Časovku na MS cyklistů vyhrál Wiggins, Bárta devátý

24. 9. 2014 16:39
Jan Bárta v časovce na MS cyklistů vybojoval devátou příčku, triumfoval Bradley Wiggins.
Bradley Wiggins
Bradley Wiggins | Foto: Reuters

Ponferrada - Tony Martin rekordní čtvrtou zlatou medaili z mistrovství světa v řadě nezískal. Ve středeční časovce "německý tank" zastínil anglický cyklista Bradley Wiggins.

Šampion z olympiády i Tour de France v cíli nadělil Martinovi 26 sekund, třetí skončil Tom Dumoulin z Nizozemska dojel o dalších patnáct sekund později. Jan Bárta dojel se ztrátou minuty a 43 sekund devátý, druhý český reprezentant Petr Vakoč skončil devětadvacátý.

"Je to desítka, která byla mým prvním cílem. A ten se podařilo splnit," řekl ČTK Bárta. Zároveň však kyjovský rodák připustil, že pomýšlel i výše. "Je to solidní výsledek, ale doufal jsem, že by to mohlo být třeba i lepší. Bohužel to nevyšlo, s tím už se ale teď nedá nic dělat," doplnil Bárta.

Trať byla z jeho pohledu relativně dobrá. "I když nebyla pro mě úplně ideální. Ale byla stejná pro všechny. Na prvním mezičasu jsem byl vcelku vepředu, pak jsem kapku ztratil, když jsem tam trochu vypadl z tempa. Ale ono je to těžké si ty síly rozložit úplně dokonale. Pak jsem se zase rozjel," popsal Bárta.

Společně s Vakočem a Zdeňkem Štybarem se představí i v nedělním silničním závodě. "Ještě tady není Zdeněk, takže teprve budeme řešit, jak to pojedeme, ale určitě se na ten závod už teď těším," prohlásil Bárta.

Ze 64 závodníků na startu, mezi nimiž chyběl čtyřnásobný vítěz z minulosti Švýcar Fabian Cancellara, jenž se rozhodl šetřit síly na nedělní silniční závod, se boj s chronometrem vydařil nejlépe Wigginsovi. Na prvním mezičasu sice ztrácel na hlavního favorita Martina čtyři vteřiny, ale pak už převzal taktovku a celou trať pokořil při rychlostním průměru 50,08 kilometru v hodině za necelých 56 a půl minuty. Martina nechal za sebou o 26 sekund.

Wiggins: Těžko to popsat slovy

"Těžko mohu svoji radost popsat slovy. Šel jsem do závodu s vědomím, že mám právě na tohle dobře připravené nohy. Když jsem viděl profil trati, bylo mi jasné, že pokud mám někdy někde porazit Tonyho, bude to na trati, jako je tahle," prohlásil v televizním rozhovoru Wiggins, jenž měl z časovky na MS dosud na kontě dvě stříbra (2011 a 2013) a rivala Martina předčil jako jediný rovněž na hrách v Londýně.

Martin má již šestou časovkářskou světovou medaili, po vítězstvích v letech 2011 až 2013 a dvou bronzech přidal do sbírky cenných kovů první stříbro. Nejúspěšnějším časovkářem MS zůstává Cancellara s čtyřmi zlatými a třemi bronzovými medailemi.

Dvaadvacetiletý Vakoč, třetí nejmladší muž ve startovním poli, skončil v třetí desítce. Na vítězného Brita ztratil přes tři a čtvrt minuty.

Mistrovství světa v silniční cyklistice v Ponferradě (Španělsko):

Muži - časovka (47,1 km):

1. Wiggins (Brit.) 56:25, 2. Martin (Něm.) -26, 3. Dumoulin (Niz.) -41, 4. Kirijenko (Běl.) -48, 5. Dennis (Austr.) -58, 6. Malori (It.) -1:12, 7. Oliveira (Portug.) -1:22, 8. Vorobjev (Rus.) -1:30, 9. Bárta (ČR) -1:43, 10. Castroviejo (Šp.) -1:44, ...29. Vakoč (ČR) -3:18.