Finové dlouho trnuli, nakonec klíčovou výhru urvali. Švédové jsou dál stoprocentní

Aktualizováno 20. 5. 2024 23:40
Finští hokejisté zdolali na mistrovství světa v Praze 3:1 Dánsko a zvýšili své šance na postup z "české" skupiny A. Švédsko porazilo Francii 3:1, naplno bodovalo i v šestém zápase a potvrdilo vítězství v ostravské skupině B. Sestupují Velká Británie, jež v "áčku" podlehla 2:5 Norsku, a Polsko, které ve druhé skupině klíčový duel s Kazachstánem ztratilo 1:3.
Finský hokejista Iiro Pakarinen se pokouší dostat puk za dánského brankáře Mathiase Seldrupa | Foto: Reuters

Do první velké šance se dostali ve 2. minutě Dánové, ale Storm při úniku Larmiho bekhendovým blafákem nepřekonal.

Po vyloučeních Larsena a Olesena se Finsku naskytla na 41 vteřin i přesilovka pěti proti třem, jenže neuspěli. V 9. minutě neproměnil sólový nájezd bekhendovým zakončením Puljujärvi a z dorážky se neprosadil ani Puistola.

Potom se dostal k vyraženému puku i Iiro Pakarinen, ovšem také Seldrupa nepřekonal. Dánský gólman si poradil i s šancí Mäenalanena.

Ve druhé třetině se Finové ubránili při trestu Puustinena a v čase 28:36 se Dánové radovali z branky, jenže předčasně. Larmiho překonal Wejse, finského gólmana však atakoval v brankovišti Russell. Sudí už podle rozhodnutí na ledě gól neuznali.

Skóre neotevřel ani ve 35. minutě po přihrávce Björninena Mäenalanen a Dánové vzápětí odolali i při vyloučení Jensena. Těsně před koncem druhé části sice skórovali Finové, ani tato branka neplatila. Granlund se dostal před Seldrupa, ovšem bekhendovým blafákem jej nepřekonal a zároveň ho atakoval ve chvíli dorážky Pakarinen.

Ve 43. minutě po přihrávce Scheela nepřekonal Larmiho bekhendovým blafákem Moelgaard, zamířil do boční konstrukce. V čase 43:26 udeřili Finové a po střele Mattily se prosadil z dorážky Björninen.

Za 97 vteřin favorit pojistil náskok. U pravého mantinelu rozehrávku Storma vystihl Rissanen a trefil bližší horní roh branky.

Dánsku ještě v čase 58:16 vykřesal naději True, který při power play překonal Larmiho zblízka mezi betony.

Při pokračující hře bez brankáře Dánů ale 53 vteřin před koncem dovršil výsledek do prázdné branky Jormakka, který zachytil rozehrávku Lauridsena.

Finům tak k jistotě postupu do čtvrtfinále stačí v závěrečném vystoupení ve skupině se Švýcarskem neprohrát v základní hrací době. Dánové prohrou naději ztratili.

Švédové neztratili ani bod

Švédové měli již před dnešním duelem s Francií jistotu postupu do vyzařovací části z prvního místa.

Začali aktivně a brankáře Papillona prověřili Raymond, Lundeström nebo Burakovsky. Otevřít skóre se jim ale nepodařilo.

Francouzi bez větších problémů přežili i první oslabení, v němž paradoxně vyslali i první střelu na gólmana Erssona.

Švédové v první části soupeře výrazně přestříleli (12:3), do druhé ale vstoupili vlažněji a Francouzi se postupně začali osmělovat i v útoku. Bezbrankový stav ovšem změnil ve 28. minutě Raymond, jenž prostřelil Papillona.

Francie v předešlých dvou vzájemných zápasech na MS nedokázala vstřelit Švédsku gól, tentokrát se jí to podařilo. O 83 vteřin později vyrovnal Bertrand, k němuž se odrazila zblokovaná střela Recha.

Favorit následně přidal a Papillonovi rostl počet zákroků. Blíže brance byli ale Francouzi. Hned dvě velké šance měl Bertrand, Boudon v přesilovce trefil tyč.

Zpátky do vedení pomohla Švédsku přesilová hra. Vyloučení na turnaji debutujícího Colombana v závěru druhé třetiny využil ve 42. minutě Karlsson a připsal si čtvrtý gól na šampionátu.

Vyrovnat se již Francii nepodařilo, v závěru navíc při power play inkasovala čtyři vteřiny před koncem potřetí.

Po roce zase dolů

Hokejisté Velké Británie prohráli s Norskem 2:5 a sestupují. Stejný osud potkal i Polsko, jež v přímém duelu o záchranu podlehlo 1:3 Kazachstánu.

Velkou Británii a Polsko za rok na šampionátu ve Švédsku a Dánsku nahradí Slovinsko a Maďarsko. Britové zůstali na turnaji i po šesti duelech bez bodu a před úterním závěrečným soubojem s Rakouskem ztrácejí na soupeře před sebou šest bodů. Polsko získalo v ostravské skupině B bod.

Poláci přitom začali proti Kazachstánu výborně, v 10. minutě se v přesilové hře prosadil útočník Walega a vstřelil první polský přesilovkový gól na turnaji.

Kazaši ale dokázali o tři minuty později odpovědět, když Murray kapituloval z první vážnější akce. Prostřelil jej Michajlis. Při následném vyloučení Zygmunta ohrozil amerického rodáka v polské brance obránce Beketajev, Murray byl však pozorný.

Úvod druhé části se nesl ve znamení akcí bez zakončení, až v polovině zápasu nebezpečně střílel Panjukov. Šutova na druhé straně ohrozila tečovaná střela Kolusze.

Poláci následně dvakrát za sebou dostali výhodu přesilové hry, podruhé překonat kazašského brankáře ovšem nedokázali. Svůj tým Šutov podržel i v závěru druhé části.

Poláci, vědomi si nutnosti vyhrát v základní hrací době, byli mírně aktivnější. Kazaši, kteří v předešlých dvou zápasech inkasovali celkem 18 branek, se soustředili na pozornou obranu a nepouštěli soupeře do šancí. V polovině třetí třetiny se navíc podařilo Kazachstánu uzavřít soupeře v pásmu a Orechov prostřelil Murrayho.

O pět minut později navíc přidal z brejku třetí gól Starčenko. Poláci se pokoušeli duel zdramatizovat v přesilové hře povýšené odvoláním brankáře, Šutova ale nepřekonali.

Británie znovu neměla nárok

Norové rychle rozhodli o osudu utkání s Velkou Británií, už v čase 12:25 vedli 3:0. Skóre otevřel v 5. minutě Vikingstad, který před gólmanem Whistlem tečoval střelu Krogdahla od modré čáry.

Za 132 vteřin zachytil Thoresen chybnou rozehrávku Lachowitze a z pravého kruhu překonal britského gólmana střelou na vyrážečku.

Potom přihrávku Steena nedokázal odvrátit O'Connor, Olsen si našel ideální chvíli na zakončení a poslal puk do odkryté branky.

Po 78 vteřinách druhé části potrestali Norové vyloučení Batche z konce úvodní části a upravili už na 4:0. Souhru Zuccarella a Thoresena zakončil z levého kruhu Brandsegg-Nygard.

Ve 25. minutě Britové také v početní výhodě snížili. Přihrávku Dowda proměnil z pozice mezi kruhy Perlini.

V čase 44:36 po dalším zaváhání Britů v defenzivě ještě Whistle vyrazil bekhendový pokus Brandsegga-Nygarda u levé tyče, ale na dorážku Bakkeho Olsena už nestačil. Za necelé tři minuty upravil výsledek Ollie Betteridge, který bekhendem překonal Henrika Haukelanda.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Praha):

Finsko - Dánsko 3:1 (0:0, 0:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 44. Björninen (Jesper Mattila, Määttä), 46. Rissanen, 60. Jormakka - 59. True (Moelgaard, Russell). Rozhodčí: Campbell (Kan.), Tscherrig - Fuchs (Švýc.), Špůr (ČR). Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 16.251.

Finsko: Larmi - Jesper Mattila, O. Määttä, Vittasmäki, M. Lehtonen, Kaski, Rissanen, Saarijärvi, Riikola - Jormakka, Björninen, Mäenalanen - Pakarinen, Mikael Granlund, Innala - Puljujärvi, O. Kapanen, P. Puistola - Jääskä, Hyry, V. Puustinen. Trenér: J. Jalonen.

