Strachová: Za odměnu si koupím boty. A děti zatím odkládám

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
17. 2. 2015 15:33
Česká slalomářka Šárka Strachová se vrátila z MS ve sjezdovém lyžování, kde získala bronzovou medaili.
Šárka Strachová se svými medailemi z MS ve sjezdovém lyžování
Šárka Strachová se svými medailemi z MS ve sjezdovém lyžování | Foto: ČTK

Praha - Slalomářka Šárka Strachová si z MS v americkém Beaver Creeku přivezla bronzovou medaili a po dlouhých šesti letech se tak na světovém šampionátu znovu radovala ze zisku cenného kovu.

„Vedle bronzové radosti z olympijských v roce 2010 je to už čtvrtá medaile ze světového šampionátu, ale pro mě je jednoznačně nejemotivnější,“ usmívala se při rozhovoru pro Aktuálně.cz

Řekla jste, že pro vás má tento bronz cenu zlata?

Každá z mých medailí má svůj příběh, ale ta letošní má pro mě největší hodnotu. Vždyť jsem si pro ni dojela po šesti letech, v nichž se mi podařilo po nemalých zdravotních problémech vrátit se mezi světovou elitu. Byla to dlouhá cesta a jsem moc ráda, že jsem v sobě našla potřebnou energii v lyžování pokračovat. Za tvrdou práci jsem se dočkala sladké odměny.

Co považujete za rozhodující pro váš nádherný výsledek?

Sešlo se všechno, co bylo potřeba. Čili mentální síla, psychická odolnost, dobrá technika jízdy, kvalitní materiál a víra sama v sebe.

Stačila jste tento velký úspěch už oslavit?

Už během šampionátu jsem dostávala spoustu povzbuzujících pozdravů, což byl pro mě hnací motor. Po závodě se ozvala velká únava, ale velice příjemná. Byla jsem šťastná, že se mi to podařilo. Atmosféra, především díky zlaté domácí Američance Shiffrinové, byla při vyhlášení výsledků báječná, stejně jako celý večer. Gratulovaly mně soupeřky i trenéři. Spát jsem šla až asi v jednu hodinu po půlnoci.

Byla stejně příjemná i cesta do Prahy?

To už bylo horší, protože letadlo mělo zpoždění a spoj z Londýna jsme nestihli. Naštěstí jsme se vešli do dalšího letu, přesto do Prahy jsme se včera dostali místo v poledne až večer.

Zůstala vám ještě motivace do letošních závěrečných závodů?

Samozřejmě! Jsem po fyzické i psychické stránce v pořádku. Proto ve zbývajících třech vystoupeních se chci opět prosadit a potvrdit, že bronz z šampionátu nebyl náhodný. V neděli mě čeká slalom v Mariboru, pak další závod ve Švédsku a na závěr sezony finále Světového poháru ve Francii.

Co všechno vám mistrovství světa prozradilo?

Především správnost mého rozhodnutí vrátit se do lyžařského světa. Výrazně mně v nelehkých chvílích pomohl manžel Antonín, můj bývalý kondiční kouč. Zároveň jsem však zjistila ještě určité rezervy, které když využiji, tak bych si mohla dojet pro další body do Světového poháru, což je můj nejbližší cíl.

Kdysi jste netajila, že byste chtěla mít tři děti. Platí to stále?

Platí, ale tento plán se posouvá. Byla by přece škoda končit, když se mi zase začalo dařit. Nechci mít někdy pocit, že jsem svoji sportovní kariéru ukončila zbytečně brzy.

To tedy znamená, že na úspěšné vlně chcete pokračovat i v příštích letech?

Nechybí mně potenciál, a proto v příštím roce bude mým přáním  zaútočit na malý křišťálový globus. Chce to však zabydlet se pravidelně na pódiu.  V každém případě budu pokračovat, hodlám využít současné pohody, energie i uvolnění. Vím, že to bude nesmírně těžká cesta, ale pokusím se ji zvládnout.

Uvažujete i o účasti na Zimních olympijských hrách v roce 2018?

Olympijské dveře mám zatím zavřené, ale ty jsem měla i před letošní sezonou. Nicméně tři roky je ještě hodně dlouhá doba a teprve v dalších letech uvidím, v jaké jsem formě a jak se budu celkově cítit.

A můžete nám prozradit, co si koupíte za finanční odměnu z mistrovství světa?

Jsem milovnice koní a tak jsem se rozhodla koupit si pěkné jezdecké boty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Vatikán usiluje o další prodloužení smlouvy s Čínou o jmenování biskupů, řekl agentuře Reuters papež František. Smlouva, jejíž znění není veřejné, podle něj funguje dobře. Kritici ale poukazují na to, že od jejího vzniku v roce 2018 bylo jmenováno jen šest biskupů. Domnívají se, že Vatikán udělal Pekingu příliš velké ústupky.

Smlouva mezi Vatikánem a Pekingem, které neudržují oficiální diplomatické vztahy, je dočasná a trvá dva roky. Poprvé ji Čína s Vatikánem uzavřely v roce 2018 a v roce 2020 ji prodloužily. Její platnost, pokud se obě země nedohodnou na prodloužení, končí letos v říjnu.

"Smlouva funguje dobře a já doufám, že bude v říjnu obnovena," řekl papež František v sobotním rozhovoru, jehož část agentura Reuters zveřejnila v úterý. Dohodu papež přirovnal ke snahám svých předchůdců, kteří se snažili vytvořit vztahy se zeměmi sovětského bloku.

"Diplomacie je umění možného a schopnost proměnit v realitu věci, které jsou možné," uvedl papež. Dodal, že smlouva není ideální a že jmenování biskupů pokračuje pomalu.

Smlouva však mezi částí hodnostářů a věřících vzbudila kritiku. Poukazují na to, že se souhlasem papeže bylo v Číně od roku 2018 jmenováno pouze šest biskupů. Mezi nejviditelnějšími kritiky je hongkongský kardinál Joseph Zen. "Vatikán snad jednal i v dobré vůli, ale udělal nerozumné rozhodnutí," uvedl v červnu Zen. Situace katolíků v Číně po podepsání dohody se podle něj nezlepšila.

Dohoda ukončila mnoho desetiletí trvající spor o jmenování biskupů. Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951 a v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Čína má zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Ke katolické víře se tam hlásí přes 12 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci schválili regulaci velkých digitálních firem, nezákonného obsahu a dezinformací

Evropský parlament schválil dvojici klíčových digitálních norem, které mají mimo jiné lépe chránit konkurenční prostředí na internetu či přimět velké společnosti, jako je Meta Platforms nebo Google, aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu a dezinformacím. Europoslanci přijali pravidla označovaná jako akt o digitálních službách a digitálních trzích, kterými EU poprvé po dvou desetiletích výrazněji reguluje internetové prostředí a reaguje na rychlý vývoj komunikace a obchodování na síti.

Podle aktu  o digitálních službách budou muset platformy zavést opatření proti šíření nezákonného obsahu a dezinformací. Velkým firmám, které tak neučiní, budou hrozit pokuty až do výše šesti procent jejich ročního globálního obratu. Sociální média a internetová tržiště pak budou muset chránit uživatele před nabídkami nelegálního zboží a služeb.

Akt o digitálních trzích zavádí pojem gatekeeper, což je velká společnost významně ovlivňující provoz internetu. Tyto firmy budou mimo jiné sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na jejich služby. Přísnější bude i dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými. Pokuty jsou vyšší a mohou dosáhnout až deseti procent celosvětového ročního obratu.

Europoslanci po předchozí dohodě se zástupci členských zemí schválili obě normy jasnou většinou hlasů. Definitivně je potvrdí ministři členských zemí na některém z příštích zasedání vedených českým předsednictvím EU.

Další zprávy