První zlatá! Samková totálně opanovala snowboardcross

Foto: Reuters
Sport Sport
Aktualizováno 16. 2. 2014 12:32
Eva Samková na hoře Roza Chutor v neděli naprosto dominovala a po zásluze získala první české snowboardové zlato.

Krasnaja Poljana - Česká republika má první zlatou medaili z olympijských her v Soči. V desátém dnu olympiády ji získala česká snowboardistka Eva Samková.

Dvacetiletá česká reprezentantka totálně opanovala snowboardcrossové závody na hoře Roza Chutor, když v neděli vyhrála jak individuální kvalifikaci, tak postupně čtvrtfinálovou, semifinálovou i finálovou rozjížďku.

"Já se normálně raduju, to je jasné, ale tohle bylo hustý. Tohle jsem si nedokázala představit, byla jsem dnes nejšťastnější," prohlásila po závodě Samková, která zlato hodně bouřlivě oslavovala.

Krize v semifinále?

V předchozích dnech se přitom Samkové v tréninkových jízdách na dnešní závody vůbec nedařilo a na olympijské trati několikrát upadla. V nedělním  závodě ovšem nezaváhala ani jednou a všechny rozjížďky vyhrála způsobem start-cíl.

I díky vyhrané kvalifikaci totiž rodačka z Vrchlabí vždy startovala z nejvýhodnější dráhy a po dobrému startu si mohla dovolit v závěrech rozjížděk jet na jistotu.

"Chtěla jsem jim co nejvíc ujet hned na začátku, abych měla náskok. Mohla si pohlídat rychlost a nedostala se do problémů. To se povedlo. Krizi jsem měla v semifinále, kde jsem přeletěla jeden skok a myslela, že už neodjedu. Ale ve finále ta jízda byla asi nejjistější. Bomba! Super! Pecka!" řekla ČTK Samková.

Pomohly i pády soupeřek

Samkové také pomohlo, že její největší soupeřky, šampionka z Vancouveru Maelle Rickerrová a vítězka X-Games Lindsey Jacobellisová, po pádech vůbec nepostoupily do finále.

Pro Samkovou, která i dnešní závody odjela s typickým namalovaným knírkem, jde o největší úspěch kariéry, kterým až dosud byla tří vítězství v závodech světového poháru a druhé místo z lednových X-Games.

Pro Česko pak jde o vůbec první olympijskou medaili ze snowboardingu v historii.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Praha chce automatizovat vjezd a placení na parkovištích P+R

Vedení hlavního města chce zautomatizovat vjezd, výjezd a placení na záchytných parkovištích P+R. Řidiči se zaregistrují prostřednictvím aplikace Moje Praha a nový systém bude snímat registrační značku vozu a následně vyřídí i platbu. ČTK to v rozhovoru řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Systém nyní město testuje v Letňanech. Řidiči zde ale zatím musí platbu vyřešit v aplikaci. Praha má dlouhodobě potíže s počtem míst na P+R a chystá jejich vybudování na dalších místech.

"Cílem je zmenšit fronty. Je spočítáno, že za standardních podmínek trvá výjezd v současné době 18 sekund. Ten se zkrátí na 14 sekund, což se možná nezdá, ale v praxi to bude významné," řekl Hřib.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zaveďme jeden volební obvod pro volby do sněmovny, navrhuje Hamáček. Chce posílit autoritu předsedů

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by chtěl změnit systém voleb do Poslanecké sněmovny. Místo 14 volebních obvodů by byl jediný stejně jako u voleb do Evropského parlamentu. Hamáček do řekl v rozhovoru pro sobotní vydání Lidových novin. Podle něj by takový systém posílil autoritu předsedů politických stran.

"Při jednom obvodu bychom měli jednoho lídra dvěstěčlenné kandidátky. Odpadly by debaty o potřebném množství hlasů ke zvolení," řekl vicepremiér s odkazem na fakt, že počet hlasů nutných ke zvolení poslance se nyní kraj od kraje liší. Změna by měla dopad i dovnitř stran, v nichž by oslabili regionální bossové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy