Záhrobská na úvod sezony bodovala v obřím slalomu

Michal Bulička
27. 10. 2007 14:04
Česká lyžařka zahájila Světový pohár 20. místem
Šárka Záhrobská spolu se svým otcem sleduje průběh prvního kola obřího slalomu v Söldenu. | Foto: Michal Bulička, Jan Pechman

Sölden - V rakouském Söldenu v sobotu odstartoval Světový pohár v alpském lyžování. V prvním obřím slalomu sezony dojela nejlepší česká lyžařka Šárka Záhrobská dvacátá.

Zatímco loni zmařilo plány pořadatelů teplé počasí, letos je situace mnohem lepší. Prašan, který napadl v posledních dnech, a slunečné - ale zároveň mrazivé - počasí přineslo závodníkům i divákům výborné podmínky.

Úvodní klání 41. ročníku SP, tradičně na ledovci Rettenbach, obvykle nemá jasného favorita. Po letní přípravě na jižní polokouli a pak na tyrolských ledovcích se forma jednotlivých závodníků těžko tipuje, a tak jsou úvodní závody vždy plná očekávání.

V prvním kole se prosadily favoritky. V Ötztalu vždy dobře jedoucí Finka Tanja Poutiainenová zajela na tvrdé trati nejlepší jízdu a dostala se před dosud vedoucí domácí favoritku Nicole Hospovou.

Vítězka křišťálových glóbů za celkové prvenství i obří slalom z minulé sezony byla největší domácí nadějí.

Italové slavili už po prvním kole

Jedenáct tisíc diváků jí pomohlo k dobrému výkonu a do druhého kola ztrácela na vedoucí Finku 0,19 s. Na bronzovou medaili z MS v Are navázala ve své oblíbené disciplíně Italka Denise Karbonová a se startovním číslem 15 si vyjela vedoucí pozici.

Početný fanklub sympatické sedmadvacetileté Italky byl u vytržení. České barvy reprezentovaly Šárka Záhrobská a Lucie Hrstková. S číslem 8 zajela Záhrobská solidní jízdu a do druhého kola nastupovala se ztrátu 1,32 sekundy ze 17. pozice. Hrstková dojela až 54. a do finálové třicítky nepostoupila.

11 000 diváků na úvodním závodě SP v Söldenu vytvořilo skvělou atmosféru.
11 000 diváků na úvodním závodě SP v Söldenu vytvořilo skvělou atmosféru. | Foto: Michal Bulička, Jan Pechman

Ve druhém kole se jako obvykle mohutně útočilo ze zadních pozic. V prvním kole chybující Kathrin Zettelová (24.) ve finále zabojovala a převzala vedení.

Uvolněné Američance Julii Mancusové se ve druhém kole povedla skvělá jízda. Zatímco loni trénovala před sezonou málo, letos se jí příprava povedla.

Po prvním kole třináctá žena akrobaticky ustála v půlce trati zaváhání a agresivní jízdou se dostala do čela. Už  už se zdálo, že olympijská vítězka z Turína zvítězí. Favoritky odpadávaly jedna za druhou, domácí Hospová se propadla na 10. místo, ostatní Rakušanky také chybovaly a tak domácí čest zachraňovala nenápadná Zettelová.

Ta se z 25. místa dostala na stupně vítězů a na tiskové konferenci se slzami v očích dojatě líčila svůj podařený comeback.

Skvělou jízdu z prvního kola zopakovala Denise Karbonová a italští tifosi oslavovali její vítězství.

Záhrobská už se těší na slalom do Finska

Na startu však ještě stála Poutianenová. Na mezičase ale ztrácela víc než půl vteřiny a přestože mohutně finišovala, zbyla na ni čtvrtá příčka.

Karbonová tak zopakovala své vítězství z obřího slalomu v Alta Badii z roku 2004 a potvrdila, že obří slalom je její nejlepší disciplínou.

Šárka Záhrobská byla po závodě spokojená, dvacátou příčku, těsně před Slovenkou Zuzulovou, považuje za dobrý vstup do sezony, obří slalom přece jenom není její hlavní disciplínou.

"Trať byla spravedlivá, horní úsek byl hodně zledovatělý, spodní část spíše měkčí," popsala první závod sezony česká mistryně světa z Are. Šárka Záhrobská po závodech zůstává trénovat v Rakousku a těší se na slalom do finského Levi, kde ale zatím chybí sníh.