severská kombinace

Riiber potvrdil nadvládu mezi sdruženáři. V sezoně vyhrál 14 závodů

Závěrečný závod Světového poháru v severské kombinaci v Oslu vyhrál domácí Jarl Magnus Riiber a čtrnáctým triumfem v sezoně potvrdil nadvládu v seriálu. Nejlepší z českých reprezentantů byl Tomáš Portyk na 31. místě, hned za ním skončil Jan Vytrval.

Riiber, který si obhajobu celkového prvenství zajistil už koncem února v Trondheimu, dnes vyhrál s téměř minutovým náskokem před Němcem Fabianem Riesslem a Ilkkem Herolou z Finska. Portyk za vítězem zaostal tři minuty a 16 sekund, Vytrval byl o dalších deset sekund pomalejší. Ondřej Pažout skončil na 40. příčce.

Dvaadvacetiletý Riiber ovládl čtrnáctý ze sedmnácti závodů ve zkrácené sezoně, ve které nejprve sdruženáři kvůli špatnému počasí přišli o dva únorové závody v estonském Otepää. Poté bylo kvůli obavám z šíření koronaviru zrušeno i finále Světového poháru v Schonachu. Kvůli nákaze se navíc dnes v Oslu závodilo bez diváků.

SP v severské kombinaci v Oslu:

1. J. M. Riiber (Nor.) 23:59,9, 2. Riessle (Něm.) -54,1, 3. Herola (Fin.) -54,8, 4. A. Watabe (Jap.) -1:08.0, 5. Graabak (Nor.) -1:10,1, 6. Frenzel -1:13,4, 7. Faisst (oba Něm.) -1:20,5, 8. Andersen (Nor.) -1:27,2, 9. R. Jamamoto (Jap.) -1:33,1, 10. Greiderer (Rak.) -1:36,3, …31. Portyk -3:16,4, 32. Vytrval -3:26,2, 40. Pažout (všichni ČR) -4:28,9.

Konečné pořadí SP (po 17 závodech): 1. J. M. Riiber 1586, 2. Graabak 1106, 3. Geiger (Něm.) 917, 4. Oftebro (Nor.) 790, 5. Riessle 658, 6. Björnstad (Nor.) 606, …27. Portyk 110, 43. Pažout 16, 51. Vytrval 4.

Suverén Riiber opět ovládl Světový pohár sdruženářů

Norský sdruženář Jarl Magnus Riiber s předstihem obhájil celkové prvenství ve Světovém poháru. V domácím středisku Trondheimu dnes vyhrál i druhý víkendový závod, celkově si v 15. soutěži v sezoně připsal rekordní 13. vítězství a čtyři závody před koncem seriálu má jistý křišťálový glóbus.

Stejně jako v sobotu Riiber vyhrál už skokanskou soutěž a v běžecké stopě v poklidu uhájil první místo před trojicí krajanů. Český reprezentant Tomáš Portyk bodoval na 24. místě.

Nejhoršími výsledky dvaadvacetiletého Riibera v sezoně jsou druhá místa v Ramsau a ve Val di Fiemme, kde v obou případech získal jeho skalp Němec Vinzenz Geiger. Třináctým vítězstvím v ročníku se norský suverén odpoutal v historických statistikách od finské legendy Hannu Manninena, s kterým se od soboty o rekord dělil.

Sdruženář Riiber má další vítězství, Portyk v Seefeldu bodoval

Nor Jarl Magnus Riiber vyhrál v Seefeldu devátý z dosavadních jedenácti závodů této sezony Světového poháru v severské kombinaci. Český reprezentant Tomáš Portyk bodoval na 29. místě.

Obhájce křišťálového glóbu Riiber vykročil za 22. vítězstvím v kariéře už ve skokanské části. Skokem dlouhým 105,5 metru sice těsně zaostal za výkonem svého bratra Haralda Johnase, ale získal o téměř osm bodů více. Do běhu na 5 km se vydal s náskokem 32 sekund, který na trati ještě navýšil.

V cíli byl dvaadvacetiletý vítěz o 44 sekund dříve než druhý Němec Vinzenz Geiger. Za ním následovali další tři norští sdruženáři. Třetí skončil Jörgen Graabak a udržel druhou příčku v průběžném pořadí SP před Geigerem.

Portyk si po 26. místě na můstku v běhu o tři příčky pohoršil. O víkendu absolvují sdruženáři v Seefeldu další dva závody třídílného miniseriálu.

Riiber vyhrál i třetí závod SP v Ruce, Češi těsně nebodovali

Král minulé sezony v severské kombinaci Jarl Magnus Riiber z Norska vyhrál i třetí závod úvodu Světového poháru v Ruce. Českým sdruženářům Ondřeji Pažoutovi a Tomáši Portykovi body těsně unikly, obsadili 31. a 32. místo.

Dvaadvacetiletý Riiber vyhrál v předchozím ročníku 12 závodů a konkurenci drtí i v úvodu této zimy. Úvodní tři závody sezony SP dokázal naposledy vyhrát v roce 2003 současný trenér německé reprezentace Ronny Ackermann.

Sdruženáři dnes v Ruce absolvovali jen desetikilometrový běh, protože skokanská část byla kvůli silnému větru ráno zrušena. Počítaly se tak výsledky ze čtvrtečního zkušebního kola, jež českým sdruženářům příliš nevyšlo.

Portyk byl ve druhém závodu sdruženářů v Ruce třináctý

Český sdruženář Tomáš Portyk po nepovedeném vstupu do nové sezony obsadil v dnešním závodu Světového poháru v Ruce třinácté místo. Stejně jako v pátek vyhrál obhájce celkového prvenství Jarl Magnus Riiber z Norska.

Portyk byl po skokanské části desátý a i díky dobré startovní pozici vylepšil umístění z úvodního závodu, kdy skončil na 33. příčce a nebodoval. Podruhé si naopak pro body doběhl druhý český reprezentant Ondřej Pažout, který obsadil 27. místo a oproti pátku si o tři místa polepšil.

Riiber zvítězil s náskokem 48,8 sekundy před Vinzenzem Geigerem z Německa, který v těsném souboji porazil Jense Luraase Oftebra a připravil Norsko o další trojnásobný triumf. První závod ovládl Riiber před Espenem Björnstadem, který byl dnes čtvrtý, a Oftebrem. Ve stejném pořadí dnes Norové po skoku vyběhli na trať.

SP v severské kombinaci v Ruce (Finsko):

1. J. M. Riiber (Nor.) 26:12,7, 2. Geiger (Něm.) -48,8, 3. Oftebro -48,9, 4. Björnstad -54,8, 5. Graabak (všichni Nor.) -55,0, 6. Greiderer -59,4, 7. Rehrl -1:09,5, 8. Jöbstl (všichni Rak.) -1:31,8, 9. Frenzel (Něm.) -1:37,9, 10. A. Watabe (Jap.) -2:00,5, …13. Portyk -2:27,7, 27. Pažout (oba ČR) -3:26,7.

Průběžné pořadí (po 2 z 20 závodů):

1. J. M. Riiber 200, 2. Björnstad 130, 3. Oftebro 120, 4. Geiger 106, 5. Graabak 95, 6. Rehrl 68, …22. Portyk 20, 33. Pažout 5.

Úřadující vítěz Riiber ovládl úvod SP sdruženářů, Pažout má bod

Úvodní závod Světového poháru v severské kombinaci vyhrál ve finské Ruce obhájce celkového prvenství Jarl Magnus Riiber z Norska před třemi krajany. Ondřej Pažout získal bod za 30. místo, druhý český sdruženář Tomáš Portyk byl třiatřicátý.

Úvodní závod SP v severské kombinaci v Ruce (Finsko):

1. J. M. Riiber 13:30,7, 2. Björnstad -53,3, 3. Oftebro -1:17,1, 4. Graabak (všichni Nor.) -1:51,7, 5. Riessle -1:52,9, 6. Faisst (oba Něm.) -1:53,3, 7. Fritz -1:53,6, 8. Rehrl (oba Rak.) -2:05,1, 9. Costa (It.) -2:36,8, 10. Geiger (Něm.) -2:38,5, …30. Pažout -4:58,2, 33. Portyk (oba ČR) -5:21,6.