severská kombinace

Riiber vyhrál na MS závod sdruženářů na velkém můstku a má rekordní osmé zlato

Nor Jarl Magnus Riiber vyhrál na mistrovství světa v Planici závod v severské kombinaci se skokem na velkém můstku a díky zisku osmého zlata se stal nejúspěšnějším sdruženářem v historii šampionátů. Nejlepší z českých reprezentantů byl stejně jako na středním můstku Ondřej Pažout, jenž obsadil 26. místo.

Pětadvacetiletý Riiber potvrdil skvělou formu a vyhrál v Planici i čtvrtý závod. Čtyřnásobný vítěz Světového poháru, jenž ve Slovinsku triumfoval i na středním můstku a v závodech smíšených a mužských družstev, dnes triiumfoval o více než minutu před krajanem Jensem Luurasem Oftebroem a obhájcem zlata Johannesem Lamparterem z Rakouska. Osmým triumfem v kariéře se Riiber v historických tabulkách odpoutal od Němce Erica Frenzela.

Sdruženář Riiber počtvrté za sebou vyhrál SP, rozhodl v posledním závodě

Norský sdruženář Jarl Magnus Riiber počtvrté za sebou ovládl Světový pohár. V závěrečném závodě sezony v německém Schonachu v přímém souboji o celkový triumf porazil Rakušana Johannese Lampartera. Čtyřiadvacetiletý Riiber dnes vyhrál devětačtyřicátý závod Světového poháru v kariéře a dostal se do čela historické tabulky před Fina Hannu Maninena.

Z českých reprezentantů si vedl nejlépe Tomáš Portyk, který ale neudržel jedenáctou příčku po skoku a propadl se na 28. místo. Lukáš Daněk uzavřel sezonu 41. místem. Jan Vytrval, který se v Schonachu potýkal se zdravotními problémy, stejně jako v sobotu nedokončil běžeckou část závodu.

Riiber po sobotě vedl celkové pořadí seriálu o jeden bod a dnes si druhým místem ve skoku vypracoval náskok 28 sekund před jediným konkurentem Lamparterem. Dvacetiletý Rakušan ho na začátku závěrečného kola dostihl, ale finiš patřil Norovi.

Riiber vyhrál v Schonachu čtvrtý závod SP za sebou

Norský sdruženář Jarl Magnus Riiber vyhrál v Schonachu čtvrtý závod Světového poháru za sebou a ujal se průběžného vedení v seriálu. Rakušan Johannes Lamparter, který dnes doběhl druhý, na něj před nedělním finále ztrácí jediný bod. Tomáš Portyk doběhl na 21. místě, ostatní tři Češi závod nedokončili.

SP v severské kombinaci v Schonachu (Německo):

Muži: 1. Riiber (Nor.) 23:48,9, 2. Lamparter (Rak.) -38,1, 3. Graabak (Nor.) -44,2, 4. Geiger (Něm.) -44,4, 5. Herola (Fin.) -47,3, 6. A. Watabe (Jap.) -1:27,7, 7. Ilves (Est.) -1:34,7, 8. Rehrl (Rak.) -1:36,0, 9. Jamamoto (Jap.) -1:38,0, 10. Frenzel (Něm.) 1:40,2, …21. Portyk -2:33,1, Vytrval (oba ČR) nedokončil.

Průběžné pořadí SP (po 19 z 20 závodů): 1. Riiber 1283, 2. Lamparter 1282, 3. Geiger 919, 4. Graabak 733, 5. Ilves 603, 6. Frenzel 584, …31. Portyk 78, 41. Vytrval 33, 49. Daněk 10, 54. Pažout (oba ČR) 3.

Ženy: 1. Nakamurová 14:22,3, 2. Kasaiová (obě Jap.) -11,1, 3. Sieffová (It.) -39,2, …20. Koldovská (ČR) -4:38,5.

Průběžné pořadí SP (po 7 z 8 závodů): 1. Westvoldová 600, 2. Hagenová (obě Nor.) 361, 3. Volavšeková (Slovin.) 327, …22. Koldovská 48.

Sdruženář Vytrval si 10. místem v Lahti vylepšil maximum v SP, vyhrál Riiber

 Sdruženář Jan Vytrval skončil desátý na Světovém poháru v Lahti a výrazně vylepšil své kariérní maximum. První individuální závod po olympijských hrách vyhrál Nor Jarl Magnus Riiber, jenž nemohl v Pekingu kvůli koronaviru naplnit své medailové ambice.

Třiadvacetiletý Vytrval založil na životní výsledek ve skokanské části, v níž obsadil deváté místo. Na hraně první desítky se pohyboval během celého desetikilometrového běhu a v cílové rovince finišoval na druhém místě skupiny na deváté až třinácté příčce.

Dosavadním Vytrvalovým maximem ve Světovém poháru bylo 19. místo, na olympijských hrách byl v závodě na velkém můstku osmnáctý. Tomáš Portyk dnes neudržel čtrnácté místo po skoku a klesl na 28. pozici. Lukáš Daněk po 42. příčce ve skoku do běhu nenastoupil.

