První zlatá! Samková totálně opanovala snowboardcross

Podívejte se na fotogalerii z nedělních snowboardových závodů v Krasnaje Poljaně, při nichž Eva Samková získala první české zlato.
Eva Samková se stala olympijskou šampionkou stylem start - cíl a získala první české zlato na hrách v Soči.
Česká závodnice si ani v Soči neodpustila svůj typický knír, tentokrát v národních barvách.Tradice vznikla MS v La Molině 2011, od té doby si jej Samková maluje pro štěstí před každým závodem
Stejný knír byl dnes k vidění také u českých fanoušků, kteří Samkové fandili v Olympijském parku v Praze na Letné.
Dvacetiletá Samková rozšířila českou medailovou sbírku na hrách v Soči o čtvrtý cenný kov. Před ní na stupně vítězů vystoupili stříbrní rychlobruslařka Martina Sáblíková a biatlonista Ondřej Moravec a bronzový biatlonista Jaroslav Soukup.
Foto: Reuters
Sport Sport
Aktualizováno 16. 2. 2014 12:32
Eva Samková na hoře Roza Chutor v neděli naprosto dominovala a po zásluze získala první české snowboardové zlato.

Krasnaja Poljana - Česká republika má první zlatou medaili z olympijských her v Soči. V desátém dnu olympiády ji získala česká snowboardistka Eva Samková.

Dvacetiletá česká reprezentantka totálně opanovala snowboardcrossové závody na hoře Roza Chutor, když v neděli vyhrála jak individuální kvalifikaci, tak postupně čtvrtfinálovou, semifinálovou i finálovou rozjížďku.

"Já se normálně raduju, to je jasné, ale tohle bylo hustý. Tohle jsem si nedokázala představit, byla jsem dnes nejšťastnější," prohlásila po závodě Samková, která zlato hodně bouřlivě oslavovala.

Krize v semifinále?

V předchozích dnech se přitom Samkové v tréninkových jízdách na dnešní závody vůbec nedařilo a na olympijské trati několikrát upadla. V nedělním  závodě ovšem nezaváhala ani jednou a všechny rozjížďky vyhrála způsobem start-cíl.

I díky vyhrané kvalifikaci totiž rodačka z Vrchlabí vždy startovala z nejvýhodnější dráhy a po dobrému startu si mohla dovolit v závěrech rozjížděk jet na jistotu.

"Chtěla jsem jim co nejvíc ujet hned na začátku, abych měla náskok. Mohla si pohlídat rychlost a nedostala se do problémů. To se povedlo. Krizi jsem měla v semifinále, kde jsem přeletěla jeden skok a myslela, že už neodjedu. Ale ve finále ta jízda byla asi nejjistější. Bomba! Super! Pecka!" řekla ČTK Samková.

Pomohly i pády soupeřek

Samkové také pomohlo, že její největší soupeřky, šampionka z Vancouveru Maelle Rickerrová a vítězka X-Games Lindsey Jacobellisová, po pádech vůbec nepostoupily do finále.

Pro Samkovou, která i dnešní závody odjela s typickým namalovaným knírkem, jde o největší úspěch kariéry, kterým až dosud byla tří vítězství v závodech světového poháru a druhé místo z lednových X-Games.

Pro Česko pak jde o vůbec první olympijskou medaili ze snowboardingu v historii.

 

Právě se děje

Další zprávy