala.

Riiber vyhrál popáté

Jarl Magnus Riiber z Norska zvítězil v Lillehammeru i podruhé a jako první sdruženář v historii vyhrál úvodních pět závodů sezony Světového poháru. Pro body si doběhl na 25. místě Tomáš Portyk. Jeho reprezentační kolega Ondřej Pažout nevyužil dobré pozice po skoku a skončil třiatřicátý.

Dvaadvacetiletý Riiber minulé sezoně dominoval díky 12 vyhraným závodům a suverénní je zatím i v novém ročníku. Dvojnásobný mistr světa dnes vedl po skoku o čtyři sekundy před slabším běžcem Franzem-Josefem Rehrlem, Rakušana ale ještě před polovinou desetikilometrového běhu setřásl a zvítězil o 20,2 sekundy před krajanem Jörgenem Graabakem. Třetí byl Němec Vinzenz Geiger.

Díky páté výhře v pátém závodu sezony se stal Riiber novým rekordmanem SP v severské kombinaci. Zvítězit ve čtyřech úvodních závodech dokázali v minulosti jen Japonec Kendži Ogiwara (1993) a Němec Ronny Ackermann (2003).

Z dvojice českých sdruženářů bodoval stejně jako v sobotu jen Tomáš Portyk, který vylepšil 29. místo z prvního závodu v Lillehammeru. Na dobrý výsledek měl zaděláno Pažout, kterému patřila po skoku desátá pozice, ale v běhu se propadl mimo třicítku.

Světový pohár sdruženářů má nyní dvoutýdenní přestávku, pokračovat bude těsně před Vánoci v rakouském Ramsau.

V Lillehammeru vítězili Rusové a Norky

Úvodní štafetový závod sezony Světového poháru běžců na lyžích v Lillehammeru ovládly mužské týmy Ruska, jež obsadily první dvě místa. Až třetí skončili domácí Norové. Jejich reprezentační kolegyně potvrdily roli favoritek v ženském závodě a prodloužily svou neporazitelnost v SP na více než deset let.

Rusové dominovali závodu na 4×7,5 km i bez vítěze sobotního skiatlonu Alexandra Bolšunova. Vyhrálo kvarteto označené jako II s finišmanem Sergejem Usťugovem o 1,3 sekundy před týmem, který dovezl do cíle Andrej Melničenko. Devět sekund po Usťugovovi finišoval Finn Haagen Krogh, jenž v souboji norských družstev o stupně vítězů porazil o desetinu sekundy Vebjörna Turtveita.

Rusko tak zopakovalo dvojnásobný triumf z předchozí štafety SP ve švédském Ulricehamnu v lednu letošního roku. O měsíc později na mistrovství světa v Seefeldu však triumfovali Norové.

Ženský závod skončil jasným triumfem Norek před USA a Švédskem. Domácí tým sice dovezla po 20 kilometrech do cíle s náskokem 48,9 sekundy před Jessicou Digginsovou finišmanka Heidi Wengová, hlavní práci ale odvedla na prvním bruslařském úseku Therese Johaugová.

Vítězka všech všech dosavadních distančních závodů v sezoně SP převzala štafetu od Astrid Jacobsenové na druhém místě za Finskem, ale Wengová díky ní vyrazila do závěrečných pěti kilometrů o 48,9 sekundy před Švédkami. Letošní mistryně světa nakonec skončily třetí s odstupem 1:19,7 minuty.

Norky tak potvrdily svou štafetovou dominanci v SP. Naposledy nevyhrály v únoru roku 2011 v Rybinsku, kde nestartovaly. Jejich poslední pohárová porážka se datuje k listopadu 2009, tehdy skončily i s Johaugovou v sestavě v Beitostölenu druhé za Švédkami.

Češi běžci na lyžích v Lillehammeru nestartovali, do Světového poháru se vrátí příští týden v Davosu.

Výsledky nedělních Světových pohárů

SP v rychlobruslení v Nur-Sultanu:

Ženy:

1500 m: 1. Blondinová (Kan.) 1:55,599, 2. Wüstová (Niz.) 1:55,881, 3. Boweová (USA) 1:55,960, …11. Zdráhalová 1:58,416, divize B: 1. Sáblíková (obě ČR) 1:57,507.

Průběžné pořadí SP (po 3 z 5 závodů): 1. Wüstová 174, 2. Boweová 134, 3. Lalenkovová (Rus.) 131, …13. Zdráhalová 81, 26. Sáblíková 52.

SP v běhu na lyžích v Lillehammeru (Norsko):

Ženy - štafeta 4×5 km: 1. Norsko (Fallaová, Jacobsenová, Johaugová, H. Wengová) 1:02:22,4, 2. USA (Caldwellová, Maubetová Bjornsenová, Brennanová, Digginsová) -48,9, 3. Švédsko (Ribomová, Rönnlundová, Kallaová, Lundgrenová) -1:19,7, 4. Finsko -1:32,5, 5. Norsko II -1:46,5, 6. Rusko -2:25,5.

Muži - štafeta 4×7,5 km: 1. Rusko II (Jakimuškin, Bělov, Poroškin, Usťugov) 1:26:46,8, 2. Rusko (Larkov, Semikov, Spicov, Melničenko) -1,3, 3. Norsko (Golberg, Holund, Röthe, Krogh) -8,9, 4. Norsko II -9,0, 5. Německo -9,9, 6. Švédsko -26,9.

SP v alpském snowboardingu v Bannoje (Rusko) - paralelní obří slalom:

Muži: 1. Fischnaller, 2. Felicetti (oba It.), 3. Karl (Rak.).

Průběžné pořadí SP (po 2 závodech): 1. Fischnaller 1450, 2. March (It.) 1160, 3. Felicetti 1120.

Ženy: 1. Hofmeisterová (Něm.), 2. Jennyová (Švýc.), 3. C. Rieglerová (Rak.).

Průběžné pořadí SP (po 2 závodech): 1. Jennyová 1400, 2. Zoggová (Švýc.) a Hofmeisterová obě 1360.

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.