Sdruženář Riiber vyhrál potřetí za sebou Světový pohár

Jarl Magnus Riiber vyhrál potřetí za sebou Světový pohár v severské kombinaci. Třiadvacetiletý norský sdruženář si celkové prvenství pojistil vítězstvím v předposledním závodě sezony v Klingenthalu.

Riiber byl dnes nejlepší už ve skokanské části a v závěrečném finiši desetikilometrového běhu porazil Japonce Akita Watabeho. Čtyřnásobný mistr světa si připsal osmé vítězství z 14 závodů v sezoně a celkově už 35. v kariéře.

Třetí skončil světový šampion ze závodu na velkém můstku Johannes Lamparter z Rakouska. Nejlepší z českého tria Tomáš Portyk se v běhu posunul na bodovanou 27. pozici.

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

Riiber potvrdil nadvládu mezi sdruženáři. V sezoně vyhrál 14 závodů

Závěrečný závod Světového poháru v severské kombinaci v Oslu vyhrál domácí Jarl Magnus Riiber a čtrnáctým triumfem v sezoně potvrdil nadvládu v seriálu. Nejlepší z českých reprezentantů byl Tomáš Portyk na 31. místě, hned za ním skončil Jan Vytrval.

Riiber, který si obhajobu celkového prvenství zajistil už koncem února v Trondheimu, dnes vyhrál s téměř minutovým náskokem před Němcem Fabianem Riesslem a Ilkkem Herolou z Finska. Portyk za vítězem zaostal tři minuty a 16 sekund, Vytrval byl o dalších deset sekund pomalejší. Ondřej Pažout skončil na 40. příčce.

Dvaadvacetiletý Riiber ovládl čtrnáctý ze sedmnácti závodů ve zkrácené sezoně, ve které nejprve sdruženáři kvůli špatnému počasí přišli o dva únorové závody v estonském Otepää. Poté bylo kvůli obavám z šíření koronaviru zrušeno i finále Světového poháru v Schonachu. Kvůli nákaze se navíc dnes v Oslu závodilo bez diváků.

SP v severské kombinaci v Oslu:

1. J. M. Riiber (Nor.) 23:59,9, 2. Riessle (Něm.) -54,1, 3. Herola (Fin.) -54,8, 4. A. Watabe (Jap.) -1:08.0, 5. Graabak (Nor.) -1:10,1, 6. Frenzel -1:13,4, 7. Faisst (oba Něm.) -1:20,5, 8. Andersen (Nor.) -1:27,2, 9. R. Jamamoto (Jap.) -1:33,1, 10. Greiderer (Rak.) -1:36,3, …31. Portyk -3:16,4, 32. Vytrval -3:26,2, 40. Pažout (všichni ČR) -4:28,9.

Konečné pořadí SP (po 17 závodech): 1. J. M. Riiber 1586, 2. Graabak 1106, 3. Geiger (Něm.) 917, 4. Oftebro (Nor.) 790, 5. Riessle 658, 6. Björnstad (Nor.) 606, …27. Portyk 110, 43. Pažout 16, 51. Vytrval 4.

Zdroj: ČTK

Suverén Riiber opět ovládl Světový pohár sdruženářů

Norský sdruženář Jarl Magnus Riiber s předstihem obhájil celkové prvenství ve Světovém poháru. V domácím středisku Trondheimu dnes vyhrál i druhý víkendový závod, celkově si v 15. soutěži v sezoně připsal rekordní 13. vítězství a čtyři závody před koncem seriálu má jistý křišťálový glóbus.

Stejně jako v sobotu Riiber vyhrál už skokanskou soutěž a v běžecké stopě v poklidu uhájil první místo před trojicí krajanů. Český reprezentant Tomáš Portyk bodoval na 24. místě.

Nejhoršími výsledky dvaadvacetiletého Riibera v sezoně jsou druhá místa v Ramsau a ve Val di Fiemme, kde v obou případech získal jeho skalp Němec Vinzenz Geiger. Třináctým vítězstvím v ročníku se norský suverén odpoutal v historických statistikách od finské legendy Hannu Manninena, s kterým se od soboty o rekord dělil.

Sdruženář Riiber má další vítězství, Portyk v Seefeldu bodoval

Nor Jarl Magnus Riiber vyhrál v Seefeldu devátý z dosavadních jedenácti závodů této sezony Světového poháru v severské kombinaci. Český reprezentant Tomáš Portyk bodoval na 29. místě.

Obhájce křišťálového glóbu Riiber vykročil za 22. vítězstvím v kariéře už ve skokanské části. Skokem dlouhým 105,5 metru sice těsně zaostal za výkonem svého bratra Haralda Johnase, ale získal o téměř osm bodů více. Do běhu na 5 km se vydal s náskokem 32 sekund, který na trati ještě navýšil.

V cíli byl dvaadvacetiletý vítěz o 44 sekund dříve než druhý Němec Vinzenz Geiger. Za ním následovali další tři norští sdruženáři. Třetí skončil Jörgen Graabak a udržel druhou příčku v průběžném pořadí SP před Geigerem.

Portyk si po 26. místě na můstku v běhu o tři příčky pohoršil. O víkendu absolvují sdruženáři v Seefeldu další dva závody třídílného miniseriálu.

Pokračovat