Praha – Letošní Tour de France dnes vstoupí téměř 200 kilometrů dlouhou rovinatou etapou do svého druhého týdne. Ten slibuje neméně zajímavou podívanou, jako ten úvodní, který odstartoval poprvé v historii na Korsice.
A právě za úvodními devíti dny nejslavnějšího cyklistického závodu světa se na následujících řádcích podíváme. Vybrali jsme pro vás pět nejzajímavějších momentů prvního týdne stoleté „Staré dámy“, které pobaví, zaujmou i ohromí.
Autobus v cíli etapy (VIDEO ZDE!): V úvodní korsické etapě celé Tour se dala nervozita v pelotonu doslova krájet. Jenže v průběhu 213 kilometrů dlouhé zkoušky ještě nikdo netušil, co se stane v samotném závěru. Zhruba dvacet minut před příjezdem cyklistů do finiše se totiž zasekl pod cílovou výsledkovou tabulí autobus stáje Orica-GreenEDGE, který nemohl ani dopředu ani dozadu.
Neklid ještě umocňoval zoufalý výraz řidiče, který tušil průšvih, ale nemohl s ním nic udělat. Pomohl až zásah policistů, kteří vypustili přední kola autobusu, jehož výška se snížila a ten tak mohl vycouvat z cílové rovinky. Jenže už před tím informovali pořadatelé závodníky o zkrácení tratě. Balík tak znervózněl ještě více a nakonec došlo i na hromadný plán.
Určit viníka není třeba, o kuriózní zážitek už ale Tour nepřijde. S odstupem času se už této situaci i sami závodníci zasmáli. A nejen oni. „Věřím tomu, že kdyby tam autobus zůstal, tak takový Peter Sagan by si poradil i s ním,“ neslo se například už v uvolněném duchu na internetových diskuzích mezi fanoušky i odborníky. Vítěz třetí etapy – Simon Gerrans, právě z Oricy - pak triumf věnoval mimo jiné i nešťastnému řidiči týmového autobusu.
Pomlácení hrdinové: I letošní Tour de France zažila v prvním týdnu řadu pádů, ostatně jako v každém ročníku. Do dnešní desáté etapy tak vjede už jen 182 jezdců z původního pole 198 závodníků. Kvůli zraněním z těžkých pádů opustili závod předčasně mimo jiné Jürgen van den Broeck, Janez Brajkovič, Nacer Bouhanni či Christian Vande Velde.
„Ochutnávce“ korsického i francouzského asfaltu se ale nevyhnuly ani největší hvězdy závodu – Chris Froome (ten ještě před samotným začátkem závodu), Alberto Contador, Roman Kreuziger, Ryder Hesjedal (pokračuje údajně ze zlomenými žebry), Peter Sagan či Mark Cavendish. V nedělní etapě se rovnou do lesa podíval i jeden z pomocníků lídra Sky – Peter Kennaugh (VIDEO ZDE!)
Saganova parta dvakrát jinak: Hodně vidět byla i stáj slovenského expresu Petera Sagana. Poprvé při časovce, kterou nezvládl jen těsně v časovém limitu třicetiletý Američan Ted King. Ten se na slavný závod podíval poprvé v kariéře, jenže hned v první etapě si tvrdě natloukl v hromadném pádu. Bojoval, nechtěl vzdát, jenže v týmové časovce ve čtvrté etapě odpadl krátce po startu, a následně nesplnil časový limit. O sedm vteřin!
Verdikt organizátorů byl nemilosrdný: diskvalifikace a konec v závodě. Muž, který 25 kilometrů bojoval sám s časem, na kterého se přijeli podívat rodiče a kterého obdivoval celý cyklistický svět, musel se slzami v očích opustit scénu. Zvrátit verdikt nepomohl protest stáje i vlna kritiky napříč fórem fanoušků a médii.
Italská formace ale i pro něj nakonec dokázala opanovat páteční, „rovinatou“ etapu z Montpellier do Albi. Na devadesátém kilometru osm jezdců v zelených dresech nastoupilo na čelo pelotonu, utrhlo většinu sprinterských spolufavoritů a celou práci už jen osmičlenné formace zakončil nekompromisním spurtem za letošním prvním etapovým vavřínem na „Staré dámě“ Peter Sagan.
Dominátor Froome: O den později se poprvé vjelo do skutečných hor, ve kterých si to měli rozdat mezi sebou lídři jednotlivých stájí. Jenže všechno bylo jinak. Britská formace Sky dokonalou týmovou prací rozbila konkurenci doslova na kousky. Nejbližší pronásledovatelé Chrise Frooma (vyjma jeho parťáka Richieho Porteho) dojeli do cíle s více jak minutovou ztrátou, téměř dvě minuty ztratil i přes vydatnou pomoc parťáka Romana Kreuzigera i například Španěl Alberto Contador.
Někteří další ale dopadli ještě hůře. Joaquím Rodriguez si přivezl přes dvě minuty, Jakob Fuglsang dvě a půl, Andy Schleck či Pierre Rolland před tři a půl a Cadel Evans před čtyři minuty. Jeho věrný parťák z loňské sezóny Tejay van Garderen se pak na vrchol v lyžařském středisku Ax 3 Domaines vyškrábal se ztrátou přes 12 minut.
Nikdo není neporazitelný aneb Facka pro Sky: Jenže jak v sobotu „Muži v černém“ zazářili, tak v neděli při další horské etapě totálně propadli! Už po třiceti ze 170 kilometrů se ve smečce spolufavoritů ocitl lídr závodu Chris Froome jako sám voják v poli. Zatímco již výše zmíněný Kennaugh se propadl ne vlastní vinou, zbytek jeho formace situaci buďto podcenil, nebo na to neměl po náročné sobotě fyzicky.
Tak, či onak, Sky dostala pořádnou facku a soupeři zjistili, že ani Britové nejsou neporazitelní. Paradoxně však ze situace Valverde, Contador a spol. nic nevytěžili, po náročné sobotě a expresní neděli nedokázali (a ani se nepokusili) Frooma uštvat a ten tak dojel do cíle s nimi bok po boku, což zkritizovali fanoušci i někteří odborníci, mimo jiné i expert Aktuálně.cz Lubor Tesař (JEHO SLOUPEK NALEZNETE ZDE).