Angličtina v české reprezentaci. Basketbalistky má na ME táhnout hvězda z Bronxu

Daniel Poláček ČTK Daniel Poláček, ČTK
15. 6. 2017 6:31
Hradecké zápasy jsou beznadějné vyprodané, nachystaná je i Praha. Basketbalové mistrovství Evropy pomalu začíná, už v pátek chtějí Češky skolit Ukrajinu. Jinak myslí na čtvrtfinále. Cestu k němu má vystřílet hlavně kapitánka Kateřina Elhotová a rodilá Američanka Kia Vaughnová, která poutá hodně pozornosti.
Kia Vaughnová v dresu české basketbalové reprezentace.
Kia Vaughnová v dresu české basketbalové reprezentace. | Foto: ČTK

Hradec Králové - Na hradeckém stadionu, kde normálně sviští hokejisté, ukázala při tréninku nedlouho před mistrovstvím Evropy, co umí. Cepovaná anglickými pokyny trenéra sázela 30letá Kia Vaughnová, nová česká reprezentantka, jeden koš za druhým.

"To jsem zvědavá, kdo ji bude bránit," znělo z přihlížejícího hloučku mladičkých basketbalistek, které čekaly, až budou moct odstartovat vlastní trénink.

Vaughnová, rodačka z newyorského Bronxu, jednoduše budí pozornost. Nejen 193 centimetry a nepřehlédnutelnou silou, ale rovněž faktem, že jako první hráčka amerického původu oblékne na velkém turnaji český dres.

Od mezinárodní federace FIBA musela dostat asi před čtvrt rokem výjimku (v mládežnických kategoriích totiž hájila barvy USA). Ještě předtím získala díky přísaze a zvládnuté zkoušce nové občanství. "Nemám na to reprezentovat Spojené státy. Tady ale můžu pomoct," prohlásila v rozhovoru pro Aktuálně.cz (celý si ho můžete přečíst zde).

V Praze se cítí svobodně

Po naturalizaci zámořských hráček běžně sahají i další evropské státy, takový je trend. "Národní týmy tak zalepují posty, kde je nejvíce tlačí bota, ale u nás to tak není," upozornil před časem reprezentační kouč Ivan Beneš. "Kia je tu pět let a sama občanství chtěla."

Vaughnová de facto stíhá dvě angažmá. V prestižní WNBA, která probíhá od května do října, nastupuje za New York Liberty (dříve hrála za Washington Mystics) a jinak je hvězdou USK Praha, kde strávila posledních pět let.

Byť za tu dobu měla dost nabídek z Evropy, neodešla. Hlavní město Česka ji uhranulo. "Praha je takový malý New York. A co je důležité, je tu bezpečno," rozpovídala se. "Hrála jsem v Izraeli a tam máte na každém kroku strážníky se samopaly. Znám hráčky, které působí v Turecku. Já se chci cítit svobodně, když jdu do obchoďáku nebo třeba sama řídím auto, a necítit divné pohledy. Zkrátka tady nemám pocit, že mě někdo unese."

Kia Vaughnová v českém dresu.
Kia Vaughnová v českém dresu. | Foto: ČBF/Václav Mudra

Čeština místo angličtiny

I když je vytáhlá pivotka v tuzemské reprezentaci poprvé, nezažívá úplně nové prostředí. Zhruba polovinu kádru zná z USK, které léta vládne domácí scéně a válí také v Eurolize. Proto je hlavní zásobárnou národního týmu.

Rodilá Američanka má dobré vztahy hlavně s Kateřinou Elhotovou a Ilonou Burgrovou, o nichž říká: "Jsou jako mé sestry."

Tahle "rodina" teď spolu s ostatními podstupuje dril v Hradci Králové, přičemž Vaughnová pozoruje jeden zásadní obrat. Kolem ní zní mnohem více češtiny. "Je to pro ni trošičku jinačí, protože v USK opravdu komunikujeme v angličtině. Tohle je nároďák, kde čeština bude vždycky vládnout," vysvětluje Burgrová. "Ke Kie se dostávají jenom takové ty hlavní informace, ale zvládá to dobře."

Když je třeba, zasáhne trenérský asistent a dvorní překladatel Stanislav Kára. "Zprostředkovává pro Kiu všechny důležité informace. Jinak holky ovládají angličtinu, takže není problém," dodává Burgrová, kterou ve 33 letech čeká poslední šampionát.

Ne všichni skáčou nadšením

Reprezentace prochází bolestivou generační obměnou, i proto se Vaughnová hodí.

Když po nedávném příletu z New Yorku naskočila v přípravě proti Chorvatkám, dala prvních šest bodů Češek a jen za úvodní čtvrtinu jich nastřádala jedenáct, čímž nastartovala jasnou výhru 75:51. "Přinesla do týmu sebedůvěru. S ní šla naše hra nahoru," uznal kouč Beneš.

Bývalá kapitánka české reprezentace Hana Horáková.
Bývalá kapitánka české reprezentace Hana Horáková. | Foto: Reuters

Ne všichni ale zámořskou posilu radostně vítají. "Pro mě je to strašně dvousečné," řekla v únoru Deníku legendární Hana Horáková. "Tým se podle mě má skládat z Češek, z hráček, které tady mají kořeny. Na druhou stranu se jedná o výraznou hráčku, která družstvu pomůže. Ale za sebe si přeji reprezentaci jen z Češek."

Zatímco Horáková slavila v národním dresu několik medailí včetně evropského zlata a světového stříbra, její následovnice takové ambice nemají. Doufají ve čtvrtfinále. Zda uspějí, bude hodně záviset i na Vaughnové.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Ministerstvo neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby a CzechTourism, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby ČR a agentury CzechTourism za skoro 100 milionů korun. Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ministerstvo podle něj dostatečně nekontrolovalo hospodaření organizací. NKÚ prověřoval zakázky z doby, kdy m ministerstvo vedly ministryně za hnutí ANO Karla Šlechtová a Klára Dostálová. Kvůli podezřelým zakázkám CzechTourism policie stíhá několik lidí. Současný ministr Ivan Bartoš (Piráti) v reakci na kontrolu uvedl, že MMR v řízení organizací selhávalo. Bartoš proto nařídil interní audity a změnil strukturu vedení ministerstva.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval hospodaření centrály cestovního ruchu CzechTourism, Horské služby ČR a Centra pro regionální rozvoj ČR, které spadají pod MMR, v letech 2015 až 2020. U Centra pro regionální rozvoj nezjistil žádné nedostatky, ale u ostatních dvou organizací odhalil pochybení v zakázkách i v kontrole hospodaření ze strany ministerstva.

Horská služba ČR chybovala v devíti z deseti zakázek, které kontroloři prověřili. Například nezrušila zadávací řízení, ve kterých byla podána pouze jedna nabídka, nebo dokonce s vybraným uchazečem uzavřela kupní smlouvu ještě před uplynutím lhůty pro podání námitek proti tendru. Tyto nedostatky vyhodnotil NKÚ jako porušení rozpočtové kázně celkově za zhruba 96,5 milionu korun.

U CzechTourismu zjistil NKÚ nedostatky u 19 z 60 kontrolovaných zakázek. Organizace třeba porušila zákon tím, že zaplatila dodavateli za služby, aniž s ním uzavřela písemnou smlouvu. Také opakovaně prodlužovala smlouvu na ostrahu svého sídla, a to prostřednictvím sedmi dodatků celkem o 45 měsíců. Zaplatila za to 2,3 milionu. Porušení rozpočtové kázně u CzechTourism vyhodnotil NKÚ na 2,97 milionu korun. Od roku 2019 také policie stíhá několik lidí kvůli údajné korupci a manipulaci se zakázkami CzechTourism. Ve vedlejší větvi kauzy policisté prověřovali i bývalou ministryni pro místní rozvoj Dostálovou, ale tuto větev případu nakonec odložili.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Drony objevily v Českém Švýcarsku šest míst s vyšší teplotou, hasiči je prolévají vodou

Drony opět našly v Českém Švýcarsku šest míst se zvýšenou teplotou u Pravčické brány, Gabrieliny stezky a Borového dolu. Místa prolévají hasiči vodou. Na twitteru o tom v pondělí ráno informoval mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan. Noc podle něj byla klidná.

Poslední hašené území si správa národního parku, kde se 24. července rozhořel nejrozsáhlejší lesní požár v České republice, převzala v pátek odpoledne. Hasiči už od počátku minulého týdne postupně opouštěli České Švýcarsku, vystřídalo se jich tam zhruba šest tisíc.

Předané oblasti hlídají dobrovolní hasiči, které si zajistila správa. Na Mezní Louce, kde vznikla provizorní zbrojnice, je 40 profesionálních hasičů. Marvan v pondělí sdělil, že se střídají po 24 hodinách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Epidemie koronaviru v Česku stále zpomaluje, za neděli přibylo 277 pozitivních lidí

V neděli přibylo v Česku 277 potvrzených případů koronaviru. Je to stejný počet jako před týdnem. Méně se ale testovalo, pozitivita tak byla u všech třech typů testů vyšší. V nemocnicích stále zůstává více než 800 hospitalizovaných. Za posledních sedm dní připadá na sto tisíc obyvatel 117 nakažených, takzvané incidenční číslo se proti sobotě nezměnilo, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

Od konce července epidemie v zemi zpomalovala, o víkendu se ale mezitýdenní pokles nových případů zastavil. V sobotu přibylo asi o desetinu případů více než před týdnem. Víkendové nárůsty bývají pravidelně nejnižší z celého týdne, protože je nejmenší zájem o testování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy