Slovenský Terminátor Sagan před Tour: Žlutý dres? Uvidíme

Antonín Vavrda Antonín Vavrda, Ondřej Kurečka
3. 7. 2014 13:01
Přečtěte si velký rozhovor se slovenskou cyklistickou hvězdou Peterem Saganem před letošní Tour de France.
Bude letos na konci Tour de France ukazovat Sagan prsty tři?
Bude letos na konci Tour de France ukazovat Sagan prsty tři? | Foto: Reuters

Bratislava – Dvakrát startoval na slavné Tour de France, dvakrát ji opouštěl coby hrdina a coby suverénní lídr bodovací soutěže o zelený dres. Mark Cavendish, André Greipel a další z něj již musí mít noční můry. Jak zastavit vítěznou šňůru slovenského přízraku Petera Sagana na „Staré dámě“?

Těžko! Zvláště, když stále teprve čtyřiadvacetiletý talent ze Žiliny příliš ze svých výsledků neslevil ani letos. Ano, na úvod sezony dvakrát zelený dres v Ománu a Dubaji nezískal, jenže poté se již na Tirreno-Adriatico, Kolem Kalifornie a hlavně Kolem Švýcarska vrátilo vše do starých kolejích – v dojezdech Sagan dominoval.

"Věřím, že jsem skvěle připravený na Tour de France a tam zúročím povedenou úvodní část sezony. Překonat loňské výsledky? Všechno je možné," děsí dopředu v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz své rivaly slovenský "Terminátor".

Jak si navíc všichni zvykli, v jeho případě nejde jen o planá slova.

Se Švýcarskem nakonec budete celkově spokojen, ale přece jen, neuvažoval jste o tom, že byste se v posledních dvou etapách pokusil udržet umístění v první desítce celkového hodnocení?

Švýcarsko jsem bral jako generálku na Tour de France, zelený dres jsem měl v suchu a nechtěl jsem proto zbytečně plýtvat silami. S výsledky jsem stoprocentně spokojený, jak taky jinak, když jsem opět vyhrál bodovací soutěž.

A pokud se celkově ohlédnete za jarem a první polovinou sezony, jak byste ji zhodnotil? V porovnání s předchozími dvěma roky to bylo výsledkově možná nepatrně slabší.

Myslím, že s výsledky na jarních klasikách i dalších závodech mohu být spokojený, byl jsem na nich dobře připravený, což se projevilo na výkonech. Věřím, že všechno zužitkuji nyní na Tour de France.

Jaké jsou vaše cíle pro Tour? Zelený dres je asi jasným cílem, při pohledu na itinerář prvních etap se však nelze zbavit dojmu, že "tohle je přesně pro Sagana" a mohl byste si na nějaký čas obléknout i dres nejcennější, tedy žlutý.

Obhajoba zeleného dresu je pochopitelně mojí prioritou, ale bude to velmi těžké, protože si mne budou všichni všímat, především pak v závěrech etap. Díval jsem se na jejich profil a prvních osm je skutečně rovinatějších, což mi vyhovuje a tady se bude rozhodovat o zeleném dresu, takže je potřeba nasbírat co nejvíce bodů. Chci se pokusit opět bodovat také na různých prémiích. A možnost obléct žlutý dres? Uvidíme

Plánujete letos opět nějakou sázku s vedením svého týmu?

To nevím, zatím to na to nevypadá.

Pamatuji si, jak jste před dvěma lety v našem rozhovoru říkal, že získat zelený dres, by bylo pro vás jako sen, že se jedete na svojí první Tour hlavně učit. Nyní už jste dvojnásobný vítěz bodovačky, globální hvězda a můžete se stát nejmladším trojnásobným držitelem tohoto trikotu. Když se nad tím takto zamyslíte, dochází vám, čeho všeho jste v posledních dvou letech dokázal?

Ano a je to nádherné. Na druhou stranu je to už minulost a já se musím dívat dopředu na nové další cíle.

Váš italský tým Cannondale bude složený stejně jako loni: tedy místo rozjíždění spurtů na rovinách se budete snažit eliminovat spurtéry ve zvlněných etapách?

O taktice podrobně nikdy předem nemluvím.

Měl jste jako jasný lídr a kapitán týmu možnost ovlivnit složení sestavy?

