Manažer Kreuzigrovy stáje: Věříme, že je Roman čistý

ČTK Sport ČTK, Sport
29. 6. 2014 12:30
Roman Kreuziger, jenž čelí kvůli nesrovnalostem v biologickém pasu z let 2011 a 2012 podezření z dopingu, má plnou podporu svého zaměstnavatele.
Podle prohlášení manažera Tinkoff-Saxo je nemyslitelné, aby UCI zveřejnila výsledky těsně před Tour de France.
Podle prohlášení manažera Tinkoff-Saxo je nemyslitelné, aby UCI zveřejnila výsledky těsně před Tour de France. | Foto: CPA Eduard Erben

Lyngby - Roman Kreuziger, jenž čelí kvůli nesrovnalostem v biologickém pasu z let 2011 a 2012 podezření z dopingu, má plnou podporu svého zaměstnavatele.

Generální manažer stáje Tinkoff-Saxo Stefano Feltrin se naopak podivuje nad tím, jak dlouho se celý případ, který vyšel najevo až v uplynulých dnech, táhne.

"Věříme, že jezdec je 'čistý'," prohlásil Feltrin v rozhovoru pro server cyclingnews.com. Zároveň volal po rychlém vyřešení celé kauzy, která žila svým životem bez vědomí veřejnosti téměř rok.

"Jsem z toho frustrovaný, jak se v celém procesu postupuje. Jak něco jako tohle může ležet na něčím stole skoro dva roky a jak někdo může zkoumat názor experta sedm měsíců," podivoval se Feltrin.

"A stejně tak jsem frustrovaný z toho, že se taková věc objeví před hlavní událostí celé sezony," připomněl Feltrin blížící se start 101. ročníku Tour de France.

"Experti měli vše prošetřit rychleji"

Osmadvacetiletý Kreuziger, jenž loni dosáhl pátou příčkou v celkovém pořadí na české historické maximum, totiž kvůli tomu o účast na slavném etapovém závodě přijde. Není sice suspendovaný, než ovšem vyjdou najevo další informace, stáj se ho rozhodla nenominovat do závodů.

"Myslím, že biologický pas je velmi důležitým nástrojem. A také nezbytným, ale stejně jako o všech ostatních nástrojů je potřeba, aby byl správně používán. Také asi nebudete moc úspěšní, když se budete pokoušet vyšroubovat šroubek kladivem," podotkl Feltrin.

"Nejde o to, že kladivo je špatný nástroj, jen ho v tu dobu budete nesprávně používat. A podle mého je to tady stejné," přirovnával Feltrin. "Pokud byly zaznamenané nějaké nesrovnalosti, experti by měli celou věc prošetřit rychleji," domnívá se manažer.

Podle antidopingové nadace UCI (CAFD) vykazovaly anomálie hodnoty z Kreuzigerova biologického pasu mezi březnem a srpnem 2011 a také v období od dubna 2012 do konce závodu Giro d'Italia v závěru května 2012. V těchto letech jezdil rodák z Moravské Třebové za kazašskou stáj Astana.

"UCI ho nutí, aby se přiznal k dopingu"

UCI českého jezdce o podezření informovala už loni v červnu. Ten ihned nechal data ze svého biologického pasu prověřit dvěma akreditovanými experty. A ti loni v září a říjnu došli shodně k závěru, že hodnoty byly způsobeny jinými vlivy, než užíváním dopingových látek a metod.

CAFD však tyto posudky nepřesvědčily a Kreuzigerovi dala letos v květnu čas do konce června, aby navrhl další postup. Ten se sice nedočkal prodloužení lhůty, nicméně stačil požádat o posudek ještě třetího odborníka.

"V tomto okamžiku má UCI takový postoj, že neuznává pohledy těch dvou expertů a prakticky tím Romanovi říká, aby se přiznal k dopingu. Což samozřejmě neudělal," řekl Feltrin.

Spojování s dopingovými praktikami se Kreuziger bránil už před rokem, kdy přiznal, že na začátku profesionální kariéry spolupracoval s kontroverzním lékařem Michelem Ferrarim. Jakýkoliv doping ale popřel.

"Romanovi věříme, stojíme za ním"

"Roman řekl, že byl nováčkem mezi profesionály a že měl na tuto osobu vazby od podzimu 2006 do zimy 2007. Litoval toho, že se vydal tímto směrem. Věříme však v jeho vysvětlení," uvedl Feltrin.

"Řekl, že to byla chyba. Byl upřímný. A pokud je někdo takto otevřený ohledně minulosti, má u nás místo. Když se tohle objevilo, dodali jsme mu odvahu, aby o tom řekl své federaci, což udělal," dodal.

"Tím pro nás tato věc skončila. A myslím, že je velmi dobře zadokumentováno, že sháněl jen tréninkové rady," dodal Feltrin.

Určitým důkazem o Kreuzigerově nevině je pro něho i fakt, že když český jezdec loni do týmu přicházel z Astany, prošel podrobnou kontrolou, jak je pro Tinkoff-Saxo obvyklé při angažování všech jezdců.

"Ta procedura je velmi pečlivá. A v Romanově případě lékařský tým neshledal v jeho biologickém pasu nesrovnalosti, jež by byly nevysvětlitelné," připomněl Feltrin.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinský parlament schválil obchodování se zemědělskou půdou

Ukrajinští zákonodárci schválili zrušení zákazu obchodování se zemědělskou půdou. Rozhodnutí zrušit zákaz, který byl v platnosti skoro 20 let, je součástí opatření, které vyžaduje Mezinárodní měnový fond (MMF) pro uvolnění úvěru ve výši osmi miliard dolarů (asi 198 miliard Kč). Informovala o tom agentura Reuters.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dříve vyzval zákonodárce, aby zákaz zrušili. V opačném případě, by podle něj mohl Ukrajině v důsledku koronavirové krize hrozit krach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy