Alpe d´Huez – Když po středeční etapě cyklistický expert deníku Aktuálně.cz Lubor Tesař tvrdil, že Roman Kreuziger bude klíčovou osobou v boji o žlutý dres na letošní Tour de France, nemýlil se (VÍCE ZDE!). Stejně jako v pondělí, když říkal, že by pro něj bylo ideální dostat se na bednu v průběžném pořadí co nejpozději.
Český závodník se totiž po středeční skvělé časovce dostal pod velký tlak soupeřů a v prvním kole – čtvrteční etapě se dvěma výstupy na Alpe d´Huez – s nimi prohrál. Ovšem ne vlastní vinou. Důvodů, proč Contador s Kreuzigerem královskou alpskou zkoušku dokončili s minutovými a většími rozdíly na své největší konkurenty, je totiž více...
První - špatně načasované ataky: Hned po startu čtvrteční etapy se pokusilo o nástupy několik různých jezdců, jenže Froome, ač bez svých domestiků, se je jal sjíždět. Učinil tak ale až v okamžiku, kdy se mu pokusil ujet Michael Rogers, třetí nejlepší jezdec party Saxo-Tinkoff v průběžné pořadí.
Australan tak de facto dovezl Brita i ostatní lídry za záda skupince na čele, ve které měl i dva své parťáky a která měla šanci na úspěch. Že to nebyl povedený tah, se ukázalo za vrcholem Col de Manse, kde se utvořila další skupinka devíti jezdců, kterou již nechal Froome i ostatní ujet.
Až o několik desítek kilometrů později vyrazili z pelotonu také Roche s Paulinhem ze Saxa, kteří už byli také v prvním útoku. Jelikož v tomto případě Frooma nechali v klidu, je pravděpodobné, že by tomu tak bylo i v úvodu závodu. Oba sice ujeli pelotonu na dvě minuty, čelní skupinu ale nebyli schopni sjet a poté, co je Froome a spol. při prvním stoupání na Alpe d´Huez pohltili, odpadli.
Saxo-Tinkoff nevyšel ani třetí pokus o atak – ve sjezdu z Col de Sarenne. Ke dvojici Contador-Kreuziger se totiž nikdo nepřidal. Důvod? Ten je obsažen v dalším bodě...
Druhý – spolupráce Movistaru se Sky: Koalice v profesionálním pelotonu nejsou povolené, zakázat a prokázat je ale lze těžko. Při všech možných spekulacích a variantách, kdo by komu mohl navzájem pomoct, se před čtvrtek tak trochu zapomnělo na možnou spolupráci právě těchto stájí. Dílem i proto, že poprvé – při výšlapu na Mont Ventoux komunikace mezi Froomem s Quintanou pořádně zaskřípala (VÍCE ZDE!).
Jenže na Alpe d´Huez to vypadalo zcela jinak. Při sjezdu z Col de Sarenne to byli právě a především jezdci Movistaru, kteří sjeli dvojici Saxo-Tinkoff a poté na rovině nasadili ďábelské tempo, kterým očesali další jezdce, aby při stoupání na Alpe d´Huez opět předali taktovku jezdcům Sky.
„Dneska nám nejely nohy. Nevím proč, prostě to nešlo. Tým na mě pracoval skvěle, ale mně to prostě nešlo. Nemyslím si ale, že by mně a Romanovi nějak výrazně sebral síly atak ve sjezdu z Col de Sarenne,“ pronesl po etapě španělský lídr dánské formace Alberto Contador. Jen on sám ví, zda-li mluvil pravdu.
Jisté je, že spolupráce Sky a Movistaru byla do očí bijící a jezdci obou stájí jen těžko po etapě mohli odrážet otázky na toto téma. Jeden ze sportovních ředitelů Sky – Nicolas Portal – za předchůdce Movistaru Caisse d´Epargne čtyři sezóny jezdil a na Tour startoval po boku současného kapitána týmu Valverdeho v roce 2007.
Dres Movistaru pak dříve oblékali například i David Lopez, který přišel do Sky dokonce před touto sezónou, nebo Vasil Kirilenka. „Žádný pakt v tom nehledejte, jen jsme všichni vydělali na tom, že jsme dneska pracovali společně,“ tvrdil po etapě Kolumbijec Nairo Quintana, který se posunul na průběžné třetí místo o dvanáct vteřin před Kreuzigera. Hodně chabá obhajoba, že?
Třetí – únava: Kreuziger v průběhu Tour, ale i před etapou, několikrát zopakoval, že je tu pro Contadora. A svá slova do puntíku splnil. Pomáhal mu při prvním výšlapu na Alpe d´Huez, při jízdě na Col de Sarenne, táhl jej z kopce dolů a následně dokud to šlo i při druhém stoupání na věhlasnou horu. A to hned dvakrát, Contador se sice dokázal Frooma a spol. držet déle než český závodník, jenže následně daleko rychleji vytuhl a další kilometry se nechal vést rodákem z Moravské Třebové.
Že je to příliš nacionalistické? Nikoliv. Kdyby byl španělský lídr v pohodě, nikdy by je Kreuziger – který byl v jeden okamžik zpět o 37 vteřin – nedojel. Nikdy by Kreuziger nedokázal poté držet odstup na konstantní úrovni s Portem táhnoucím Frooma. Contador si z háku za českým parťákem vystoupil až necelé dva kilometry pod vrcholem v nejmírnější pasáži kopce, přesto mu „odjel“ jen o 16 sekund.
Suma sumárum: Kreuziger proti přesile svůj souboj super-domestiků s Portem na Alpe d´Huez prohrál. Důležité je ale slovo "přesile", vždyť i Quintana či Froome ve svých komentářích zmiňovali českého závodníka jako muže, kterého se především potřebovali ve čtvrtek „zbavit“.
Stalo se tak, Kreuziger ale obstál se ctí. Navíc se mu tím paradoxně otevírají dveře pro to, aby se konečně přestal v rozhodujících pasážích etap ohlížet na svého kapitána. Poprvé za více jak dva týdny totiž nezazněla po etapě z úst Fabrizia Guidiho, sportovního ředitele Saxo-Tinkoff, slova typu „Sice to nebylo ideální, ale stále máme před sebou jeden cíl, pokusit se dostat Contadora do žlutého dresu“!
Ne tentokrát mluvil Guidi o tom, že si s týmem musí sednout a probrat další strategii. Jen slepý – nikoliv pak zkušení cyklističtí manažeři – by totiž neviděl, že boj španělského „Pistolníka“ o třetí triumf na Tour de France je tentokrát marný a že jeho dvorní pomocník v horách má minimálně stejnou formu jako on sám...
Co se nakonec upeče v kuchyních všech stájí, to začnou zjišťovat fanoušci cyklistiky již dnes krátce po 11. hodině. Právě na tuto dobu je naplánován start 19. etapy dlouhé 205 kilometrů, která provede peloton přes pět horských prémií a při které jezdci nastoupají přes pět tisíc výškových metrů. On-line reportáž z celé etapy můžete SLEDOVAT ZDE!