Zklamání. Špotáková je bez medaile, Bába skončil sedmý

Sport ČTK Sport, ČTK
30. 8. 2015 13:28
Barbora Špotáková hodila oštěp jen do vzdálenosti 60,09 metru a to nestačilo ani na postup do užšího finále mezi osm nejlepších závodnic. Bez medaile je také výškař Jaroslav Bába.
Barbora Špotáková.
Barbora Špotáková. | Foto: Reuters

Praha - Medaile nebude. Oštěpářka Barbora Špotáková, jedna z největších českých nadějí na atletickém šampionátu v Pekingu, hodila oštěp jen do vzdálenosti 60,09 metru a to nestačilo ani na postup do užšího finále mezi osm nejlepších závodnic.

Na medaili nedosáhl ani výškař Jaroslav Bába, který nezdolal laťku ve výšce 233 centimetrů a obsadil konečné sedmé místo.

Špotáková se se šampionátem loučí devátým místem. Bez medaile je oštěpařka na velké akci poprvé od roku 2005 a bezprostředně po vyřazení v rozhovoru pro ČT logicky neskrývala zklamání.

Velká únava, žádný trenér

"Je to pro mě trošku zvláštní pocit. Byla jsem po kvalifikaci nepřiměřeně hodně unavená, dlouho jsem to nezažila. Včera jsem byla bolavá, musela jsem na masáž. Asi to bylo velkou únavou a taky mi asi neseděl tak dlouhý pohyb v Pekingu, byla jsem dlouho od rodiny a pořád čekala," říkala Špotáková. 

"Nebudu se ale vymlouvat, nemám trenéra, hledám se technicky celou sezonu. To vidí každý. Škoda," shrnula Špotáková upřímně. 

Elitní česká oštěpářka totiž odešla z tréninkové skupiny Jana Železného a na závody se připravuje sama. Také proto jí příliš nevyšel začátek letošní sezony, i když své výkony postupně zlepšovala. Nyní dokonce vede Diamantovou ligu a v Pekingu patřila mezi hlavní favority na zlato.

To potvrzovala i v kvalifikaci, ze které postoupila výkonem přes 65 metrů. Hned po ní Špotáková zároveň řekla: "Doufám, že mi ve finále půjdou nohy líp. 67 metrů bych hodit chtěla a taky měla," slibovala s tím, že se pokusí zaútočit na zlato.

Při představování před samotným finále zamávala do kamery a stále se usmívala. Hned po prvním pokusu se ale chytila za hlavu. Raději ho přešlápla, oštěp dopadl jen na 55 metrů.

Soutěž rozhodl poslední hod

Druhý hod byl sice lepší, ale zděšení v očích mistryně světa z roku 2007 se prohloubilo. Výkon 59,54 metru nezajišťoval postup do užší osmičky. A Špotáková se opět držela za hlavu. Nastalo drama, které česká oštěpařka často nezažívá. Před pokusem poslední naděje se odhodlaně se rozběhla, ale pak jen poklekla na kolena. Hodila oštěp příliš nahoru a její naděje zhasla.

Soutěž vyhrála úplně posledním hodem Němka Kathrina Molitorová, která předvedla letošní světové maximum 67,69 metru a získala první medaili z velké akce. Asijský rekord 66,13 přinesl stříbro Číňance Chuej-chuej Liu, třetí byla Jihoafričanka Sunette Viljoenová (65,79).

Bába druhým nejlepším Čechem na MS

V soutěži výškařů se Bába postaral sedmým místem o druhý nejlepší výsledek české výpravy na šampionátu po zlatu Zuzany Hejnové na 400 m překážek. Třicetiletý rodák z Karviné skočil na první pokus základní výšku 220 cm, na další postupné kroky 225 a 229 potřeboval dva skoky a laťku ve výšce 233 cm už nezdolal.

Tuto výšku přeskočili čtyři závodníci, kteří však následně na 236 cm shodně selhali. Medaile překvapivě nezbyla na lídra letošních tabulek (241 cm) Mutaze Essu Baršima z Kataru, jenž jednou opravoval na 229. Zbylé trio ve složení Derek Drouin z Kanady, Čang Kuo-wej z Číny a Bohdan Bondarenko z Ukrajiny absolvovalo rozskok o cenné kovy, neboť všichni byli až do výšky 233 cm bezchybní.

Poté, co ani jeden z nich neuspěl v rozskoku znovu na 236 cm, byla výška snížena na 234 cm. Tu už se podařilo přeskočit pětadvacetiletému Drouinovi, jenž tak vylepšil bronz z minulého šampionátu a olympijských her a stal se poprvé mistrem světa. O stříbro se podělili obhájce zlata a mistr Evropy Bondarenko a domácí Čang Kuo-wej.

Štafetové závody na 4x400 m ovládli muži USA a ženy Jamajky, jež tak po triumfech krajanů a krajanek na 4x100 m vybojovaly pro svou zemi třetí štafetové zlato z Pekingu. V dramatickém závěru přesprintovala Novlene Williamsová-Millsová vyčerpanou Američanku Francenu McCororyovou.


 

Právě se děje

Další zprávy