Je to většinou v rukách a úvahách našich sportovních ředitelů, ale pochopitelně jsem se o složení týmu bavili také společně.

Máte již vytipované etapy, kde byste chtěl případně zaútočit, nebo to řešíte až podle průběhu závodu, tak jak tomu bylo loni při vaší vítězné etapě?

Nemám, řešíme to průběžně až dle vývoje.

Mohl byste případně uvést etapy, které považujete za ty, v nichž byste měl hlavně získat body v boji o zelený dres?

Myslím, že v těch úvodních, ale stejně tak se mi může podařit vyhrát i nějakou etapu v dalším průběhu Tour. Uvidíme. Vím jen to, že pro úspěch udělám jako vždycky maximum.

A koho vlastně považujete za zmíněné největší konkurenty v boji o zelený dres?

Je jich více, těžko někoho vyzdvihovat nad jiné. Jsou to de facto stejní soupeři jako v posledních letech, takže elitní spurtéři v čele s Cavendishem.

Dá se říct, že i velká vyrovnanost trojice Cavendish, Greipel, Kittel vám v hraje do karet pro bodovací soutěž...

Svoje soupeře neřeším. Budu se spoléhat jen a pouze na sebe a své stájové kolegy.

Hodně se diskutuje o nebezpečnosti páté etapy, která vede po pavé sektorech ze závodu Paříž - Roubaix. Peklo Severu jste letos zajel výborně, takže tato etapa by měla patřit k vašim výhodám v boji o zelený dres. Přesto souhlasil byste s hlasy, které tvrdí, že jsou tyto etapy pro jezdce na celkové pořadí zbytečně nebezpečné a na Tour nepatří?

Co mi jezdci s tím uděláme? Organizátoři takovou trať vybrali a my se s tím musíme smířit a respektovat jejich rozhodnutí.

Když porovnáte letošní trasu Tour s tou loňskou, která se vám líbí více?

Nevím, kromě zběžného shlédnutí etap jsem zatím itinerář podrobněji nesledoval. Experti ale tvrdí, že by měla být ta letošní náročnější.

Máte již představu o skladbě závodů po Tour? Hlavním cílem poslední části sezony bude patrně MS ve Španělsku, jehož trať by vám měla sedět, plánujete ale předtím startovat i na Vueltě?

Španělská Vuelta? Asi ne, i když o všem se rozhodne až po Tour. Každopádně platí, že posledním vrcholem mojí letošní sezony bude zmíněný světový šampionát ve Španělsku.

Na konci roku vám končí smlouva v týmu Cannondale a v médiích se čile spekuluje o vašem dalším působišti. Nejčastěji se mluví o zájmu Tinkoff-Saxo. Můžete se k tomu nějak vyjádřit? Přece jen je Tour de France nejčastějším místem pro domlouvání nových kontraktů.

O všechno se stará můj sportovní manažer Giovanni Lombardi a drbů už jsem sám četl skutečně hodně, neřeším to. Zatím smlouvu na další sezonu nemám, jsem součástí Cannondale a nyní se soustředím na Tour de France v barvách tohoto týmu.

Mimochodem, v Saxu byste se třeba opět potkal s Romanem Kreuzigerem, ovšem v jiných rolích, než kdysi v Cannondalu. Jaký je to podle vás závodník?

V Liquigasu jsme spolu rok jezdili a bylo to v pohodě, je to kvalitní jezdec.

Těší vás, jaký zájem je o cyklistiku díky vám i českým závodníkům v našich končinách v posledních letech? Vy jste doslova pobláznil Slovensko, v Česku vedle Kreuzigera vyrostli Štybar, Bárta, loni zazářil König…

Samozřejmě mě to těší a hodně. Cyklistika se u nás dostává do povědomí veřejnosti, lidé si kupují více kol a sportují, což je skvělé.

Loni jste vyhrál 21 závodů (etap), byl jste na Slovensku poprvé Sportovcem roku. Kde hledáte motivaci na další úspěchy? Lze vlastně ještě loňskou sezonu překonat?

Motivace? Jsem vítězný typ člověk, chci neustále vyhrávat a sbírat další a další trofeje. Rekordy jsou od toho, aby se překonávaly, všechno je možné, uvidíme, zda-li se mi to povede.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy