Praha - Před sedmi roky české basketbalistky pobláznily národ, na domácím mistrovství světa senzačně proklouzly až do finále. Tam sice podlehly suverénním Američankám, ale obdiv získaly. Tleskala jim zaplněná - nebo spíš přeplněná - karlovarská aréna. Mezi šesti tisícovkami lidí uznale pokyvoval také tehdejší prezident Václav Klaus.
Jenže medailová generace pomalu končila, nastalo hlušší období, které trvá dodnes.
České bojovnice se však nechtějí nechat semlít, na domácím mistrovství Evropy hodlají podat maximum. Podporu už mají zajištěnou. V Hradci, kde začínají, je pokaždé požene vyprodaná hala, v níž normálně nastupují hokejisté. Další fanoušci se sejdou u velkoplošných obrazovek.
Základní plán je jasný - zakončit čtyřčlennou skupinu nejhůř na třetím místě a vyhrát zápas o čtvrtfinále, které vypukne v pražské O2 areně. Pak nejspíš bude třeba zaskočit velkého favorita.
Trenér Ivan Beneš cítí, že má vsadit na bojovnost a nasazení: "Chceme hrát tempobasket a vytvářet tlak na soupeře. Z toho přecházet do protiútoků. Měnit obrany. Holky jsou dobře fyzicky připravené, takže chceme jít cestou agresivity."
O to důležitější bude atmosféra v ochozech. "Věřím, že fanoušci našemu stylu pomohou," pokračuje Beneš. "Když hráčka získá míč a hala to oslaví, tak naskočí husí kůže. A to je odměna. Když je prázdná hala, hraje se agresivní basketbal těžko."
Tahounce Elhotové pomohlo mateřství
Motorem družstva by kromě hlasitých příznivců měla být 27letá kapitánka Kateřina Elhotová, která po loňském narození syna dozrála jako osobnost.
"Ze sobeckého střelce, který se staral hlavně o svou hru, přijala roli kapitánky a plní ji velmi dobře. Je nyní zodpovědnější. Pořád ale skvěle střílí," všímá si Beneš.
"Asi se mi probudily mateřské pudy také směrem k týmu. Vnímám ho jinak. Víc vnímám ostatní holky, co by zrovna mohly chtít," dodává Elhotová. Tlak kvůli domácímu prostředí ji rozhodně nesvazuje: "Jsem v tom trochu salámista. Vždyť je to jen sport, tak o co jde, ono se to zvládne. Chtěla bych ale, aby z nás lidi měli radost."
Možná slabina Češek tkví na pozici rozehrávačky, kde chybí ostřílené hráčky. Optimismus naopak zaručuje pohled do podkošového prostoru. Tam by měla vládnout Alena Hanušová nebo Kia Vaughnová, rodačka z newyorského Bronxu, která vyhlíží první velký turnaj v českém dresu. Nové občanství získala teprve letos, ovšem za USK Praha nastupuje dlouhých pět let. "Pro mě je to tady druhý domov," říká.
Jak uhlídat ženského LeBrona?
Byť reprezentace vyhrála jen polovinu ze šesti přípravných duelů, nepanikaří. "Výsledky nejsou úplně uspokojivé, ale co se týče herního projevu, tak kromě jednoho zaškobrtnutí naše forma graduje," líčí Ilona Burgrová a dodává: "Doufejme, že na mistrovství bude úplně top."
Sílu Elhotové a spol. na úvod prověří Ukrajina, podle mnohých černých kůň turnaje, jemuž ale oproti senzační kvalifikaci chybí několik opor. Ta největší však ne.
Alina Jagupovová pravidelně sází přes 30 bodů na zápas, ke koši se dokáže prodrat jako málokdo. Navíc skvěle střílí z dálky. Leckomu připomíná opěvovaného LeBrona Jamese. "Důležité je, aby nechodila do nájezdů. Ve střelbě z dálky jí stejně nikdo nezabrání," říká trenér Beneš.
Zkušená Burgrová vidí Ukrajinu následovně: "Těžký soupeř na úvod, velmi těžký. Na druhou stranu není ve skupině asi nikdo, u koho bychom si řekly: To je super, s nimi se rozehrajeme."
Pokud Češky neuspějí, budou pod nezáviděníhodným tlakem, protože den nato hrají proti Maďarkám. Dvě porážky za sebou by nejspíš znamenaly neslavný konec, neboť závěrečný duel se Španělkami, favoritkami celého šampionátu, slibuje malou naději na vítězství.