Mimořádná zpráva

Lucernu opět ovládnou drsní hoši a krásné dívky v retro stylu 30. let

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
30. 12. 2015 6:46
Galavečer bojových sportů v pražské Lucerně slibuje opět zajímavou podívanou, poprvé také s možností sledování v přímém televizním přenosu.
Tojla Hunanyan a Luboš Šuda (vpravo), největší boxerské hvězdy galavečera bojových sportů v Lucerně.
Tojla Hunanyan a Luboš Šuda (vpravo), největší boxerské hvězdy galavečera bojových sportů v Lucerně. | Foto: Lenka Bartáková, www.czechfighters.cz

Praha – Už posedmé v řadě se mohou fanoušci bojových sportů těšit na velké finále roku v pražské Lucerně, která platí za Mekku bojovníků v Česku. Ve středu večer u toho navíc poprvé budou také v přímém přenosu televizní kamery – v tomto případě O2 Sport!

Hned šest zápasů klasického boxu připravili do velkého sálu Lucerny promotéři Mirek Pek a Matouš Rajmont. V pěti z nich se představí tuzemské jedničky svých vah, Štěpán Horváth pak je číslem dvě za svým přemožitelem z loňského Heroes Gate Toljou Hunanyanem.

Toho čeká v souboji neporažených středních vah Chorvat Frane Radnič, pro kterého půjde o první duel mimo domov, nebo Bosnu. "Je to také obojživelník, který umí boxovat i kopat. Přestože má více výher, je v žebříčku nade mnou, což dává tušit, že dosud nenarazil na kvalitního soupeře. Uvidíme, co předvede v Lucerně, protože moje forma je skvělá," řekl už třiatřicetiletý Hunanyan serveru czechfighters.cz.

Přestože sám sebe – oprávněně – vidí za obojživelníka, v letošním i příštím roce se soustředí především na zápasy v klasickém boxu. Pomáhají mu v tom mimo jiné i kvalitní sparingy v Německu u nejlepších kontinentálních stájí Sauerland Event a SES Boxing. "Co bude dál, nevím. Další nabídky nemám, uvidíme, zda mě Lucerna posune nahoru, nebo dolů," má jasno.

Pozici české jedničky bude hájit proti zahraničním soupeři také plzeňský obr Václav Pejsar, kterého prověří tvrdý a především zkušený Gruzínec Šalva Jomardišvili. Devětadvacetiletý bijec z Poli se pohybuje v profesionálním ringu už deset let, během kterých se dostal se svými 175 centimetry ze střední váhy až mezi obry.

Přesto jej není radno podceňovat, například Ukrajinci Andreji Ruděnkovi, se kterým se v parádní bitvě (prohrané na body) utkal také Pejsar, ustál sedm kol, než padl k zemi. "Stal se profíkem v době, kdy já ani netušil, že někdy budu vůbec boxovat. Mezi jeho silné stránky patří neustálý tlak, velký tlak a síla v zadní ruce. A pochopitelně zkušenosti," předvedl český bijec slušnou taktickou průpravu.

"Taktiku mám danou, pečlivě připravenou a doufám, že ji ukáži v ringu. Hlavně se musím uvolnit, nehnat se za jedním knockoutovým úderem, ale snažit se kombinovat a neunavovat se nepřesnými údery," dodal Pejsar, o kterého je nejen v zahraničí, ale také na českém území velký zájem.

Hodně zajímavý souboj pak nabízí lehká střední váha a setkání Vladimíra Říhy z X-Gymu Lukáše Jirkovského a již zmíněného Peka s Michalem Vosykou. Ten se loni na stejném místě blýskl brutálním sestřelním Michala Dufka, kterého čeká bitva s Janem Holcem, domácí jedničkou lehkého velteru. Tedy divizi, která je Dufkovi rozhodně bližší, než nepovedený velterový pokus s Vosykou.

Ale zpět k bitvě Říha právě s Vosykou. Pro toho bude Lucerna neuvěřitelným dvanáctým zápasem letošního rohu, naposledy se představil kladenský rodák v Londýně, kde padl na body s domácím talentem Mattem McCarthym. Předtím ustál všech osm kol dalšímu mladíkovi Ferdinandu Pilzovi.

Jenže zatímco zahraničním prospektům sice odolává, ale nakonec prohrává, na domácí půdě je tomu trochu jinak. V Česku dosud padl Vosyka pouze s Janem Balogem (hodně sporně) a Toljou Hunanyanem. Jinak pět vítězství. Pro teprve čtyřiadvacetiletého Říhu další těžká výzva ve snaze ukázat, že dřinou a pílí se dá probít i z Česka do světa.

"Bude to pro mě těžký zápas, je o dost vyšší a zkušenější, než já. Poctivě jsem se na něj ale připravoval a doufám, že v gladiátorské aréně všechno prodám. Myslím, že co se týče přípravy, nemohu být spokojenější," věří si Říha.

Hlavním boxerským tahákem večera bude nestárnoucí Luboš Šuda. V dubnu čtyřicetiletý nestor české scény bojových sportů, který se s trochou nadsázky loučí už pátým rokem, se postaví dalšímu tvrdému Gruzínci, Giorgimu Tevdorašvilimu. Osmadvacetiletý rodák z Gori umí překvapit a zle zatopit favorizovanému soupeři, stejně jako zcela vybouchnout.

"Moje taktika? Ta už je asi dána dopředu. Ospalý začátek, který budu stupňovat, dokud soupeře v šesti vypsaných kolech nepřejedu. Je to tvrdý soupeř, který bojuje ze dvojitého krytu, tlačí se na soupeře a rozdává tvrdé údery," láká Šuda na zajímavou štípanou, kterou by měl galavečer ve vyprodané Lucerně vrcholit.

Fanoušci, kteří se nedostali k lístkům (na kase Lucerny bude k dispozici ještě asi 400 kusů), nemusí smutnit. Tedy v případě, kteří mají ve své programové nabídce stanici O2 Sport. Ta totiž přinese celý galavečer v přímém přenosu, který startuje už v 19:00 hodin.

Ti, kteří budou chtít shlédnout nejen výše představené souboje naživo a dorazí v oblečení alespoň trochu s nádechem 30. let minulého století, se mohou těšit u vstupu na dárek od pořadatelů.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před tsunami

Americké úřady ve čtvrtek vydaly varování před vlnou tsunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné zemětřesení - podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Podle agentury AP mohlo samotné zemětřesení způsobit menší až středně těžké škody v oblasti epicentra. Zatím však nejsou hlášeny žádné oběti ani škody, poznamenala agentura Reuters.

Zemětřesení udeřilo zhruba 91 kilometrů jihovýchodně od oblasti Perryville, zhruba 800 kilometrů od největšího města na poloostrově Anchorage.

Zdroj: ČTK
Další zprávy