Dánsko: Seldrup - Nicholas B. Jensen, Bruggisser, Larsen, Koch, Lassen, M. Lauridsen - N. Andersen, Poulsen, Aagaard - F. Storm, Russell, From - Scheel, Moelgaard, N. Olesen - Wejse, True, L. Andersen - Schultz. Trenér: Gath.

Velká Británie - Norsko 2:5 (0:3, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 25. Perlini (Dowd, O'Connor), 48. Betteridge (Lake, Mosey) - 5. Vikingstad (Krogdahl, Engebraten), 7. P. Thoresen, 13. E. Olsen (N. Steen, Brandsegg-Nygard), 22. Brandsegg-Nygard (P. Thoresen, Zuccarello), 45. Bakke Olsen (Brandsegg-Nygard). Rozhodčí: Rozhodčí: Fraňo (ČR), Pearce (Kan.) - Ondráček (ČR), Zunde (Lot.). Vyloučení: 6:3. Využití: 1:1. Diváci: 13.679.

Velká Británie: Whistle - Halbert, Mosey, D. Phillips, O'Connor, M. Richardson, Ruopp, Sam Jones, Batch - Curran, Perlini, Kirk - Dowd , Neilson, Lake - Betteridge, Lachowicz, Norris - Duggan, Davies, Shudra - Critchlow. Trenér: P. Russell.

Norsko: Haukeland - Johannesen, Solberg, I. Hansen, Kaasastul, Engebraten, Krogdahl, Hurröd - Martinsen, P. Thoresen, Zuccarello - T. Olsen, Vikingstad, Berg Paulsen - Rönnild, H. Ö. Salsten, E. Ö. Salsten - Brandsegg-Nygard, Bakke Olsen, N. Steen - Pettersen. Trenér: T. Johansson.

Švédsko - Francie 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 28. Raymond (Burakovsky, Holmberg), 42. Karlsson (Hedman, Kempe), 60. Burakovsky (Raymond) - 30. Bertrand (Boudon, Rech). Rozhodčí: Vikman (Fin.), Schrader - Heffner (oba Něm.), Hynek (ČR). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 6805.

Švédsko: Ersson - Brodin, Dahlin, Heed, Hedman, Karlsson, Pettersson - Unger Sörum, Eriksson Ek, Kempe - Burakovsky, Holmberg, Raymond - Zetterlund, Lundeström, Olofsson - Friberg, L. Johansson, Grundström - Sörensen. Trenér: Hallam.

Francie: Papillon - Cantagallo, Chakiachvili, Gallet, Auvitu, Llorca, Crinon, Guebey - Bertrand, Boudon, Rech - T. Bozon, Bellemare, Treille - Claireaux, Addamo, Perret - Dair, Colomban, K. Bozon - Bruche. Trenér: P. Bozon.

Kazachstán - Polsko 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 13. Michajlis (Šesťakov), 51. Orechov (Michajlis, Danijar), 55. Starčenko - 10. Walega (Lyszczarczyk, Bryk). Rozhodčí: Ansons (Lot.) , MacFarlane (USA) - Lundgren, Nyqvist (oba Švéd.). Vyloučení: 5:2. Využití: 0:1. Diváci: 9109.

Kazachstán: Šutov - Metalnikov, Beketajev, Orechov, Danijar, Dichanbek, Breus, Koroljov, Gajtamirov - Rymarev, Omirbekov, Starčenko - Michajlis, Muchametov, Panjukov - Muratov, Šesťakov, Savickij - Rachmanov, Bojko, Asetov. Trenér: Mambetalijev.

Polsko: Murray - Kolusz, Wanacki, Kruczek, Wajda, Bryk, Dronia, Górny, Kostek - Fraszko, Pasiut, Wronka - Michalski, Dziubiński, Lyszczarczyk - Walega, Pas, Krzysztof Macias - Zygmunt, Komorski, Urbanowicz. Trenér: Kaláber.

1. Švédsko 6 6 0 0 0 29:8 18
2. USA 6 4 0 1 1 31:13 13
3. Slovensko 6 3 1 1 1 25:17 12
4. Německo 6 4 0 0 2 28:21 12
5. Lotyšsko 6 1 3 0 2 16:23 9
6. Kazachstán 7 2 0 0 5 12:31 6