Jak se vyhnout USA a jaký scénář Čechům přihraje Slováky? Jisté už je severské derby

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
Aktualizováno 21. 5. 2024 11:52
Poslední hrací den základních skupin na hokejovém mistrovství světa v Praze a Ostravě dnes určí složení čtvrtfinálových dvojic. Češi zatím mají jen jednu jistotu: ve své skupině neskončí hůř než třetí a vyhnou se tak nabušenému Švédsku. Taková výhra to ale být nemusí.
Radost českých hokejistů
Radost českých hokejistů | Foto: Reuters

Mezi potenciálními soupeři pro čtvrtfinále totiž červeně problikává jeden tým: Spojené státy. Známými jmény NHL našlapaný výběr, který mnozí označují za nejsilnější mančaft, jaký USA na MS už dlouho neměly. Před šampionátem každopádně patřil s Kanadou a Švédskem mezi trojici hlavních favoritů.

Pokud někdo pochybuje o ofenzivní síle Američanů, stačí se podívat na aktuální kanadské bodování, kterému vévodí trio Boldy, Tkachuk a Gaudreau. Když USA šlapou na plný plyn, jsou především první dvě jejich formace extrémně nebezpečné.

Jestli měly Spojené státy někde slabinu, pak možná na místě brankáře. To už ale platit nemusí: do Česka dorazil Charlie Lindgren, jednička z Washingtonu, a do branky se postaví už v dnešním zápase proti Lotyšsku.

Při vší úctě ke Slovensku, Německu i Lotyšsku, Američané budí největší respekt. Jak se jim ale mohou Češi vyhnout?

Nejjistější cestou je v dnešním odpoledním utkání porazit Kanadu za tři body a vyhrát skupinu. Američané mají ve skupině B blízko k druhému místu a na čtvrtou příčku by je poslal ne úplně pravděpodobný scénář.

Pokud Češi Kanadu v normální hrací době neporazí, půjdou do čtvrtfinále z prvního místa Kanaďané a Češi budou čekat, jak odpoví Švýcaři. Ti už skupinu vyhrát nemohou, ale na druhé místo před Čechy se posunou, pokud proti Finům získají o bod více než domácí proti Kanadě.

A právě třetí místo v sobě skrývá největší riziko. Američané jsou totiž v dnešním duelu s Lotyšskem jasným favoritem a počítá se s tím, že se vrátí na druhé místo.

Pokud ovšem prohrají, zůstanou druzí Němci. Před USA ještě mohou skončit i Slováci - těm "stačí" uhrát večer proti Švédům o bod víc než Američané proti Lotyšům. Na druhé místo už se však svěřenci trenéra Ramsayho nedostanou.

Navíc se budou snažit si spíše krýt záda, protože jistotu postupu ještě nemají - stále se teoreticky může stát, že Lotyši přehrají USA za tři body a Slováci vyjdou bez bodu z duelu se Švédskem.

Zajímavý je scénář, který by Čechům přihrál do čtvrtfinále pikantní derby se Slovenskem. K jeho splnění může dojít už i během odpoledních utkání, pokud USA jakkoli zdolají Lotyše a Češi za tři body porazí Kanadu.

Po poledních zápasech známe již sedm z osmi čtvrtfinalistů. Rakušané se totiž o šanci na postup připravili překvapivou porážkou se sestupujícími Brity, čímž postrčili do play off Finy.

Reprezentace Suomi tak nepůjde do večerního zápasu se Švýcary s nožem na krku, místo toho už ví, že ze čtvrtého místa narazí ve čtvrtfinále na Švédsko. Severské derby se odehraje v Ostravě, kam jistě pocestují i Švýcaři, ať už skončí ve skupině druzí, nebo třetí.

Pro úplnost dodejme základní kritéria, která na MS rozhodují o pořadí ve skupině v případě bodové rovnosti mezi dvěma nebo více mužstvy.

1) Body ze vzájemných utkání. 2) Skóre (respektive brankový rozdíl) ze vzájemných utkání. 3) Počet vstřelených gólů ve vzájemných utkáních.

 

Právě se děje

Další zprávy