Utkají se Kličko s Furym v odvetě v Emirátech? Ukrajinci radí i Tyson

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
26. 1. 2016 14:16
Boxeři těžké váhy Tyson Fury a Vladimir Kličko už znají datum své odvety, místo konání vzájemného duelu číslo dvě se ale ještě řeší. A nejen to. Porážkou ukrajinského krále posledního desetiletí se totiž nejtěžší boxerská váhová divize pořádně rozhýbala.
První zápas mezi Vladimirem Kličkem a Tysonem Furym překvapivě vyhrál druhý jmenovaný.
První zápas mezi Vladimirem Kličkem a Tysonem Furym překvapivě vyhrál druhý jmenovaný. | Foto: Reuters

Praha - Ještě sice není nic jasného, přesto už mohou fanoušci boxu zpozornět. V květnu letošního roku, nejspíše hned 7. května, si to mezi sebou rozdají v dlouho očekávané odvetě Brit Tyson Fury a Ukrajinec Vladimir Kličko.

Ve hře bude kromě titulů WBA (Super), WBO a IBO v těžké váze také čest, sláva i chuť po pomstě. A také velké peníze.

Smlouvu ještě nepodepsali

Velké boxerské weby mají jasno. Oba obři se utkají v odvetě za listopadovou senzaci, kdy Fury ukončil po jedenácti letech neporazitelnost ukrajinského multišampiona, v květnovém termínu. Potvrdil to Furyho strýc a kouč v jedné osobě Peter: "Všechno je otevřené. Všechno je směřováno do května příštího roku. Ale není zatím přesně určený termín."

Ukrajinská média už ale s odkazem na zdroje blízké Kličkovi oznámila, že datem velké odvety bude 7. květen. Místo? To se zatím řeší. "Můžeme bojovat v Anglii (ve Wembley), Německu (aréna Bayernu Mnichov), nebo i ve Spojených arabských emirátech. Uvidíme, která alternativa bude nejzajímavější po finanční stránce," pronesl Peter Fury.

Sám Ukrajinec už na přelomu roku přiznal, že si klidně zaboxuje na ostrovech, jelikož je nyní on vyzyvatelem, navíc britská libra momentálně proti euru posílila. Na druhou stranu zprávy z obou stran dávají tušit, že díky doložce o odvetě bude mít i tentokrát Kličko se svým týmem K2 Promotions při jednání hlavní slovo.

Furyho tým se favorita nebojí

"Ta doložka mě stála v každém zápase pořádný balík peněz, ale jsem za ni rád," řekl k tomuto letos čtyřicetiletý bývalý král supertíhy. "Všechny ty triky z prvního zápasu se tentokrát nebudou opakovat, nemáme se čeho bát," kontroval Peter Fury.

Přestože ještě není známo místo konání, jistoty tu jsou. Půjde o pořádný balík peněz. Už v prvním souboji si dle odhadů oba bojovníci mezi sebe rozdělili zhruba 80 až 90 milionů dolarů. Stále není jasné, kdo bude Ukrajince trénovat, jeho starší bratr Vitalij ale o víkendu odmítl spekulace o svém návratu do ringu a naznačil, že jej role kyjevského starosty plně vytěžuje, takže se nejspíše ani více nezačlení do Vladimirova týmu.

A předně: konec jeho nadvlády nad těžkou vahou pořádně zčeřil dlouho stojaté vody nejsledovanější boxerské divize. Furymu ihned po jeho výhře hodně kontroverzně odebrala pás federace IBF, jejíž nový šampion se jmenuje Charles Martin. Paradoxně byl jeho prvním gratulantem u ringu po výhře nad Vjačeslavem Glazkovem právě manchesterský obr.

Těžká váha se rozhýbala

Sám málo známý devětadvacetiletý Američan poté po Furym zatoužil, stejně jako po třetím šampionovi do party – vládci federace WBC Deontayi Wilderovi. Na toho má ale políčeno jeho povinný vyzyvatel Alexander Povětkin (obě strany spolu už jednají, shodu by měly najít do konce února) a také opět novopečený král divize.

"Duel nás dvou by byl tím největším v historii těžké váhy. Dva neporažení šampioni, jeden z Velké Británie, druhý z Ameriky. Oba umí vystupovat, umí bavit, oba jsou mladí, oba jsou hezcí," řekl sedmadvacetiletý Fury na konto souboje s o tři roky starším rivalem. Oba se kočkují už nějaký ten pátek skrze sociální sítě, předminulý týden pak Brit svého soka konfrontoval přímo v ringu po výhře nad Polákem Arturem Szpilkou.

Pokud oba vyhrají své duely, které by se měly uskutečnit v květnu či červnu, je jejich vzájemný velký střet více než reálný. Dá se ale říct, že se už oba dostali do fáze, že by jejich bitva byla zajímavá i ve chvíli, kdyby oba (či jen jeden z nich) v nejbližších soubojích prohráli.

Žebříčky federací doznaly změn

Hodně o dalším vývoji v těžké váze mohou říct i žebříčky jednotlivých federací. Kličko po porážce rázem vypadl po letech i z top 15 federace IBF, WBO jej eviduje na čtvrté pozici, WBA pak coby trojku, WBC jej ignorovala dlouhodobě i v časech jeho vlády. Ani v jednom případě tak není povinným vyzyvatelem.

Na svoji šanci tak čekají zmíněný Povětkin, Martin (jednička WBO!) a také Luis Ortiz. V ratingu WBA je už na čtvrté pozici americký bouřlivák Shannon Briggs, nově je pak číslem devět Brit David Haye a skvěle si u všech čtyř top federací vedou dva největší neporažené talenty současnosti – ostrovní bijec Anthony Joshua a Novozélanďan Joseph Parker.

Ty údajně chce vidět promotér druhého jmenovaného Dean Lonergan proti sobě, zatím se ale dohoda nepovedla dotáhnout do konce. "Eddie se o Joshuu bojí, chrání si ho, co to jde, a bude tak dělat, jak jen to bude možné. Chtěl jsem si s ním během dvouměsíčního pobytu v Anglii sjednat schůzku přes naše společné známé, on ji ale několikrát odmítl," řekl Lonergan.

Joshua míří k Wilderovi?

Joshua by se měl do ringu vrátit 9. dubna proti zatím neznámému soupeři. Mluví se především o dvou jménech: krajanovi Derecku Chisorovi, kde by šlo o titul mistra Evropy, ale daleko více v posledních dnech o Kamerunci Carlosi Takamovi.

Důvod je nasnadě: Joshua je dvojkou WBC, Takam trojkou. Hearnovi jde o to, aby tento souboj posvětil jako eliminační, což by v praxi znamenalo, že jeho vítěz by vyzval lepšího z dvojice Deontay Wilder vs. Alexander Povětkin.

"S Hayem bych nebojoval ani o sto milionů dolarů. S Joshuou? Klidně. Chci ho, on chce mě. Chce to i jeho promotér. Pokud je připravený, můžeme jít do toho. Vidím to tak, že se ho nyní snaží Hearn prosazovat, vychvalovat, zpopularizovat, udělat mu parádní zápasový rekord, ale jakmile potká mě, pošlu ho k zemi. Bude jen dalším krmivem pro lva," ozval se v pondělí na téma Joshua i sám Fury.

Ten se ale nejdříve musí vypořádat s Kličkem. Tak mluví smlouva k jejich prvnímu souboji. Kvůli tomu dostal nezveřejněný bonus ke svému garantovanému výdělku. A kvůli tomu musí nyní vyčkávat, a i kdyby chtěl, nesmí absolvovat do odvety žádný jiný duel. Dle všeho mu to ale vadí pramálo. "Porazím ho i podruhé. Jen s tím, že ho tentokrát pošlu k zemi," chvástá se.

Tyson radí Kličkovi, jak na Furyho

Kromě fanoušků s ním ale nesouhlasí i muž, po kterém dostal své křestní jméno. "Nemyslím si, že by měl Kličko odvetu prohrát. Nemyslím si, že existuje někdo, kdo jej může porazit," začal své povídání letos padesátiletý legendární Američan Mike Tyson.

"Je ale jasné, že musí bojovat jinak než prve. Je to tak, že pokud bude více agresivní, bude házet více úderů, nebude tolik vyčkávat, tak dle mého vyhraje," vysvětlil svá předchozí slova.

A poté i zajímavě rozebral důvod porážky Klička v prvním duelu. "Loni na podzim se mu narodilo dítě, před zápasem se měl oženit s Hayden Panettierovou). Musel řešit spoustu věcí kolem. A všichni víme, co s chlapy dovedou ženy udělat. Láska je šílená věc, kámo. V ringu to nebyl ten Kličko, co známe," řekl muž, který si sám užil hodně bouřlivé první manželství s herečkou Robin Givensovou.

Bude mít slavné "Zvíře" pravdu a odveta se bude odehrávat podle dlouholetého scénáře, nebo se Fury opět postaví prognózám a definitivně změní rozložení sil v těžké váze? Na tyto i další otázky dostanou fanoušci odpovědi v květnu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy