Štafeta tentokrát skončila až osmá. Zlato obhájili Švédové

Sport Sport
16. 2. 2014 12:30
Česká běžecká štafeta v Soči podle očekávání neobhájila třetí místo z Vancouveru a nakonec dojela "až" osmá.
Češi třetí místo z Vancouveru neuhájili a nakonec skončili osmí. Stejně jako před čtyřmi lety přivezl Švédy do cíle na prvním místě Marcus Hellner.
Češi třetí místo z Vancouveru neuhájili a nakonec skončili osmí. Stejně jako před čtyřmi lety přivezl Švédy do cíle na prvním místě Marcus Hellner. | Foto: Reuters

Krasnaja Poljana - Čeští běžkaři v Soči neobhájili ve štafetě na 4x10 kilometrů třetí místo z Vancouveru a nakonec dojeli "až" osmí.

I když díky vynikajícímu výkonu Lukáše Bauera byli Češi po druhém úseku na třetím místě, Martin Jakš předal finišmanovi Dušanu Kožíškovi jako pátý a Kožíška v závěru ještě předstihli tři další finišmani. 

Závod stejně jako ve Vancouveru zcela jasně opanovali Švédové, kteří tak navázali na sobotní triumf švédských kolegyň ve štafetě.

Na druhém místě skončili díky vynikajícímu výkonu Alexandra Legkova na třetím úseku Rusové, třetí skončili Francouzi, kteří před čtyřmi lety prohráli ve finiši boj o bronz právě s českým kvartetem.

Šance na lepší výsledek se českým barvám přisuzují ve středečních klasických sprintech, do nějž by měl nastoupit Bauer spolu s Alešem Razýmem, který dnes českou štafetu rozjížděl.

Švédové potvrdili roli favoritů

Švédové potvrdili, že jsou i díky stříbrným medailím Marcuse Hellnera a Johana Olssona a bronzu Daniela Richardssona v předchozích závodech v Soči největším favoritem na obhajobu prvenství.

Velmi dobře štafetu rozběhl Lars Nelson, jehož se udržel jen Francouz Gaillard a překvapení klasické patnáctky Fin Niskanen.

Díky Richardssonovi a Olssonovi si Švédové vypracovali čtvrtminutový náskok a Hellner si stejně jako před čtyřmi lety užil v cílové rovince triumf s vlajkou nad hlavou. V cílové rovince rozhodl o stříbru pro Rusy Maxim Vylegžanin, jenž předčil francouzského finišmana Ivana Boiteuxe.

Český "startér" Razým rozjel závod dobře a po prvním úseku předával Bauerovi sedmý ve skupině jedoucí o čtvrté až desáté místo s odstupem 17 vteřin na třetí Francii. Bauer se rychle dostal do čela stíhací skupinky, od které se poté utrhl, poté předjel i třetího Francouze Magnificata.

Čeští bruslaři Bauera nenapodobili

Jakše však hned v úvodu třetího úseku dojel Francouz, a i když oba předjeli v té době na druhém místě jedoucího Fina, na ně se zezadu dotáhla skupinka vedená Rusem Legkovem, jehož se udržel jen Francouz, naopak Jakš se propadl i za Itala. 

Před Kožíška se hned v úvodu závěrečného úseku dostal norský finišman Petter Northug, který dovedl svou štafetu ke čtvrtému místu, navíc ve finiši na stadionu předstihl Kožíška i Fin Heikkinen a Švýcar Livers.

Výsledky:
 

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy