Z lazara mužem roku. Železný Štěpánek dokázal nemožné

Aleš Vávra Aleš Vávra
25. 12. 2013 8:00
Na začátku roku visela kariéra českého tenisty na vlásku. Jenže Radek Štěpánek je bojovník tělem i duší.
Radek Štěpánek se svou přítelkyní Petrou Kvitovou.
Radek Štěpánek se svou přítelkyní Petrou Kvitovou. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Jen ležel a všechno ho bolelo. Nemohl ani kýchnout, nemohl spát na břiše, stále necítil dva prsty na ruce. V televizi bezmocně sledoval své tenisové kolegy, kteří v Davis Cupu bojovali proti Švýcarsku. Fandil a skálopevně věřil, že ještě neřekl poslední slovo.

Český tenista Radek Štěpánek zažíval na začátku letošního roku zřejmě nejtěžší chvíle své kariéry. Vyhřezlá ploténka vedla k operaci krční páteře a kariéra úspěšného sportovce visela v jeho čtyřiatřiceti letech, ať už si to připouštěl nebo ne, doslova na vlásku.

„V takovém věku znamená tak složitá operace většinou konec kariéry. To, co Radek dokázal, je skvělé. Je to úžasný příběh,“ říká tenisový expert Vladislav Šavrda.

Šavrda: Je to zodpovědný bojovník

Opotřebené Štěpánkovo tělo toho v kariéře zažilo víc než dost. V roce 2003 první vážnější zranění zad, o tři roky později první problémy s krční páteří a vyhřezlá ploténka, k tomu navíc poraněná žebra. Rok 2009 - zraněné koleno a kotník, o rok později únavový syndrom a po něm další problémy s kolenem. V září 2011 zánět v rameni, o rok později opět potíže s kolenem.

Štěpánek ale vždycky vstal a bojoval dál. A ručník do ringu nehodil ani letos, i když mu to mnozí tenisoví fanoušci doporučovali. „Je to rozený bojovník, má skvělou fyzičku a je také zodpovědný a poctivý. To znamená, že poslouchal na slovo doktory a řídil se pokyny svého kondičního trenéra. A hodně rychle byl znovu ve formě,“ podotýká Šavrda.

Ani porážky Štěpánkovu víru nezlomily

Štěpánek opravdu brzy po operaci vyskočil zpět na nohy a pustil se do práce. „Učím se znovu hrát tenis,“ říkal tehdy a odhodlání z něj stříkalo na všechny strany.

Na kurtu to dlouho nebylo ono, porážka střídala porážku a Štěpánek je snášel statečně jako bolestivou, ale nutnou součást celé procedury jeho comebacku. Když už se zdálo, že je vše na dobré cestě, přišel Wimbledon a další šok. Ve druhém kole legendárního turnaje si pochroumal přitahovač stehenního svalu a s bolestivou grimasou odstoupil.

„Rve mi to srdce,“ hlesl zničený muž, který se však nenarodil, aby byl zklamaný. Po vyšetření, které neodhalilo vážnější problém, se bleskově rozhodl pokračovat alespoň ve čtyřhře, prý aby to nezkazil kolegovi Paesovi. A přes bolest to s ním v All England Clubu dotáhl až do semifinále. Od té doby nabíral herní jistotu a na podzim už vyloženě zářil. Na kurtu i v osobním životě s novou partnerkou Petrou Kvitovu.

Také v soukromí zažil Štěpánek kolotoč

Také na poli svého soukromí zažil Štěpánek v letošním roce kolotoč. Ještě na začátku roku si v těžkých časech pochvaloval podporu své manželky Nicole Vaidišové. Ve druhé polovině června ale vyšlo na povrch, že je manželství v troskách.

„Mohu potvrdit, že mé manželství s Nicole Vaidišovou před pár týdny fakticky skončilo. Takový je život, to se stává, že to někdy nevyjde, a nám to bohužel nevyšlo. S Nicole jsme se domluvili jako dospělí rozumní lidé na podmínkách našeho rozchodu i formálního rozvodu, vše probíhá korektně," napsal Štěpánek v prohlášení, které potvrzovalo informace deníku Blesk.

Láska přispěla ke znovuzrození bojovníka

K dalším spekulacím o "jiskře" mezi ním a Kvitovou se ovšem vyjádřit odmítl, stejně jako česká ženská jednička. Vztah dvou tenisových hvězd byl dlouho veřejným tajemstvím a až v září při semifinále Davisova poháru proti Argentině šel zamilovaný pár s pravdou ven. „Přišla jsem fandit Radkovi. Ptala jsem se ho, jestli chce, abych přišla. Řekl, že jo, tak jsem tady,“ potvrdila vztah Kvitová.

Štěpánek dohrál první dvouhru proti Mónacovi a poté si v hledišti sedl vedle o jedenáct let mladší partnerky. Následné důvěrnosti a polibky už nikoho nenechaly na pochybách.

Také nově nalezené štěstí se zasloužilo o znovuzrození železného bojovníka. "Samozřejmě neznám detaily toho vztahu, ale je jasné, že když je tenista v osobním životě šťastný a v pohodě, je to jen a jen dobře," míní Šavrda.

Dobré rozhodnutí a vstup mezi legendy

Tenista vypadal šťastně a vzápětí učinil další důležité rozhodnutí, které oceňuje i Šavrda. „Zvolil před finále vynikající program, odjel na dva challengery, které oba s jistotou vyhrál. Ověřil si, že na to má, to bylo skutečně výborné rozhodnutí.“

Štěpánek pak svůj nevšední příběh, story jednoho roku, dopsal v listopadu. Český tým v Bělehradě obhájil zisk salátové mísy a na Štěpánka připadla po roce znovu role největšího hrdiny. Proti outsideru Lajovičovi v pohodě zvládl pátou rozhodující dvouhru a opět se zapsal do historie českého tenisu.

„Kdyby mi někdo na začátku roku po operaci řekl, že tady teď budu zase sedět s pohárem, vysmál bych se mu. Stali jsme se legendami,“ kroutil hlavou už pětatřicetiletý borec. Podle Šavrdy byla jeho role v týmu klíčová. „S Djokovičem odehrál výborný zápas, v deblu byl nejlepší na kurtu a pak deklasoval srbského náhradníka.“

Štěpánek? Oživení pro celý světový tenis

Radek Štěpánek je bezpochyby národním hrdinou. Jak dlouho ale ještě může vydržet na vrcholu? „Fyzicky je na tom pořád skvěle a motivaci má také velkou. Debla může hrát na nejvyšší úrovni klidně do třiačtyřiceti, otázka je, jak mu půjde dvouhra. Ale myslím si, že dva roky to budou určitě,“ říká Šavrda.

Štěpánkův konec by byl ztrátou pro celý světový tenis. „On je oživením celého pelotonu. Jeho hra je pestrá, zajímavá, netradiční. To už se v dnešní strojové době jen tak nevidí.“

 

Právě se děje

Další zprávy