Londýn – Když seděl ve čtvrtek mezi novináři a poslouchal v německém Mnichově šéfa komise WADA (Světová antidopingová kancelář) Dicka Pounda, nebylo prezidentu světové atletiky (IAAF) Sebastianu Coemu dobře po těle. Před novináři nejdříve dvojnásobný olympijský vítěz v běhu na 1500 metrů utekl, o víkendu se ale přece jen začal stavět k problému svého sportu čelem.
Šťovíček byl prorokem
K dopingovému skandálu z konce loňského roku přibyl ještě ten korupční. Bývalý šéf IAAF Lamine Diack je už se svým synem Papou vyšetřován za zpronevěru francouzskou policií. Jenže dle všeho nemá čisté svědomí ani sám Coe, pro mnohé dosud symbol očisty atletiky.
"Těžko si představit, že by o věcech, co dělají lidé kolem, nevěděl. Byl ve vedení atletiky hodně dlouho. Nějak se postupně vypracovat musel. Tak to prostě je. Nejsou lidé, nemůže přijít někdo úplně nový z ničeho," tvrdil už ve vánočním rozhovoru pro Aktuálně.cz Jan Šťovíček, český sportovní právník, který se na začátku ledna stal rozhodcem Arbitrážního soudu v Lausanne (CAS).
Měl pravdu. "Není možné, aby někdo z Rady IAAF nevěděl o korupci, která vedla směrem k Diackovi," řekl ve čtvrtek Pound a Coea obléval studený pot. Jenže vzápětí na přímou otázku reportéra BBC Pound dodal: "Jestli si myslím, že Coe lhal, když tvrdil, že o ničem nevěděl? Ne, myslím, že nelhal. Je to složité!"
Očištění potrvá čtyři roky
A jedním dechem stejně jako další lidé z tohoto sportu přidal, že nový šéf světové atletiky je skutečně jediným, kdo může tento sport stoprocentně očistit. "Chci atletiku změnit během příštích čtyř let. Vím, že mi nemusí všichni věřit, ale s tím se musím vyrovnat. Důvěra sportu, čistým sportovcům i mně nepřijde jen tak zničehonic, není to exaktní věda," řekl v neděli britským médiím Coe.
Jak to chce udělat? "Musíme změnit řízení a průhlednost v našem sportu. Musíme změnit to, jak se řeší obchodní věci. Zvýšit peníze na boj s dopingem. A pokud jsou sportovci, kteří se cítili být vydíráni a nuceni k dopingu, mají u mě v kanceláři dveře otevřené," přidal v reakci na zprávu komise WADA, kde se psalo právě mimo jiné i o tom, že k braní zakázaných látek byli někteří atleti nuceni.
A proč mluvil také o obchodních záležitostech? Obrovským problémem IAAF totiž byly – stejně jako v případě fotbalu – volby míst konání především světových šampionátu v atletice. O korupci při volbě toho v Moskvě 2013 a v Eugene 2021 už jsme informovali (VÍCE ZDE), pod palbu se nyní navíc dostali sami Britové volající nejvíce po čistotě atletiky, a to kvůli přidělení volby MS 2017 Londýnu.
Miliony na fond sportovců
Důvod? Dle informací britských médií měli požadovat Diack se svými syny za přidělení volby 7,2 milionu dolarů. "Vyhráli jsme, ale žádné peníze v hnědých obálkách jsme nikomu nedávali. Vím jen, že Katar měl tuto částku Radě IAAF slíbit jako cenový fond na prize money atletů," řekl DailyMail Ed Warner, šéf britské atletiky.
"My na to přistoupili, ale skutečně nešlo o žádné peníze bokem mimo účetnictví a podobně. Jeden vlivný člen v hierarchii IAAF si mě a můj tým chtěl pozvat v předvečer volby na hotelový pokoj se zmíněnými obálkami, ale my to odmítli. Ignorovali. Zaměřili jsme se na vlastní lobbování," dodal Warner s tím, že údajně právě Papa Diack žádal po Kataru pět milionů dolarů za podporu jejich nabídky.
Jistě není v tomto případu na škodu připomenout, že MS 2017 se bude konat nakonec v Londýně a o dva roky později zamíří nejlepší světoví atleti do katarského Dauhá. "Už jsme proti takovým věcem v rámci marketingu a sponzoringu zavedli v rámci IAAF opatření, aby se něco podobného nedělo, což jsem i řekl francouzskému státnímu zástupci," řekl k tomuto problému Coe. Jak už bylo zmíněno, právě ve Francii korupci v nejvyšším vedení atletické federace vyšetřují.
Detektor lži Coe odmítl
"Víte, jediné, čím jsem se provinil, je to, že jsem se nevěnoval své práci ve vedení naplno. Na sto procent. V posledních deseti, dvanácti letech jsem byl extrémně zaneprázdněn v podpoře londýnské olympiády a v následných přípravách na ni. Opravdu jsem neměl tušení o tom, co Lamine Diack dělal," hájí se i po čtvrtku devětapadesátiletý Coe.
"Detektor lži? A proč? Se vší úctou, nikdy jsem se nevyhýbal vašim otázkám, na vše jsem vždy odpověděl, vlastně neustále odpovídám novinářům i v různých diskusních fórech, opravdu je to třeba?" naznačil, že s tímto návrhem svých krajanů z řad sedmé mocnosti nesouhlasí.
Ten lineárně s novými skutečnostmi musí řešit také problém s ruským dopingem, do kterého zámořská média ve čtvrtek namočila také prezidenta Vladimira Putina, což ostře odsoudil ruský ministr sportu Vitalij Mutko. "Účast našich sportovců na olympiádě v Riu je pro nás prioritou číslo jedna," řekl v sobotu nový šéf ruské atletiky Dmitrij Šljachtin. Termín 27. března, kdy bude IAAF zkoumat zprávu svého inspekčního týmu v Moskvě, se totiž blíží.
Bolt je proti zrušení rekordů
Z dění posledních týdnů a měsíců je v šoku také nejúspěšnější atlet historie (co do počtu medailí z MS) – Jamajčan Usain Bolt. Ten se stal o víkendu pošesté Sportovcem roku ve své zemi. "Byl to pro mě šok, když jsem se všechno dozvěděl. Přijdu si okradený, myslel jsem, že atletika dělá všechno pro čistotu tohoto sportu, a pak toto. Věřím, že je to ale už minulost," řekl v Kingstonu Bolt.
A právě kvůli výhledu do budoucna nesouhlasí s ostrovním návrhem o zmražení všech atletických světových rekordů. On sám drží tři – na 100 a 200 metrů, s jamajskou štafetou také na 4x100 metrů. "Pokud jde o mě, je to zbytečný krok. Co se stalo, stalo se. Ale musíme jít vpřed a snažit zajistit čistotu atletiky v dalších letech, pro další olympijské hry a mistrovství světa. Dělat všichni maximum," dodal jedenáctinásobný mistr světa a šestinásobný olympijský vítěz.
Mimochodem, devětadvacetiletý "Jamajský blesk" chce svoji hvězdou kariéru ukončit po MS 2017 právě v Londýně. Povede se do té doby kruh korupce a dopingu v atletice skutečně uzavřít a začne tam symbolicky nová éra tohoto sportu?