Hlavně se nepo...! říká si před Tour český lídr König

Sport Sport
3. 7. 2014 11:12
Jak se na Tour de France připravoval a připravil Leopold König, při neúčasti největší tuzemská hvězda na slavném závodě?
Leopold König hodlá slavit také na Tour de France.
Leopold König hodlá slavit také na Tour de France. | Foto: facebook stáje NetApp

Praha – Šestadvacetiletý rodák z Moravské Třebové již brzy šlápne do pedálů na své první Tour de France a navzdory faktu, že se jedná o jeho debut na největší cyklistické akci roku, nešetří Leopold König ambicemi a pro Aktuálně.cz bojovně hlásil: "Chci se umístit v první desítce."

Po problémech Romana Kreuzigera (více zde) to bude právě König, na něhož se budou upírat naděje českých fanoušků.

Splní se mu sen

Elitní vrchař týmu NetApp-Endura má již v nohách jednu zkušenost s třítýdenním etapovým závodem a to zkušenost velmi úspěšnou. Na loňské Vueltě totiž dojel celkově devátý a navíc se mu podařilo ovládnout jednu z horských etap, sám si však dobře uvědomuje, že "Stará dáma" je přece jen trochu jiná káva.

"Samozřejmě se těším a jsou chvíle, kdy se zastavím a řeknu si, že jsem se někam dostal, že to byl můj sen a přijde na mě nostalgie ze sledování závodu, když jsem byl malý. Teď tam budu. A k tomu budu patřit k širším favoritům tohoto závodu," nešetří sebevědomím rodák z Moravské Třebové.

"Nesmíte na sebe klást velký tlak. Musíte to celé chtít ujet v pohodě. Aby se z toho závodu, který má jméno, který je jednou z největších událostí světa sportu, člověk nezbláznil," popisuje česká naděje způsob, jak se plánuje vyrovnat s tlakem, jež na něj bude kladen.

Sám zvýšil týmové cíle

Je to vyjádření poněkud paradoxní, protože to byl sám König, kdo navýšil cíl deklarovaný týmovými šéfy: "Cílem bude umístění do první desítky celkově a pokusit se o triumf v etapě. Tento cíl jsem týmu představil já sám. Manažeři s tím souhlasili a snaží se kolem mě postavit co nejlepší tým, aby mi kluci byli ku pomoci." Sportovní ředitel Ralf Denk původně hovořil o první patnáctce.

A podpůrnou sestavu bude mít König skutečně výbornou, pomáhat mu bude i zkušený Portugalec Tiago Machado, který letos prožívá skvělou sezonu a nedávno zvítězil v závodě Okolo Slovinska nebo dnes již elitní světový časovkář a krajan Jan Bárta. Hned několik nominovaných závodníků se navíc velmi osvědčilo při loňské Vueltě.

König obléká modrobílý dres německého týmu již čtvrtou sezonu, během této doby si vybudoval silnou pozici, týmové vedení tak za ním stojí i navzdory prodělaným problémům s kolenem z letošního jara, kvůli nimž musel vynechat řadu naplánovaných závodů.

Zdravotní problémy snad překonány

Koleno by již mělo být v pořádku a König má v posledních šesti týdnech úspěšně za sebou dva etapové závody. V Bavorsku skončil celkově čtvrtý, na hvězdami nabitém Dauphiné dojel jedenáctý, a porazil tak i Chrise Frooma.

"Minulý týden jsem jel ještě na republice časovku a individuální závod. Předtím jsem v Jeseníkách tvrdě trénoval. Poslední týden před startem už byl směrem k Tour. Lékařské, dopingové kontroly, představování týmu, tréninky, odpočinek. V Anglii jsme už od úterý," popsal König svůj program po Dauphiné.

Všechen obří cirkus vypukne v sobotu v britském Leedsu, a přestože horské etapy přijdou na řadu až během druhého víkendu, je si König moc dobře vědom důležitosti nervózních prvních etap.

Kostky výhodou?

"Letos bude důležité nepokazit nic hned na začátku. Protože začátek, ten první týden, kostková etapa, nelehké další etapy, to bude hodně stresující pro všechny. Je tam spousta etap, kdy je potřeba se mít na pozoru," ví český talent, nač se musí zaměřit.

O páté etapě po dlážděných sekcích na severu Francie se hodně spekulovalo. Řada českých expertů tuto etapu považuje za jistou výhodu pro tuzemskou naději. König totiž závody na podobných površích absolvoval během svých začátků v hradeckém PSK.

To potvrzuje sám závodník a připomíná navíc i svůj úspěch na britských silnicích: "Myslím, že na kostkách bych mohl získat. Nebude to pro mě poprvé, navíc jsem si je teď byl projet. Docela se mi to líbilo. Znám i Anglii, kde se pojedou první tři etapy. Jel jsem dvakrát závod Kolem Británie, dokonce jsem tam vyhrál etapu."

V první řadě je však Leopold pořád hlavně vrchař a je si dobře vědom, kdy by měly přijít jeho chvíle: "Těším se na Pyreneje i Alpy. Už bude trošku volnější atmosféra."

Tak nezbývá než popřát „dobré nohy“ a pevné zdraví. König je totiž bude rozhodně potřebovat. Desítka na Vueltě je skvělý úspěch, Top 10 na Tour de France ale ještě o úroveň výše.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Sagan bude jezdit za francouzský tým

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Peter Sagan bude od příští sezony jezdit za stáj TotalEnergies, se kterou podepsal dvouletou smlouvu. O dohodě s jednatřicetiletý slovenským jezdcem informoval týmový web.

"Jsme obrovsky pyšní, že jsme Petera získali. Je bez pochyby nejpopulárnějším jezdcem na světě," uvedl manažer stáje Jean-René Bernaudeau. "Především jsem ho ale přivedli kvůli sportovním ambicím a spoléháme, že nám přinese vítězství," dodal.

Sagan do TotalEnergies zamíří po čtyřletém angažmá v německé stáji Bora-hansgrohe. Z ní spolu s ním do francouzského týmu přijdou také Polák Maciej Bodnar a Ital Daniel Oss.

Kromě světových titulů z let 2015 až 2017 Sagan získal sedmkrát zelený trikot pro nejlepšího spurtéra Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia.

Další zprávy