Vakoč dře i se sádrou a vyhlašuje: Letošním cílem je Vuelta

Aleš Vávra Aleš Vávra
11. 1. 2015 11:00
Dvaadvacetiletý Petr Vakoč se na soustředění ve španělském Calpe chystá na klíčovou druhou sezonu ve World Tour.
Petr Vakoč ve Španělsku na soustředění týmu.
Petr Vakoč ve Španělsku na soustředění týmu. | Foto: Aleš Vávra

Calpe (od zvláštního zpravodaje) - Jestli si někdo zaslouží přídomek cyklistická kometa, je to právě rodák z Prahy. Dvaadvacetiletý Petr Vakoč v loňské sezoně vletěl do elitní kategorie World Tour impozantním stylem a jako nováček týmu Etixx - Quick-Step zažil velice úspěšný rok.

Dobře ale ví, že minulé úspěchy mu v nadcházející sezoně nejsou nic platné. A tak v těchto dnech najíždí další a další stovky kilometrů na soustředění ve španělském Calpe. I přesto, že má po nešťastném povánočním pádu na pravé ruce sádru.

Začněme zraněním. Jak se vám to stalo a co s rukou přesně máte?

Stalo se mi to pár dní po Vánocích. Byl jsem trénovat na biku a jak mrzlo, tak jsem najel na led, byl tam nějaký potůček přes cestu. Ujelo mi to a přelétl jsem přes řidítka. Nebylo to ve velké rychlosti, ale dopadl jsem nešťastně a zlomil si hráškovou kost na zápěstí. Ani jsem nečekal, že s tím něco mám, dojel jsem trénink, ale potom to pořád bolelo. Na rentgenu jsem pak byl nepříjemně překvapený.

Ovlivnilo to zranění nějak negativně vaši přípravu?

Ani ne, v podstatě po pár dnech jsem s tím zase začal trénovat. Plány mi to nijak nezměnilo. Sezonu začnu v Dubaji na začátku února. Jen musím nějaký čas trénovat sám, mimo skupinu, abych se vyhnul riziku.

Jak to snášíte, že musíte trénovat sám a ne společně z kolegy?

Tak utíká to pomaleji, to je jasné. Ale jsem docela zvyklý trénovat sám. A jsem vůbec rád, že můžu jezdit bez omezení.

Dubaj už jste zmínil. Jaký program byste měl mít v další části sezony?

Po Dubaji bych měl startovat na Vuelta al Algarve, kde by měl jet i Zdeněk Štybar. Potom mě čeká několik závodů v Belgii a po nich Španělsko - Okolo Katalánska a Okolo Baskicka. A ještě bych měl jet Ardenské klasiky.

Jak se těšíte na klasiky?

Hrozně moc, loni jsem si vyzkoušel Brabantský šíp, letos bych jich měl jet víc. Třeba Amstel Gold Race nebo Lutych. Moc se na ty závody těším.

V budoucnu se vidíte kde? Na jednorázových závodech nebo spíš etapových?

Určitě mě lákají Ardenské klasiky a taky takové ty týdenní etapové závody ala Polsko, kde se nejedná vyloženě o horské dojezdy. Spíš se chci zaměřit na kopce, než přímo na hory.

Po prvním roce na rozkoukání byste mohl jet nějakou Grand Tour? Máte už ji slíbenou?

Předběžně jsme mluvili o tom, že bych mohl jet Vueltu. Samozřejmě pokud bude dobrá forma. Jistotu budu mít až těsně předem. Doufám, že se to podaří.

Kdybyste si mohl vybrat, na kterou Grand Tour pojedete, byla by to Vuelta, nebo něco jiného? Co Giro nebo Tour de France?

Ano, vybral bych si Vueltu. Přemýšlel jsem o tom, zda bych si vybral ji a nebo Giro a došel jsem k tomu, že Vuelta je takhle pro začátek pro mě nejlepší. Jediné, co mi na ní vadí, jsou vedra, ty moc dobře nesnáším. Nejdřív jsem myslel, že bych zvolil Giro, ale je fakt, že tam od nás pojede Uran a pojede se na vítězství. Takže tam bude větší tlak. V týmu jsme mluvili o tom, že pro začátek bude lepší Vuelta, kde nebudeme mít tak jednoznačného lídra. Na Giru bych se mohl zbytečně strhat.

Máte v hlavě, že nadcházející sezona je pro vás vlastně bojem o další smlouvu v Etixx - Quick-Stepu?

Je to tak. Je to trochu jiné v tom, že do té první sezony jsem šel úplně v klidu. Ale já doufám, že se mi bude dařit a nějak na to moc nemyslím. Není to tak, že bych sám na sebe nějak vytvářel tlak.

Ovšem výsledky budete muset mít. Úspěchy z loňské sezony už vám teď moc platné nebudou, nebo ano?

To je pravda, začíná se vlastně od znova. A je jasné, že očekávání budou letos vyšší.

Už jste přemýšlel o mistrovství světa? Jaké tam budete mít cíle?

Strašně moc rád bych jel týmovou časovku. Už jsem si ji vyzkoušel jako náhradník, do poslední chvíle to vypadalo, že možná pojedu. Tentokrát už bych byl moc rád součástí týmu, myslím, že potenciál ke zlepšení tam mám dobrý. Samozřejmě bych jel rád i individuální časovku a silniční závod.

Jste v týmu s velkými hvězdami světové cyklistiky. Mluvil jste o časovce, tak jak vycházíte třeba s králem této disciplíny Tony Martinem?

Tony je zrovna takový uzavřenější člen týmu. Bavíme se, ale ne zase tak moc, jako třeba se Zdeňkem Štybarem nebo Martinem Velitsem.

Co třeba Cavendish? Hodně se mluví o tom, že je takový kontroverznější, ne z každým vyjde. Jak působí na vás?

On je takový hodně emotivní. Mnohem víc než ostatní dáva najevo emoce, takže když se mu něco nepovede, je hodně smutný nebo naštvaný. Naopak když jde všechno podle plánu, je hodně šťastný. Ale vycházím s ním dobře. Byl jsem i překvapený, jak všechny bere stejně, je jedno jestli se baví s Tomem Boonenem nebo s někým z nás mladších.

Chodíte ještě do školy?

Chodím, ale úplně mi to teď nevycházelo. Největší problém byl docházka. Byl jsem na Vysoké škole ekonomické, ale teď jsem si podal přihlášku na soukromou Vysokou školu ekonomie a managementu, kde bych to mohl dodělat. Je tam podobný program a já jsem v polovině bakalářského studia. Předměty mi zřejmě uznají.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Útočník s nožem na jihovýchodě Francie zabil dva lidi, dalších sedm zranil

Dva lidi dnes zabil útočník s nožem na jihovýchodě Francie. Dalších sedm osob je zraněno, z toho nejméně jedna je ve vážném stavu. Informuje o tom agentura AFP s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování. Podezřelým z útoku je 33letý muž, který by zadržen. Motiv jeho činu je zatím neznámý.

Útočník podle zdrojů zaútočil dnes ráno ve městě Romans-sur-Isère v jednom z místních obchodů a před ním, kde stáli ve frontě zákazníci.

Podle místních médií je zadržený súdánský občan, který žádal ve Francii o azyl. Policie ho zadržela na místě. Případ zkoumá také francouzské zastupitelství pro boj s terorismem, podle některých zdrojů muž údajně při útoku křičel Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký).

Zdroj: ČTK
Další zprávy