USK Praha

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Basketbalistky USK v Eurolize otočily zápas s Lyonem

Basketbalistky USK ve druhém kole Evropské ligy v Istanbulu vyhrály. Proti Lyonu otočily nepříznivý vývoj zápasu a zvítězily 80:79. Poslední utkání první části základní skupiny výběr trenérky Natálie Hejkové, který v úterý podlehl 70:77 domácímu Fenerbahce, odehraje v pátek proti Gdyni.

Hráčky USK měly pomalejší rozjezd, soupeřkám nestačily na doskoku a první čtvrtinu prohrály 18:25. Ve druhé sice Pražanky zlepšily hru a dokázaly držet s Lyonem krok a dvakrát snížily na rozdíl čtyř bodů. Francouzský celek ale pokaždé dokázal odskočit a první poločas vyhrál 44:34.

Největší zásluhu na tom měla francouzská reprezentantka Marine Johannesová, která proměnila čtyři ze šesti trojek a v úvodním dějství zaznamenala 20 bodů. USK držela Alyssa Thomasová a už v prvním poločase měla na kontě double double za 12 bodů a 13 doskoků.

Po přestávce Pražanky zlepšily obranu, rychle skóre otočily, a když třetí čtvrtinu vyhrály 24:11, vstupovaly do závěrečného dějství už za příznivého stavu 58:55. V poslední čtvrtině jim Teja Oblaková dvěma trojkami zajistila vedení 68:61 a vypadalo to na pohodlný závěr.

Jenže v posledních sekundách se po laciných chybách USK při rozehrávce dvěma trojkami blýskla Johannesová, s 38 body nejlepší střelkyně zápasu, a snížila na 79:80. Do konce už ale zbývalo příliš málo času na obrat a české šampionky po oddechovém čase další drama nepřipustily a důležitou výhru udržely.

Nejlepší střelkyní USK byla s 20 body Oblaková, Marija Režanová přidala 15 bodů, Thomasová přispěla 12 body, 18 doskoky a šesti asistencemi a double double si připsala i Brionna Jonesová za 14 bodů a 13 doskoků.

Poslední zápas v Istanbulu, kde se kvůli opatřením proti šíření koronaviru hraje v uzavřené "bublině", čeká USK v pátek. Pražanky nastoupí proti Gdyni, která prohrála oba dosavadní zápasy. Zbývající tři kola základní skupiny se budou hrát od 19. do 21. ledna a do čtvrtfinále postoupí první dva celky.

Evropská liga basketbalistek - 2. kolo:

Skupina B (Istanbul):

USK Praha - Lyon 80:79 (18:25, 34:44, 58:55)

Nejvíce bodů: Oblaková 20, Režanová 15, Jonesová 14 - Johannesová 38, Clarková 19. Fauly: 15:16. Trestné hody: 19/13 - 11/10. Trojky: 5:9. Doskoky: 49:41.

USK odehraje první půlku Euroligy v "bublině" v Istanbulu

Basketbalistky USK Praha odehrají první polovinu bojů v základní skupině Evropské ligy v Istanbulu, kde na přelomu listopadu a prosince nastoupí vedle domácího Fenerbahce také proti Lyonu a Gdyni. O pořadateli lednové odvetné části bude teprve rozhodnuto. Původně se Euroliga měla hrát ve dvou osmičlenných skupinách, federace FIBA ale už dříve formát soutěže změnila kvůli koronavirové situaci v Evropě.

Nové složení čtyř čtyřčlenných skupin bylo zveřejněno v září, kdy také FIBA oznámila, že kvalifikace, skupiny i čtvrtfinále se budou hrát v "bublinách" na jednom místě. O dějišti skupiny A bude teprve rozhodnuto, skupina C se uskuteční buď v Gironě, nebo ve Sfantu Gheorghe a skupinu D přivítá Šoproň.

Zápasy základní skupiny B chtěl hostit také USK, o šanci ho ale připravila druhá vlna koronaviru v ČR. "FIBA požadovala potvrzení od ministerstva zdravotnictví, že účastníci turnaje nepůjdou do karantény. Potvrzení jsme nedostali, takže i když jsme kandidaturu podali, byli jsme tímto diskvalifikováni," řekl ČTK generální manažer klubu Marek Kučera.

V základních skupinách kluby odehrají po třech zápasech ve dvou termínech. Prvním je 29. listopad až 5. prosinec a druhým 17. až 23. leden 2021. Do čtvrtfinále postoupí dva nejlepší celky z každé skupiny a závěrečné Final Four by se mělo uskutečnit od 14. do 20. března 2021.

Základní skupiny Evropské ligy basketbalistek (v závorce uvedeno místo konání):

Skupina A (bude určeno): Kursk, Orenburg, Salamanca, Izmit (Tur.)/Miškovec (Maď.).

Skupina B (Istanbul): USK Praha, Fenerbahce Istanbul, Lyon, Arka Gdyně.

Skupina C (Girona/Gheorghe): Jekatěrinburg, Schio, TTT Riga, Girona/Sepsi Sfantu Gheorhe (Rum.).

Skupina D (Šoproň): Šoproň, Bourges, Galatasaray Istanbul, Landes (Fr.).

USK Praha čeká v Evropské lize mimo jiné Kursk

Basketbalistky USK Praha se v základní skupině Evropské ligy utkají z nejvýše nasazených ruských týmů s Kurskem a vyhnou se tentokrát pětinásobným šampionkám z Jekatěrinburgu. Ve skupině A české mistryně dál čekají Fenerbahce Istanbul, španělská Salamanka, Lyon, Arka Gdyně, další ruský tým Orenburg a vítěz předkola mezi tureckým Izmitem a Miškovcem.

Basketbalistky USK čeká ve čtvrtfinále Evropské ligy Schio

Basketbalistky USK Praha se ve čtvrtfinále Evropské ligy utkají se Schiem. Italskému celku ke konečné třetí příčce ve skupině B pomohlo kontumační vítězství nad Šoproní, která k poslednímu zápasu základní části odmítla nastoupit kvůli obavám z nákazy koronavirem.

USK do vyřazovací fáze prošel z druhého místa s bilancí dvanácti výher a dvou porážek, které mu připravil vítěz skupiny a obhájce titulu Jekatěrinburg. Pražanky ve středu v posledním kole vyhrály 89:65 v belgickém Braine, ale na soupeře pro čtvrtfinále si musely počkat až do rozhodnutí evropské sekce FIBA.

Basketbalistky USK si výhrou nad Orenburgem pojistily v Eurolize druhé místo

Basketbalistky USK Praha v Evropské lize vyhrály 86:67 v Orenburgu a dvě kola před koncem základní části si pojistily postup do čtvrtfinále z druhého místa. Na vedoucí Jekatěrinburg ztrácejí český mistryně jedno vítězství, ale s obhájcem titulu mají horší vzájemnou bilanci.

USK v dosavadním průběhu Euroligy prohrál jen dvakrát, pokaždé s pětinásobným vítězem soutěže Jekatěrinburgem, a roli favorita potvrdil i v Orenburgu. Naděžda s českým celkem držela krok jen v prvním poločase, pak převzal otěže výběr trenérky Natálie Hejkové.

Velkou zásluhu na vítězství měla Valériane Vukosavljevičová, která s bilancí 19 bodů, osmi doskoků a devíti asistencí neměla daleko k zisku triple doublu. Nejlepší střelkyní USK byla s 21 body Brionna Jonesová, dalších 18 bodů přidala Alyssa Thomasová, jež navíc s 19 doskoky vyrovnala rekord euroligové sezony Stephanie Mavungaové z Montpellieru.

USK zápasem v Orenburgu zakončil týdenní pobyt v Rusku, který odstartoval minulý týden porážkou 65:88 s Jekatěrinburgem. Ve zbývajících dvou kolech obhájkyně bronzových medailí nastoupí 19. února doma proti Benátkám a základní část zakončí o týden později zápasem na palubovce Braines.

Evropská liga basketbalistek - 12. kolo:

Skupina A:

Orenburg - USK Praha 67:86 (21:20, 37:40, 53:60)

Nejvíce bodů: Wheelerová 22, Veramejenková 11, Nizamovová a Turnerová po 8 - B. Jonesová 21, Vukosavljevičová 19, Thomasová 18. Fauly: 25:23. Trestné hody: 24/13 - 28/21. Trojky: 10:3. Doskoky: 23:55.

Basketbalistky USK porazily Bourges a upevnily si druhé místo

Basketbalistky USK Praha zdolaly v 9. kole Evropské ligy doma třetí Bourges 82:64 a pátou výhrou v řadě si upevnily druhou pozici ve skupině A. Před svými dnešními soupeřkami i Orenburgem mají náskok tří vítězství. S jedinou porážkou na kontě mají stejnou bilanci jako vedoucí Jekatěrinburg.

Nejlepší střelkyní utkání byla s 21 body Kateřina Elhotová, která opustila dvě minuty před koncem palubovku se zraněným kotníkem. České šampionky nyní čekají v soutěži tři zápasy venku, tuto sérii načnou za týden v Turecku na palubovce Cukurovy.

USK Praha - Bourges 82:64 (31:18, 44:33, 67:51)

Nejvíce bodů: Kateřina Elhotová 21, Thomasová, Vukosavljevičová obě 17, Ouviňaová 11 - Chartereauová 14, Rupertová 12, Eldebrinková a Achonwaová obě 9. Fauly: 15:18. Trestné hody: 11/9 - 16/13. Trojky: 7:1. Doskoky: 45:33.

Basketbalistky USK deklasovaly TTT Riga

Basketbalistky USK Praha zvítězily v 8. kole Evropské ligy doma nad TTT Riga 98:48 a připsaly si druhou nejvyšší výhru v sezoně. České šampionky zůstávají v tabulce skupiny A se sedmi výhrami stále druhé za svým jediným přemožitelem Jekatěrinburgem. Další duel čeká USK 8. ledna opět doma proti Bourges.

Evropská liga basketbalistek - 8. kolo:

USK Praha - TTT Riga 98:48 (22:20, 49:29, 76:37)

Nejvíce bodů: Jonesová 27, Thomasová 25, Oblaková 10 - Huffová 16, Lasaová 12, Kreslinová 5. Fauly: 17:18. Trestné hody: 19/15 - 20/9. Trojky: 3:5. Doskoky: 65:43.