reklama
 
 

Přepište dějiny i v tenisu. Češi zase získali Davisův pohár

17. 11. 2013 21:05
Radek Štěpánek a Tomáš Berdych dokázali, co před nimi žádná generace tenistů – tedy ani Ivan Lendl a parta z 80. let minulého století. Dvakrát po sobě vyhráli Davisův pohár.

Bělehrad (Od našich zpravodajů) – Už i tenis má své "přepište dějiny". Vstoupila do nich Česká republika, která obhájila zisk Davisova poháru.

Rozhodující bod ve finále proti Srbsku získal po roce opět Radek Štěpánek, který v závěrečné dvouhře rozdrtil Dušana Lajoviče 3:0 na sety. Základem triumfu bylo ale především vítězství v sobotní čtyřhře.

Historický je také finiš Radka Štěpánka. Je teprve třetím tenistou, kterému se podařilo alespoň dvakrát rozhodnout finále Davis Cupu v závěrečné dvouhře za nerozhodnutého stavu 2:2 na zápasy.

Před ním to byli Francouz Henri Cochet (1927, 1929, 1931) a Brit Fred Perry (1933, 1936). Štěpánek je ovšem vůbec první, kdo to dokázal dvakrát v řadě. A navíc vylepšil svůj loňský rekord, je totiž nejstarším hráčem historie, kterému se to povedlo. Příští středu oslaví 35. narozeniny.

VIDEO posledního vítězného míče a prvních oslav - ZDE

Radek Štěpánek a Tomáš Berdych, který v neděli nestačil na Novaka Djokoviče (podrobnosti ZDE), dokázali, co před nimi žádná generace českých tenistů – tedy ani Ivan Lendl a parta z 80. let minulého století.

Lendl, Složil a Šmíd (který mimochodem osobně přihlížel finále v Bělehradu) také vybojovali salátovou mísu. Až dvojice Berdych – Štěpánek a společně s nimi i Lukáš Rosol ji ale držela nad hlavou dvakrát po sobě.

Žádné čekání dalších 32 let

Zatímco na 'obhajobu' z roku 1980 se muselo čekat 32 let (!), loňské vítězné tažení má své pokračování - Česko neprohrálo už devět zápasů v řadě.

"Člověk to musí všechno teprve vstřebat, je to samozřejmě úžasné," soukal ze sebe unavený Tomáš Berdych v prvním rozhovoru po Štěpánkově výhře. "Myslím, že jsem tady o víkendu hrál v životní formě. Jsem nadšený," doplnil ho Štěpánek a držel přitom Berdycha kolem ramen.

Djokovič na vše nestačil

Soupeři nepomohla ani skvělá podzimní série neporazitelného Novaka Djokoviče, který udělal oba srbské body, když vyhrál už 24. zápas ve dvouhře v řadě.

Domácí doplatili na to, že v jejich týmu roli dvojky musel hrát nezkušený třiadvacetiletý Lajovič. Obvyklá dvojka Janko Tipsarevič je zraněný, Viktor Troicki pak v trestu za porušení antidopingových pravidel.

Vítězný víkend v Bělehradu se odvíjel přesně podle očekávaného ideálního scénáře, Češi neuhnuli ani jednou.

V pátek bod udělal Berdych proti Lajovičovi, v sobotu nejspíš nejlepším výkonem v Davisově poháru vůbec bodoval pár Berdych – Štěpánek, v neděli dílo dokonal Štěpánek. Obdobně loni v pražské O2 areně Štěpánek vydřel rozhodující bod v zápase se Španělskem proti Nicolási Almagrovi.

"My tu mísu zase vyhráli"

Český tým v bělehradské Kombank aréně, už poloprázdné po exodu zklamaných srbských fans, po závěrečném zápase převzal salátovou mísu. "My tu mísu zase vyhráli, zase vyhráli!" skandovali Berdych, Štěpánek, Šafařík, Rosol, Hájek a další členové vítězného týmu.

"Myslím, že ten titul patří Jardovi. Já jsem rád, že jsem mohl přispět aspoň malou kapkou k úspěchu," řekl zaskakující kapitán Vladimír Šafařík s připomenutím nemocného Jaroslava Navrátila.

"Jsem na tyhle kluky moc hrdý, díky nim jsem se stal nesmrtelným," dodal při svém emotivním projevu na kurtu devětačtyřicetiletý muž.

Tomáš Berdych pak na svůj facebookový profil umístil fotku sebe a Štěpánka v šatně. Přidělal k ní bubliny a následující text. Štěpánek: "Potřebuju něco na salát, nevíš o něčem?" Berdych: "O něčem bych věděl".

autoři: Jaroslav Šindelář, Tomáš Kubánek | 17. 11. 2013 21:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama