Šlesingr ze Soči: Je to divadlo bezpráví a lidské omezenosti

Aleš Vávra Aleš Vávra
3. 2. 2014 11:00
Na olympijské hry odlétal biatlonista Michal Šlesingr se smíšenými pocity. A po příletu do Soči se jeho averze vůči pořadatelům dvaadvacáté zimní olympiády ještě zvýšila.
Michal Šlesingr.
Michal Šlesingr. | Foto: Eduard Erben

Soči - Na olympijské hry odlétal se smíšenými pocity. A po příletu do Soči se jeho averze vůči pořadatelům dvaadvacáté zimní olympiády ještě zvýšila.

„Pěkně se mi to příčí, a kdybych neměl nějakou zodpovědnost vůči týmu, českému biatlonu a rodině, možná bych tady ani nebyl,“ říká biatlonista Michal Šlesingr a vůči organizaci her si nebere žádné servítky.

Třicetiletého reprezentanta nejprve naštval odlov dvou kosatek do místního delfinária (více čtěte ZDE), po příletu do dějiště olympiády pak přišel další šok, opět související s tím, jak krutě se v Rusku zachází se zvířaty.

Stovky psů jsou vybíjeny pomocí jedu

„Na letišti jsem si u parkoviště všiml policejní pochůzky se psem, kousek za nimi se poflakoval jeden volně pobíhající, hned mi přišlo na mysl, jaké má štěstí, a v duchu jsem si přál, aby mu vydrželo. V Soči totiž "pro olympiádu", nebo chcete-li "pro čistější a krásnější Soči" padlo za oběť tisíce volně žijících psů a koček,“ píše Šlesingr na svém webu slesingr.com.

Problém s potulnými psy je v oblasti velký, do olympiády jej ovšem nikdo příliš neřešil. Jak se svátek sportu blížil, přišli Rusové s originálním a poněkud morbidním řešením. Stovky psů jsou doslova vybíjeny pomocí speciálních pastí a smrtelných jedů. Němé tváře pořadatelé označují za biologický odpad a s masovým vyvražďováním nic nesvedli ani ochránci zvířat, pro které je celá olympiáda v Soči doslova noční můrou.

Olympiáda, která stojí životy

„V Rusku jsem už byl mnohokrát a vždy jsem si volně pobíhajících psů všiml. Nikdy mě to nijak nepřekvapilo a psi nikdy nebyli agresivní, spíš dost bázliví, protože už leccos zkusili a mnohdy musí snést i nějaký kopanec. To, jakým způsobem se v Soči rozhodli takových psů zbavit, mi jako člověku, který má dva psy doma, nahání husí kůži. Volně žijící psy a kočky se totiž v Soči rozhodli otrávit, takže tato zvířata umírají dlouhou dobu a velmi krutým způsobem,“ přináší svůj pohled na věc biatlonista.

Šlesingr ke svému příspěvku umístil video s drastickými záběry psa umírajícího v křečích přímo na ulici.

„Když jsem viděl několik videí trpících psů na internetu, jen mě napadla otázka, jakou cenu že má Soči 2014? Desetimiliardy EUR? Čert je vem, ač si o tom můžeme myslet cokoli, peníze se prostě utrácí, ale proč musí stát také tisíce životů? Kromě několika lidských většinou těch, kteří nemohou promluvit, kteří se nemohou bránit, ať už jsou to kosatky, o kterých jsem psal dřív, delfíni, kteří otročí ve čtyřech delfináriích v Soči, nebo psi a kočky v ulicích města,“ pokračuje se svou kritikou.

Šlesingr: Není to k radosti, ale k pláči

Před příjezdem do Ruska Šlesingr tvrdil, že se za účast na olympiádě spíše stydí, než aby byl hrdý. Nyní je jeho negativní pocit ještě výraznější.

„Být figurkou v divadle bezpráví a lidské omezenosti není k radosti, ale k pláči. Člověk evidentně není na zemi jen tvorem nejinteligentnějším, ale také nejsobečtějším a nejkrutějším. Utěšuju se alespoň pozitivní odezvou těch, kterým to není jedno, a doufám, že se nám společně podaří těm zaslepeným otevřít oči,“ uzavírá český reprezentant.

 

Právě se děje

Další zprávy