Curych - První ze dvou finálových mítinků určí ve čtvrtek vítěze poloviny disciplín v premiérovém ročníku atletické Diamantové ligy.
V Curychu už zcela jistě bude slavit zisk diamantu a prémie 40.000 dolarů (asi 800.000 korun) v jednotlivých disciplínách celkem sedm atletů, blízko k trofeji má také Barbora Špotáková. Na startu bude vedle české oštěpařky i překážkář Petr Svoboda, výškař Jaroslav Bába, překážkářka Zuzana Hejnová a tyčkařka Jiřina Ptáčníková.
V Curychu se odehraje přehlídka světové atletiky. Ve startovních listinách je 191 aktuálních nebo bývalých medailistů z olympijských her, mistrovství světa či Evropy. Do Curychu na tradiční Weltklasse přijede osm úřadujících mistrů světa, stejný počet olympijských vítězů z Pekingu a šestnáct mistrů Evropy z Barcelony.
Čtěte také:
Tyčkařka Isinbajevová se vrací a chce být zase nejlepší
Špotáková v Londýně vyhrála, i když hodila jediný pokus
Z absolutní elity budou chybět pouze jamajští sprinteři Usain Bolt, který vinou bolesti zad ukončil sezonu, a zraněný Asafa Powell. Oba ale měli nastoupit "jen" do štafety na 4x100 metrů, v níž se naopak představí letos nejrychlejší sprinter Tyson Gay.
Američan v Curychu nepoběží 200 metrů, neboť po mítinku v Londýně jej lehce zlobí sval na noze. Soustředí se na závod příští týden v Bruselu, kde chce na stovce zaběhnout druhý čas historie. "Ještě mi něco zbylo v nádrži," prohlásil osmadvacetiletý Gay v Curychu. Minulý týden dosáhl v chladu a protivětru času 9,78 sekundy a chce zaútočit na svůj osobní rekord 9,69 z loňska. "Je tam rychlá dráha," řekl Gay. Světový rekord drží Bolt časem 9,59.
Špotáková vyhraje i třetím místem
Jistý zisk diamantu mají Američané Jeremy Wariner na 400 m, David Oliver na 110 m př., v koulařském sektoru Christian Cantwell a Naděžda Ostapčuková, kteří své vítězství zpečetil už ve středu, Carmelita Jeterová na 100 m, Nancy Langatová z Keni na 1500 m a chorvatská výškařka Blanka Vlašičová. Blízko je i Allyson Felixová z USA v běhu na 400 m (stačí jí doběhnout druhá), přičemž v kapse už má vítězství na poloviční trati, jejíž finále se poběží v Bruselu.
Hlavní cenu měl jistou také Američan Walter Dix v běhu na 200 m, ale ve středu se prý vinou nespecifikovaného zranění odhlásil. Přitom podmínkou zisku trofeje je právě účast ve finále. Jeho pozici tak přebral krajan Wallace Spearmon. Třetí místo k celkové výhře stačí Špotákové.
Česká světová rekordmanka vyhrála minulý týden v Londýně, ale opět si pochroumala zraněný loket. "Kdybych to dotáhla do zdárného konce, tak by to byla krásná sezona," uvedla bronzová medailistka z ME v Barceloně. Loket ji ale bolí. "Není to úplně nejlepší a mezi Londýnem a Curychem toho času moc není," prohlásila. Psychickou podporou na mítinku jí bude přítel Lukáš i další kamarádi, co přijedou fandit. "Musím to zvládnout technicky opět prvním hodem, jsem na to připravená," uvedla.
Špotákové je ale jasné, že příští rok už ambasadorkou Diamantové ligy nebude. "Letos to ještě šlo," řekla v souvislosti s tím, že v tomto roce kromě ME nebyly na programu šampionáty globálního charakteru. V příští sezoně ale bude mistrovství světa v Tegu, následovat bude v roce 2012 olympiáda v Londýně. "Navíc letos nebylo v Diamantové lize ani moc cestování, jsem ráda, že jsem toho byla součástí," dodala Špotáková.
Připustila, že to před letošní sezonou trochu přehnala s tréninkem. "Musím to příští rok omezit, abych si nezničila achilovku, z toho plynou další zranění," řekla.
Za dětmi vrtulníkem
V Curychu ji kromě boje o diamantovou trofej a finanční odměnu čeká také několik doprovodných akcí. Zúčastní se sportování s dětmi, tiskové konference i on-line rozhovoru na webu federace IAAF. "Moc na to zvyklá nejsem, bude to trochu jiné," prohlásila.
Ukázkový trénink s dětmi si užila, protože na něj do zhruba 120 kilometrů vzdáleného Churu odletěla vrtulníkem společně s překážkářem Davidem Oliverem. "Docela jsem si to užila, protože jsem vrtulníkem nikdy neletěla," uvedla na chatu Špotáková. "Popovídali jsme si, ale jen o překážkách, ne o oštěpu," dodala.
Diamantovou trofej vyrobila švýcarská firma Beyer Chronometrie AG. Trofej je vysoká 35 centimetrů, váží skoro pět kilogramů a má tvar písmene O, na jehož vrchu je vyobrazen velký skleněný vybroušený diamant. Design navrhl Carlo Mutschler.